Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Táty se bála, ve škole ji šikanovali… Užila si krátkou slávu, pak narazila na tvrdou realitu. Chtěla domů, přišla tím ale o jediného syna. Tajnosti slavných

06.07.2017
Táty se bála, ve škole ji šikanovali… Užila si krátkou slávu, pak narazila na tvrdou realitu. Chtěla domů, přišla tím ale o jediného syna. Tajnosti slavných

Foto: yvonneprenosilova.wz.cz

Popisek: Yvonne Přenosilová

VIDEO Nebyla ani plnoletá, a už se stala legendou, pak ale poslechla rodiče. Z emigrace se sice nakonec vrátila se šlechtickým titulem, nic ale nebylo takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc ji čekalo nejtěžší životní rozhodnutí – zvolit mezi domovem a vlastním dítětem.

Sotva by někdo hádal, že právě v těchto dnech oslavila sedmdesátiny. Jedna z nejvýraznějších průkopnic českého rock’n’rollu a rhythm&blues měla štěstí na krásnou dobu – na výsluní vylétla v první polovině šedesátých let. Jenže jí kariéra nevydržela o moc déle než jedinou pětiletku. Když novou československou vlnu, která přinesla zrušení cenzury, spoustu radosti a nadějí, rázně ukončil v srpnu 1968 zásah ‘spřátelených vojsk‘, byla Yvonne Přenosilová příliš mladá, takže vykročila cestou, kterou jí předurčil její přísný otec. Navázat na domácí úspěchy se jí ale v emigraci nepodařilo.

Boty proti lásce:

Přes Palestinu až do Prahy

Narodila se sice 2. července 1947 v pražské Libni, předcházelo tomu ale tatínkovo dlouhé putování. Strojní inženýr utekl za války před nacisty, bojoval v britské armádě, a tak se dostal až do Palestiny, která byla tenkrát britskou kolonií. A tam poznal svoji lásku. „Její první manžel byl Žid a utíkal před nacisty. Kamarádka ji v Jeruzalémě vylákala na čaj o páté, že prý tam hraje krásnej českej oficír na piano, a byla z toho osudová láska. Po válce přijeli do Prahy,“ prozradila legendární zpěvačka a moderátorka před časem v rozhovoru pro idnes.cz. Maminka byla původem Rakušanka, jenže mluvit německy se po válce v Čechách neodvážila, a tak prvním jazykem, kterým začala dcera komunikovat se světem, byla angličtina. Vzápětí ale nastal komunistický převrat a bylo zle. Yvonne to ale nevnímala, byla ještě malá. Všechno prý brala tak, že jsou zkrátka jiní. Díky jazykovému zázemí mluvila plynně anglicky i německy a hudební talent zdědila právě po otci, který hrál velmi dobře na klavír a rád si zazpíval, hlavně černošské spirituály.

That's all you gotta do:

Obávaný generál

„Tady vládla šeď, dámy chodily venku v šátcích a mezi nimi má krásná matka se spoustou elegantní garderoby a v klobouku. Nutně musela provokovat. A do toho tatínek, voják duší i tělem, bojující proti nepříteli pod ‘špatným‘ praporem. V noci ho přišli zatknout, a aniž by rodina měla jakékoliv zprávy, skončil v neblaze proslulém ‘domečku‘ vedle Hradu. Maminka, která neuměla slovo česky, byla naprosto zoufalá,“ zavzpomínala paní Yvonne. K puncu cizáckého dítěte dostala ještě další nálepku – potomka vlastizrádce. Doma ji před špatnými zprávami chránili, tím víc to ale schytávala ve škole. I přijímačky na gymnázium nakonec musela složit, přestože jako premiantka měla nárok na přijetí bez zkoušek. Své dětství považuje za šťastné, přestože prý býval tatínek velmi tvrdý a přísný. Zkrátka generál, kterého se prý bála nejen dcera, ale dokonce i maminka. „Tehdy jsem si to neuvědomovala. To až teď, když o tom mluvím a třeba mezi přáteli dávám k dobrému historku o tom, jak jsem si vydělávala svým tělem už na základce, kde jsem za korunu ukazovala spolužákům jelita na těle.“

