Na euru vyděláme, nebo budeme živit líné Řeky? Eurozóna je atraktivní klub, lobbuje za společnou měnu europoslanec
03.07.2017
Foto: ČT
Popisek: Euro, ilustrační foto
Proč se pořád tak bojíme a myslíme si, že euro je nějaký „zlý bubák“? Proč jsou z měnové unie lidé tak vystrašení? Co to přiživuje? Podle bývalého víceguvernéra České národní banky a nyní europoslance za TOP09 Luďka Niedermayera by se přitom nic drastického nestalo, právě naopak. Jsme opravdu na rozcestí, nebo jsou to jen fámy? Skutečně bychom naše eura posílali „líným“ Řekům?
Politici i občané podle europoslance ignorují jasná fakta. Stačí jen přepočítat ceny, úspory, dluhy či mzdy. Nic víc. Niedermayer uvádí, že pro naši zemi je přechod na euro výhodný zejména díky tomu, že naše ekonomika už je srovnatelná se zeměmi, platícími eurem. „Přechod na evropskou měnu sám o sobě není ničím jiným než přepočtem cen, úspor, dluhů či mezd určeným zafixovaným kurzem (odpovídajícím tržnímu). To samozřejmě nevytvoří žádné bohatství (pokud za ‘výhodu‘ nepovažujeme to, že naše spory budou převedeny do jedné z nejvýznamnějších a nejstabilnějších měn světa) ani pochopitelně žádné ztráty (hodnota našeho majetku se nezmění a ceny přepočtem na euro nevzrostou). Ale vytvoří to předpoklady pro to, aby naše ekonomika lépe prosperovala a životní úroveň postupně vzrostla,“ vysvětluje na serveru ihned.cz Luděk Niedermayer.
Levnější dovolená i nákupy v e-shopech
Ulevilo by se i firmám, směna eur na koruny je totiž stojí ročně miliardy. S přijetím eura by podle europoslance tyto podniky výrazně ušetřily a vytvořily by si podhoubí pro vznik nových pracovních míst a navýšení mezd. Pomohou si ale i občané. „Nejen tím, že na dovolenou do většiny evropských zemí nebudou muset draze směňovat peníze a že v těch ostatních bude směna snazší a levnější, ale hlavně tím, že se usnadní nákupy přes hranice (v e-shopech) a bude snazší porovnávat ceny,“ uvádí politik s tím, že se zvýší konkurence na řadě trhů, což přinese zákazníkům lepší výběr a nižší ceny.
EU tvoří pětinu světové ekonomiky
Eurozóna je v současné době na vzestupu a být jejím členem se nám zkrátka vyplatí. Problémem podle europoslance je, že si velká část české společnosti stále myslí, že eurozóna je nějaký nebezpečný „pekelný“ projekt a jejími členy jsou jen neúspěšné země. To je ale úplná hloupost. Jak Niedermayer připomíná, eurozóna dnes tvoří celou pětinu světové ekonomiky. Je navíc největším světovým vývozcem a dovozcem. Je to supervelmoc, euro je k tomu měnou stovek milionů Evropanů. Euro je i důležitým hráčem v mezinárodním obchodu, je v něm totiž uložena čtvrtina devizových rezerv. „Ekonomiky eurozóny dnes rostou podobným tempem jako USA,“ připomíná politik na webu ihned.cz.
Chceme na vedlejší kolej?
Jasným faktem podle něj je, že země, které euro rychle nepřijmou, budou časem v Evropě na vedlejší koleji. Vznikne tak menší či užší eurozóna, ve které už ale nebudeme mít skoro žádné slovo a budeme totálně mimo, jako už tolikrát v našich divokých dějinách. „Sečteno a podtrženo, eurozóna je dnes mnohem atraktivnější klub, než si je velká část veřejnosti ochotna připustit, a výhody jeho členství začínají růst,“ myslí si europoslanec a připomíná, že námitky proti přijetí eura jsou velmi slabé a moc neobstojí. Za prvé bychom podle mnoha ‘expertů‘ přišli o nezávislou měnovou politiku, zkrátka bychom si o našich penězích, jako stát, nerozhodovali sami. To ale přece není mínus, naopak. Pokud by budoucí sedmadvacítku postihla nějaká finanční krize, nebyli bychom na to sami. Frankfurtská centrální banka by totiž podle europoslance provedla stejná opatření, jako bychom udělali my. Navíc bychom se nemuseli bát rozporuplných kroků naší České národní banky, jakým bylo například v posledních letech velmi komentované oslabení kurzu české měny.
Neměli bychom se bát pomáhat
A teď asi největší blud, který koluje v médiích, na sociálních sítích a u řečnických pultíků politiků. Přijetím eura totiž podle mnohých budeme posílat naše eura „líným“ Řekům, kteří už nám je nevrátí. „I tato obava je lichá. Především: Evropský měnový fond, do kterého se dnešní složitý systém podpory zemí v potížích bude transformovat, nebude chtít přicházet o peníze (a je velmi pravděpodobné, že i dnešní půjčky Řecko postupně splatí),“ uvádí Niedermayer. Pokud chceme projekt společné Evropy podpořit, neměli bychom se bát pomáhat. Přesně tuhle roli sehrál podle europoslance Evropský fond třeba v Irsku, Španělsku nebo Portugalsku. Je přece v zájmu nás všech, aby země eurozóny byly bohaté a úspěšné.
Chybí nám jenom odvaha
Na přijetí eura je navíc naše země už nějakou dobu dobře připravená. Máme zpracované plány včetně postupů osvětové kampaně či opatření k zamezení růstu cen při přechodu na evropskou měnu. „Díky stabilitě naší ekonomiky máme předpoklady splnit nutné podmínky a vyhnout se úskalím, která přechod na euro jinde provázela. Zároveň dnešní doba, která přinese zřejmě řadu změn v podobně společné Evropy, atraktivitu členství v eurozóně ještě zvyšuje,“ vysvětluje europoslanec. Jediné, co nám podle politika schází, je tak odvaha rozhodnout se. Niedermayer připomíná, že nejde o nějaké fatální rozhodnutí. „Jistěže naše země může zůstat bez eura, růst pomalu, přicházet o investice a nedočkat se vyšších mezd. Euro je prostě jen lepší možností. O hodně lepší,“ dodává Niedermayer.
Originální text najdete ZDE
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Antonín Pořízek