S Karlem Krylem jsme zpívali hymnu pro 300 tisíc lidí, vzpomíná Gott. Proč toho Kryl pak litoval a co mu řekl Husák?
08.07.2017
Foto: Gott My Life
Popisek: Karel Gott
Prahou toto léto hýbe výstava Gott My Life, kterou můžete nyní navštívit na lodi na Náplavce a jak již název napovídá, je věnována českému zpěvákovi číslo jedna, Karlu Gottovi. Znamená to snad, že rekapituluje a chce skončit? Třeba v rozhovoru pro Seznam tvrdí, že rozhodně ne.
Je to už rok a půl, co se život Karla Gotta otočil o sto osmdesát stupňů. Nesmrtelný mistr musel přiznat, že onemocněl rakovinou a že je tedy i on člověk z masa a kostí… Přestal koncertovat, věnoval se léčbě. A vše dobře dopadlo. Karel se dokonce vrátil k tomu, co miluje nejvíce, vystupování před fanoušky, i když jak sám říká, na tříhodinová vystoupení, která jsou běžná během turné, prostě nemá: „Já už vlastně na pódiích jsem několik měsíců. Ale nejsou to ta tříhodinová vystoupení, jaká jsou během turné. Zatím to rozjíždím pomalu, zkouším si cvičně, co to udělá, hlavně se mnou,“ uvedl pro Seznam.
Prorežimní zpěvák?
Karel Gott má v naší popmusic naprosto speciální postavení. Drží se na nebývalé popularitě už od konce padesátých let, dokázal proplout šedesátými lety, normalizací, překonat revoluci a následně se zapojit do ´budování kapitalismu´. V rozhovoru pro Seznam se ale brání nařčení, že byl hlasem komunistického režimu: „Já jsem takovou poznámku nikdy nepochopil. To je tak hloupé, že o tom vůbec nestojí za to přemýšlet.“
Národního umělce prý dostal od lidí
Karel Gott požíval od režimu zcela speciálních podmínek. Na začátku sedmdesátých let cvičně emigroval a zase se vrátil, přitom na jedné straně pomáhal své zakázané kolegyni Martě Kubišové, na druhou stranu ho režim využil jako řečníka při podepisování Anticharty. V roce 1985 obdržel od prezidenta Husáka nejvyšší vyznamenání, titul národního umělce, který Karel Gott přijal s úsměvem: „Řekl mi, to máte od lidí. Tak to vysvětlil a zavřel ústa těm, kteří by rádi říkali, že to je od režimu nebo tak. On to řekl už předem, toto je od lidí.“ Na své fanoušky a hlavně fanynky pochopitelně Karel Gott slyší, kvůli jejich přízni dlouhou dobu nepřiznal nemanželskou dceru a dlouho se také neoženil.
Kryl prý společné hymny litoval
Je pravda, že už v listopadu 1989 stál spolu s Karlem Krylem na slavném balkónu v Melantrichu a společně zazpívali hymnu, což mnoho lidí chápalo jako symbol a akt určitého smíření. Podle Karla Gotta tomu tak tenkrát skutečně bylo, nicméně Karel Kryl později společné hymny litoval: „Na tom Václaváku bylo tehdy odhadem asi tak tři sta tisíc lidí, kteří zpívali s námi. A pak, jak to bývá, ho nějací přátelé nahlodali a řekli, s tím Gottem bys neměl vystupovat. Drž si ten svůj protestní, rivalskej postoj! Ty si s ním nezadávej!“
Naposledy podpořil Klause
V posledních letech vystupuje Karel Gott zcela apoliticky. Naposledy se angažoval v roce 1998 pro Václava Klause (ten mu ostatně v roce 2009 udělil Medaili Za zásluhy), dnes by si prý podobnou podporu rozmyslel: „Už bych na to nepřistoupil, protože bych si mohl protiřečit, proč zrovna podporuju zase jiného. U pana Klause to byla určitá sympatie. Doba ukazuje, že pan Klaus měl v lecčems pravdu,“ prozradil v rozhovoru pro Seznam. A rezolutně říká, že jsou mu protestsongy cizí a že sám o sobě nesmýšlí jako o bojovníkovi, který by šel s písněmi na barikády.
Konce a comebacky nejsou v jeho stylu
Za celou svou úctyhodnou kariéru Karel Gott nesklouzl k tomu, aby tvrdil, že končí, což je na něm sympatické. Právě ohlášené konce a následné comebacky jsou nejen mezi našimi hvězdami v módě, následný návrat se totiž vždy vyplatí. „To bych nerad, kdyby to vypadalo, že končím. S tím já nikdy nevyhrožuju, že budu končit. A očekávat nějaké dojemné reakce. A pak zase při comebacku očekávat další reakce, že to je dobře, že se vracím na scénu. Já skončím, až to skončí,“ tvrdí pro Seznam Karel Gott.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Michaela Špačková