Mně se líbí Bob:

Osudový konkurz

Kariéru odstartovala již v patnácti letech, když se zúčastnila jako jedna z dlouhé řady adeptek konkurzu do divadla Semafor, z nějž pak režisér Miloš Forman natočil svůj filmový debut Konkurs. Do divadla ji sice nevzali, zaujala ale hledače talentů, hudebníka a manažera Karla Mareše. Díky němu začala baculatá brunetka s mimořádným hlasem zpívat se skupinou Olympic, nakonec si zahrála i ve vytouženém Semaforu a na avantgardní hudební scéně Apollo. V roce 1965 ji hosté z anglických klubů dokonce pozvali na tři týdny do Londýna, kde se jí ujal manažer pan Alcock. Díky němu zazněl její hlas v londýnském rozhlase, nazpívala gramodesku When My Baby Cries/Come on Home, úspěšně absolvovala dva koncerty v klubech, vystupovala v televizi, psali o ní v tisku... Dokonce vystoupila se slavnou skupinou Rolling Stones v nejpopulárnějším pořadu Ready, Steady, Go! Pak ale obrátily její život naruby politické události, které se valily na Československo.V roce 1968 podepsala manifest Dva tisíce slov a již 27. srpna emigrovala přes Rakousko a Itálii za rodiči do západoněmeckého Mnichova.

Autumn Mood:

Jen pár dnů na životní rozhodnutí

Po londýnské zkušenosti Yvonne očekávala, že navázat na skvěle rozjetou československou kariéru nebude v Německu problém. Jenže takových, jako ona, byl všude přebytek, a tak jí nezbylo než se poohlédnout po jiném uplatnění. Nakonec si v roce 1972 našla práci na mnichovském letišti u největší britské letecké společnosti společnosti British Airways. Současně začala spolupracovat s Rádiem Svobodná Evropa a od roku 1987 se stala redaktorkou českého vysílání. U British Airways se také seznámila s manželem, advokátem Andreasem von Schuckmannem, s nímž vyvdala titul baronky a porodila mu v roce 1979 jediného syna Maxmiliána Philipa. Manželství ale nevyšlo, a tak zůstala se synem sama. Po revoluci v roce 1989 se vrátila a zjistila, že na ni československé publikum nezapomnělo a znovu ji přijalo s nadšením. V roce 1995 ji ale čekalo další těžké životní rozhodnutí. Svobodná Evropa se stěhovala do Prahy a nabídku dostala i Yvonne. A tak synovi zařídila studium na rakouském gymnáziu v Praze, vyřídila potřebné dokumenty...

Měsíc:

Max dal přednost otci

Jen pár dnů před odjezdem se tehdy čtrnáctiletý Max sešel s otcem, a co si tenkrát řekli, prý zpěvačka dodnes neví. Vzápětí jí ale oznámil, že do Československa nejede a stěhuje se k otci. Na těžkou volbu mezi synem a návratem do vlasti měla jen pár dní. Nakonec odjela do Prahy sama. Od roku 1993 žije Yvonne Přenosilová v bytě na pražském Žižkově. Až do jejího zrušení v roce 2002 působila v české redakci Svobodné Evropy. Znovu začala spolupracovat s rozhlasem i televizí, přijala angažmá v muzikálech Rusalka a Hello, Dolly! Všechny její písničky vyšly znovu v reedicích a přidala k nim i pár novinek, mimo jiné duety s nezapomenutelným kamarádem Pavlem Bobkem. Občas vystupovala jako zpěvačka nebo moderátorka či na vzpomínkových besedách, a dokud ještě syn Max studoval, měnila většinu vydělaných peněz na eura a posílala mu je do Mnichova. V současné době je stále moderátorkou rozhlasové stanice Country Radio, kde má pravidelný autorský pořad Sklípek.

Tak prázdná (1968):

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

QRcode

Vložil: Adina Janovská