Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předvolební humbuk kvůli potravinám. Místo, aby ministr pomohl lidem, škodí. Nezdravé potraviny by Češi neměli kupovat ani u nás, ani v Německu

14.07.2017
Předvolební humbuk kvůli potravinám. Místo, aby ministr pomohl lidem, škodí. Nezdravé potraviny by Češi neměli kupovat ani u nás, ani v Německu

Foto: Ferrero / Ondřej Vanča

Popisek: Nutella, ilustrační fotomontáž. Upozornění pro čtenáře: Po pozření Nutelly nezemřete, jde o nadsázku

Další humbuk vyvolalo oznámení ministra zemědělství Jurečky, že se kvalita některých potravin stejné značky, dodávaných na náš trh, liší od těch, co jsou prodávány v zahraničí. Kromě toho, že to není vůbec nic nového a konstatovala to již řada různých spotřebitelských magazínů a rubrik, utratilo ministerstvo zcela zbytečně půl milionu na účet daňových poplatníků za skrytou propagaci nezdravých výrobků.

Možná by porovnání kvality potravin u nás a v zahraničí stálo za to, kdyby se týkalo skutečně kvalitních a zdraví prospěšných produktů. Jenže ministerstvo zemědělství zaplatilo půl milionu korun za to, aby nechalo zkoumat výrobky, které by Češi neměli pokud možno konzumovat vůbec.  Výsledek je tak zcela opačný a  pro veřejnost znamená více škody než užitku.

 

Nebezpečný krém

Názorným příkladem je  dávno známé „zjištění“, že se částečně liší složení oblíbené Nutelly, prodávané u nás a v sousedním Německu. Je to však úplně jedno,  protože Nutella patří k výrobkům, které výrazně škodí zdraví. Zatímco je prezentovaná jako lísko-oříškový krém, ve skutečnosti se skládá především z tuku a cukru, což je ta nejhorší možná varianta. A v případě tuku jde navíc o proklínaný tuk palmový.  To, že tento produkt obsahuje celkem čtyři škodlivé složky, (kromě tuku a cukru také geneticky modifikovanou sóju a  syntetický vanilin), představuje velmi vážné nebezpečí pro zdraví dětí, které tuto zrádnou laskominu  konzumují ji ve velkém. V každém rodinném balení na ně číhá téměř šedesát kostek cukru!

 

Fikaný podvod, francouzský bojkot

Je šokující, že si toto nebezpečí  uvědomují i výrobci celosvětově oblíbeného pamlsku a snaží se proto zákazníky různým způsobem klamat. Jeho neetické chování nakonec skončilo v Německu u soudu. Ten rozhodl, že firma Ferrero podvedla zákazníky, když tvrdila, že je Nutella  zdravý výrobek, plný vitamínů. Jenže, zatímco množství vitamínů spočítala ze stogramového množství Nutelly, obsah tuku a cukrů pouze z patnáctigramové porce. Přitom sto gramů pomazánky obsahuje téměř 57 gramů cukrů a  32 gramů tuků, z toho 11 gramů nasycených. Na základě soudního verdiktu  poté musela Nutella upravit závadějící etikety. Před dvěma lety dokonce vyzvala francouzská ministryně životního prostředí S. Royal  k bojkotu Nutelly, protože se k její výrobě používá  mnoho palmového oleje, což ohrožuje životní prostředí. Podle ní by mohl tento bojkot pomoci jej chránit. Mimochodem, Francouzi jsou po Němcích největšími konzumenty tohoto oblíbeného, ale nebezpečného výrobku. 

Chyba  za půl milionu

Stejně nesmyslné bylo porovnávání složení „lančmitu“, rybích prstů či pizzy. Tak jako tak nejsou konzervované výrobky zdraví prospěšné, na čemž se shodují všichni odborníci. I když se v některých výživových doporučeních liší, neustále varují před konzumací sladkostí i hotových a konzervovaných jídel, což je právě případ Nutelly, konzervovaného masa či mražené pizzy. Ministerstvo zemědělství by mělo před jejich  spotřebou spíše varovat, než je skrytě propagovat. Nejenže  tak neučinilo, ale ještě za nesmyslný průzkum utratilo půl milionu korun. Je rovněž paradoxem, že se bulvární média v tomto případě chovají zodpovědněji, než samotná ministerstva, když před Nutellou a podobnými hrůzami varují veřejnost palcovými titulky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová