Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matematik zločinu mu říkali. Soudní znalec dostal do tepláků řadu lidí, a to na spoustu let. Na jeho posudku stojí i kauza Jan Masaryk, jenže…

15.07.2017
Matematik zločinu mu říkali. Soudní znalec dostal do tepláků řadu lidí, a to na spoustu let. Na jeho posudku stojí i kauza Jan Masaryk, jenže…

Autor: Pixabay.com

Popisek: Spravedlnost a právo, ilustrační foto

Lidský osud se kolikrát změní během jedné jediné chvíle. Stačí okamžik a všechno je jinak. Své o tom může říct Tomáš Toman, muž, který byl kvůli s největší pravděpodobností chybnému posudku odsouzen na 12 let vězení. Na jeho těžko uvěřitelný příběh se zaměřil server XTV.cz a neunikl ani pozornosti spolku Šalamoun, organizace, která jako hlídací pes sleduje českou justici a upozorňuje na její želbohu časté přehmaty.

Vše začíná v hlubší minulosti v roce 2008. Tehdy, před třinácti lety, se v pražském klubu Cross odehrála rvačka, která skončila smrtí jednoho z mladíků.  A toho času 26letý Tomáš Toman šel kvůli tomu do vězení na 12,5 roku… 

Je nemožné, aby na sebe padající člověk shodil sochu, jak tvrdil znalec? 

„Byl jsem odsouzen za to, že jsem úmyslně ublížil na zdraví jinému člověku," vyprávěl Toman, jak k celému incidentu došlo. „Jeli jsme posledním metrem. U baru jsem viděl kamarádku, někdo do mě zezadu strčil. Otočil jsem se - tam stál velký urostlý kluk a začal na mě hulákat. Jeho menší kamarád chtěl, abych šel ven. To se pořád opakovalo, stupňovalo. A já pak řekl: Pojď ven, pojď si to vyřídit ven. Ten velký kluk mi dal pěstí, já spadl na zem, pak jsem mu pěstí dal taky," vylíčil odsouzený muž, jak se celý incident odehrál. Když se pak druhý rváč při vstávání zachytil jedné konstrukce, celou ji shodil. „Ta socha spadla, jak se to celé zřítilo, ten kámen mě nejprve zasáhl do hlavy, pak upadl jemu na hlavu a usmrtil ho," vzpomínal sklesle na nešťastnou příhodu muž, který se před českou justicí ukrýval také v zahraničí, než ho v roce 2011 dopadla policie v Indonésii. 

Do vězení ho poslal de facto posudek kontroverzního soudního znalce Jiřího Strause. „Základním kamenem byl právě posudek pana Strause. Kdy on přišel s tím, že je biomechanicky vyloučeno, že padající člověk by na sebe mohl shodit sochu. Soudkyně se k závěru Strause přiklonila, protože ten jí logicky a vědecky lépe objasnil to, jak ten člověk mohl zemřít," vylíčil Toman vývoj soudního procesu.

„Později se ukázalo, že výpočty Strause nebyly správné a zcela se vymykaly realitě. I on nakonec uznal, že se mohl mýlit. Kulantně to ale zaobalil tím, že měl mylné či zkreslené informace," popsal obvinění a poté odsouzený muž, kterému soud po opakovaném procesu nakonec vyměřil „jen“ 3,5 roku vězení. Ve výsledku bylo uznáno, že smrt při rvačce byla nezaviněná. „Dva a půl roku jsem seděl zbytečně," postěžoval si nad svým osudem Toman, který si již stihl odpykat šestiletý trest. „Ponesu si to celý život s sebou," řekl s hořkostí a zklamáním v hlase. Toho, co se stalo při incidentu v roce 2008, je mu samozřejmě velmi líto. Na svobodu s pak v obnoveném trestní dostal i díky novému posudku, který si nechal vypracovat na ČVUT.

Straus se k případu vyjadřovat nechtěl

Přitom kauza Tomáše Tomana není jediným případem, kdy díky posudkům Jiřího Strause dostal někdo do vězení. Například případ Jakuba Juřeny, který si ve věznici odpykává trest 8,5 roku, detailně zmapoval člen spolku Šalamoun Zdeněk Jemelík. „Můj syn je v současné době ve vězení. Stalo se to před supermarketem Kaufland, kdy byl svědkem potyčky a snažil se jedné straně pomoct. Přijel autem, následně se rozjel, když mu bylo řečeno, že nic není potřeba. Kluk, který stál blíž k jeho vozu, pod to auto spadl. Dopadl na záda. Jakub se mu snažil dát první pomoc. Zavolal záchranku, kluka odvezli do nemocnice a on zemřel. První posudek profesora Strause byl de facto v pořádku. Nechápu, proč pak udělal dodatek, ve kterém otočil o 180 stupňů. První posudek se shodoval i s dalším z Univerzity Karlovy a verdikt posudku je, že ke smrtelnému zranění došlo jinde. Smrtelné zranění, na které kluk zemřel, bylo zranění břicha. Lékaři řekli, že nemají jiné zranění smrtelné, pokud by kluk nestál zády k autu. A pan Straus jim vyhověl a kluka otočil," vysvětlila pro XTV nešťastná matka odsouzeného Jakuba.

„Když jsem pak pátrala po dalších jeho posudcích, tak jsem zjistila, že profesor Straus vypracoval takových podivných posudků víc," dodala paní Juřenová. Tato žena, která sama v boji za svého syna vypátrala několik Strausových posudků, které jsou považovány za sporné nebo chybné, zmínila také například kauzu Petra Maška, jenž byl odsouzen za vraždu dívky na deset let za mřížemi. Následně byl zproštěn obžaloby, a to až u Ústavního soudu. Na posudky znalce Jiřího Strause upozornila před dvěma lety také novinářka Lidových novin Magdalena Sodomková, která k případu Petra Maška uvedla, že byl „odsouzen za vraždu na deset let za mřížemi. Klíčovým důkazem byla matematika Jiřího Strause. Podle soudního znalce Mašek vyhodil z okna dívku. Jenže něco tu nehrálo, v posudku se psalo, že tělo zavadilo o šeříkový keř. Ten však na místě činu nebyl.“

Jsou tam pochybení. Vážná. Odborná

„Sporné případy se sbíhaly na vedení České společnosti pro biomechaniku, která je autoritou v dané oblasti v Česku. Jsou to kauzy z posledních sedmi osmi let,“ vyprávěl tehdy v Lidových novinách doktor Zdeněk Horák, vědec z oboru biomechaniky, který pracuje na pražském ČVUT. „Museli jsme studovat Strausovy posudky a zjistili jsme, že tam jsou pochybení. Vážná. Odborná. Špatně sestavené pohybové rovnice, fyzikální nesmysly, chybné údaje. Byly to zásadní chyby. A mnohdy jeho posudky byly nepřezkoumatelné. Například uvedl obecný vzorec a za ním už rovnou stálo číslo. Ale jak k němu došel? To nebylo jasné,“ dodává Horák.

Kvůli tlaku médií i odborné veřejnosti nakonec Jiří Straus, muž přezdívaný matematik zločinu, jehož odbornou způsobilost tehdy požádala přezkoumat Česká společnost pro biomechaniku, svou funkci složil. Znalec v oboru biomechaniky, který se asi nejvíc zviditelnil v roce 2002, kdy prezentoval své zjištění na základě posudku, že v případě smrti Jana Masaryka 1948 šlo o vraždu. Na základě jeho diskutabilních posudků si však dnes ve vězení stále odpykává své tresty možná i několik desítek odsouzených vězňů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace