Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš čelí dalšímu trestnímu oznámení. Tentokrát kvůli podněcování a šíření nenávisti. Uvidíme, zda žijeme v právním státě

12.07.2017
Babiš čelí dalšímu trestnímu oznámení. Tentokrát kvůli podněcování a šíření nenávisti. Uvidíme, zda žijeme v právním státě

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Iniciativa, nazvaná Radostné Česko bez EET, podává další trestní oznámení na Andreje Babiše, protože je přesvědčena, že svými výroky a manipulacemi šíří mezi lidmi nenávist vůči živnostníkům a drobným podnikatelům. Již v květnu učinila podobný krok, když na ministra financí podala žalobu za mystifikace, týkající se elektronické evidence tržeb.

„Je potřeba ukázat všem politikům, že si nemohou dovolit říkat cokoliv a musí respektovat zákony této země,“ říká lídr iniciativy Radostné Česko Boleslav Buzek. Podle něj se navíc  Andrej Babiš snaží ovládnout tuto zemi, a to i s pomocí nástrojů, které vzbuzují nenávist vůči živnostníkům. „Musíme dát najevo veřejnosti, toto si nesmíme nechat líbit,“ řekl rázně na úterní tiskové konferenci a zdůraznil,  že není možné, aby se lidé s nenávisti a zlobou vyjadřovali o jiné skupině obyvatel. Kvůli zákonu o EET jsou podle něj šikanováni živnostníci a je to jediná skupina obyvatel u nás, která je pod neustálou kontrolou.

Podezření z trestného činu

Krajské listy mají k dispozici úplně znění trestního oznámení, které je podáno podle § 356 trestního zákona. Ten říká, že trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod se dopustí ten, kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků. Přísněji bude za tento trestný čin potrestán ten, kdo se ho dopustí tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“

Cíl: Upevnit moc, získat dotace

Součástí trestního oznámení jsou důkazy,   především  články  v médiích a přepisy televizních pořadů, v nichž Andrej Babiš učinil v pozici ministra financí řadu veřejných prohlášení, které byly namířeny proti drobným podnikatelům a živnostníkům, zejména proti provozovatelům restauračních zařízení. Tím vyvolal na veřejnosti dojem, že je tato skupina obecně nedůvěryhodná, její členové se snaží vyhýbat placení daní a odvodů, a proto je nutné je pečlivě kontrolovat a také trestat.  Cílem dlouhodobě vedené a pečlivě připravované kampaně je získání politických bodů a získání voličů. Tím si podle trestního oznámení Andrej Babiš upevňuje mocenské pozice, které  využívá  ve svůj prospěch, především k většímu získání dotací, přihrávání veřejných zakázek a v neposlední řadě i k odstranění nepohodlné konkurence.

Všeci kradnú a podvádějí?

Jedním z důkazů, uvedených v trestním oznámení je například výrok Andreje Babiše, že proti EET protestují pouze ti, co podvádějí.  Poté, co byla kvůli EET  zavřena řada podniků, zase prohlašoval, že končí pouze ti, co daně neplatili. A když byla  EET spuštěna, zveřejnil na tiskové konferenci nepravdivý údaj, že došlo k stoprocentnímu nárůstu tržeb. Připomeňme také, že opakovaně tvrdil, že je EET zavedena v celé Evropě, což je rovněž nepravdivý výrok. A není od věci připomenout, že sám Boleslav Buzek proti EET od začátku veřejně protestuje a přitom tomuto zákonu vůbec nepodléhá.

Co na to policie? Zase to odloží?

Buzek připouští, že trestní oznámení policie nakonec odloží, ale přesto jeho podání považuje za důležité, už proto, že se podle jeho názoru nachází společnost na pokraji morálního rozvratu..  Mimochodem, těsně před zahájením tiskové konference dorazila do podniku, kde se konala, kontrola. Zato se protahují kauzy Čapí hnízdo i další, v nichž figuruje Andrej Babiš. „Není zájem na ty velké šlápnout, zato na ty malé se šlápne snadno,“  stěžuje si  Boleslav Buzek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace