Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro Olivera Stonea a Donalda Trumpa není na obrazovce místo. Cenzura a diletantismus na půdě ČT, hřímají kritici

11.07.2017
Pro Olivera Stonea a Donalda Trumpa není na obrazovce místo. Cenzura a diletantismus na půdě ČT, hřímají kritici

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin během rozhovoru s Oliverem Stonem (vpravo zezadu) v dokumentu Svět podle Putina

Česká televize, která je dlouhodobě pod palbou kritiky například ze strany prezidenta Miloše Zemana, si opětovně naběhla tak trochu na vidle. Nejprve místo slibovaného filmu z režisérské dílny Olivera Stonea odvysílala jiný film s americkou herečkou Umou Thurman, následně pak neodvysílala celý přenos projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa z Varšavy.

Doznívající zvuk hromů bouřky, která se ke konci června přehnala přes české mediální prostředí, lze zachytit ještě i nyní. Ve dnech, kdy televize Prima na kanálu Prima ZOOM vysílala čtyřdílnou „oslavnou ódu“ na ruského prezidenta Vladimira Putina natáčenou pod režisérskou taktovkou oscarového tvůrce Olivera Stonea, se ze strany České televize snesla na konkurenční televizní stanici sprška kritiky.

Propagandistické dílko pochlebujícího režiséra

Ve svém pořadu Newsroom ČT24 označila odvysílanou sérii Svět podle Putina za „nekritickou a servilní, dávající ruskému prezidentovi neomezený prostor bez konfrontací.“  Česká televize v Newsroomu oslovila několik lidí, kteří se vyjádřili nesouhlasně k tomu, že Prima ZOOM takový projekt zařadila do hlavního vysílacího času. „Takový produkt je produktem kremelské propagandy, nemohl by vzniknout bez absolutního souhlasu Vladimira Putina,“ nechal se slyšet analytik Roman Máca.  Ani samotný režisér nebyl v pořadu příliš pochválen. Česká televize neopomněla zmínit názor komentátora ruské sekce BBC, podle něhož Stone Putinovi v dokumentu pochlebuje a „k smrti nudí“.

Slušná sledovanost kanálu Prima ZOOM v čase, kdy se na obrazovce objevoval Vladimir Putin a Oliver Stone, jako by prstem šťouchla do už tak rozzlobeného dítěte. Jak upozornil Jiří Bačaba na serveru outsidermedia.cz, původně měla ČT 2 v sobotu 1. 7. 2017 v od 22:10 vysílat Stoneův oscarový film o válce ve Vietnamu  Narozen 4. července, nakonec však zařadila snímek Kill Bill s Umou Thurman v hlavní roli. Že by pocta herečce, která byla očekávána na MFF Karlovy Vary? Česká televize dotaz redakce Krajské listy.cz, co bylo příčinou této náhle změny programu a zda se televize chystá slavný Stoneův snímek ověnčený Oscary a Zlatými glóby v budoucnu odvysílat, dosud nechala bez odpovědi…  

Gigantické selhání, nebo technické problémy?

Dlouhodobě kritizuje veřejnoprávní Českou televizi prezident Miloš Zeman. Na svých setkáních s občany poukazuje například na vysílání České televize v době amerických prezidentských voleb, kdy veřejnoprávní médium dle jeho názoru nedala prostor příznivcům Donalda Trumpa, neboť ve studiu byli jen sympatizanti demokratické kandidátky Hillary Clinton. Předtím se zase dlouhodobě strefoval do České televize kvůli výpadku vysílání v den státního svátku 28. října, kdy v době slavnostního předávání státních vyznamenání nebyla část přenosu vysílána.

Česká televize se ze svých „škobrtnutí“ nepoučila. Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který státník přednášel minulý týden ve Varšavě na náměstí Krašinských, byl v závěrečné části přerušen. Pro překvapeného diváka byl přenos nahrazen pořadem Z metropole. Jistě, je dobré znát, co se děje v hlavním městě, ale přece jen projev jednoho z nejvlivnějších mužů planety, ve kterém hovoří o vážných problémech týkajících se nejenom Polska, ale celé Evropy, jako jsou například hrozby v podobě islámského terorismu a spolupráce v rámci NATO, by mohl stát za větší profesionalitu ze strany veřejnoprávní televize. 

„Je to postup hraničící s pořádně velkým skandálem a svědčí o naprostém diletantismu,“ napsal na serveru Reflex.cz Viliam Buchert. Své rozhořčení nad nešťastným řešením České televize vyjádřil ostrými slovy. Postup, který Česká televize ve čtvrtek odpoledne zvolila, je zcela nepřijatelný a neomluvitelný. Je to gigantické selhání. Mělo by být občanskou povinností, aby za něco podobného nedostávala koncesionářský poplatek.“ 

Co se vlastně minulý čtvrtek při přenosu projevu stalo, jsme zjišťovali v naší redakci. Dle oficiálního vyjádření mluvčí ČT Alžběty Plívové měla problémy s technikou, a proto Trumpův projev neodvysílala celý. „Byl problém s tlumočením. Projev jsme následně odehráli ještě dvakrát v nezkrácené verzi,“ obhájila postup televize její tisková mluvčí. Technický výpadek lze pochopit, co však nelze pochopit, je to, proč nejsou pro takové případy, se kterými se na profesionální úrovni jistě počítá, připraveny vhodnější alternativy k vysílání. Tímto postupem se nejspíš Česká televize svých hřímajících kritiků nezbaví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová