Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf Zelených se obul do Babiše. ANO je podvod, Kostelec a Vodňany se nedají jíst… Kdo za to může a proč by chtěl volební právo od šestnácti?

02.07.2017
Šéf Zelených se obul do Babiše. ANO je podvod, Kostelec a Vodňany se nedají jíst… Kdo za to může a proč by chtěl volební právo od šestnácti?

Foto: Facebook

Popisek: Matěj Stropnický

Šéf Strany zelených Matěj Stropnický se v rozhovoru pro server info.cz pustil do Andreje Babiše. Proč je podle něj hnutí ANO jen podvod a produkt PR? A proč na Stropnického a jeho stranu stranu letí ženy každého věku? Chce i volební právo od šestnácti let…

Zelení se do poslanecké sněmovny dostali poprvé a naposledy v roce 2006, tehdy byl v jejich čele Martin Bursík. Žezlo po něm převzal Ondřej Liška a následně Jana Drápalová. Od ledna loňského roku je ale vede syn herce a ministra obrany za hnutí ANO Martina Stropnického – třiatřicetiletý Matěj. Proč šli tehdy vlastně do vlády a udělali stejnou chybu jako Věci veřejné? Matěj Stropnický v rozhovoru pro server info.cz připomíná, že nikdy nebyli součástí žádných bratrstev, která si rozdělují moc, vliv a peníze. „Nemáme vlastní ani sobě nakloněná média…. Stojíme proti velkému byznysu, na který jsou všechny velké strany napojeny. ANO to dovedlo k dokonalosti: samo je velkým byznysem. Když máte tyhle mocné odpůrce seřazené pěkně všechny proti sobě, je velmi těžké uspět. Ale nevzdáme se,“ vysvětluje v rozhovoru šéf Strany zelených.

Půdu hnojí svinstvem ze svých chemiček

Hnutí ANO v čele s Babišem podle něj vytváří iluzi, že není starou strukturou a že pracuje, navíc s cílem, aby bylo líp. Jeho hlavním záměrem je podle Stropnického prospěch, expanze jeho firem, hlavně Agrofertu. „Chce dotace, tak si přenastavuje podmínky jejich čerpání. Chce znát podnikání konkurence, tak ji kontroluje skrz EET. Nechce být ve svých fabrikách pokutován za znečišťování ovzduší, tak si zajistil skrz ministra Brabce paralýzu Inspekce životního prostředí. Babiš je prostě podvod a produkt PR,“ myslí si Stropnický s tím, že Babiš ale není rozhodně nebezpečnější než třeba ODS. „Je jen silnější, v tom spočívá hrozba. Pokud tu bude vládnout Babiš, nezlepší se ochrana půdy, kterou on v tunách hnojí svinstvem ze svých chemiček, nezruší se dotace na řepku, které je on u nás největším pěstitelem, nebudou kvalitnější potraviny, protože by se ukázalo, že jeho Kostelec a Vodňany se často nedají jíst, nebude vyšší minimální mzda, protože by ji musel vyplácet i on ve svých firmách a přišel by o část zisku. To jsou všechno věci, které jdou přímo proti jeho zájmům,“ popisuje Stropnický pro info.cz. Babiš je podle něj především překážkou jakékoli podstatnější změny k lepšímu v uvedených oblastech, protože to není v jeho zájmu, ohrožením pro demokracii se stane, pokud bude mít většinu sám.

Za Babišův vzestup mohou pravicové strany

Připomíná, že to byly právě pravicové strany, které vzestup ANO zapříčinily. Svou klientelistickou a asociální politikou, která vyvrcholila skandálem kabelky premiérovy milenky. Levice pak podle Stropnického brání přechodu naší země na modernější ekonomiku: betonuje tady závislost české ekonomiky na těžkém průmyslu, montovnách a logistických centrech zahraničních firem.

Čím chtějí voliče nalákat?

Stranu zelených volí podle průzkumů hlavně ženy jakéhokoliv věku, to by problém nebyl. Jak jich ale přilákat víc? Podle Stropnického prý mají pár taháků, které mohou lidem opravdu pomoct, například obnovení výstavby. „Chceme postavit deset tisíc nájemních bytů každý rok po dobu deseti let a na deset let je pronajímat mladým lidem, aby se nemuseli zadlužit a přitom mohli bydlet, založit rodinu a dělat práci, která je baví, a nejen takovou, která jim umožní splácet hypotéku,“ podotýká šéf Zelených.

Pilíři jejich programu jsou moderní stát – příroda, jistota a bezpečí. Co si pod tím ale představit? Moderní stát je podle něj takový, který umí pomoct, ale zároveň investuje do nových technologií. Chce odbourat nízké platy a znečištění přírody. V programu samozřejmě nechybí ani ohleduplnost k životnímu prostřední. Chtěl by zajistit lepší ochranu půdy a vody. Dotace do zemědělství pak podle něj mají získávat drobní zemědělci, kteří obhospodařují malé polnosti, nepoužívají technická hnojiva a přispívají zároveň i k zadržování vody v krajině, a nikoli majitelé latifundií, kteří zemi jenom vytěžují a zasviňují chemií. A co sociální oblast? Jejich hlavním cílem je postavit ročně deset tisíc nájemních bytů, aby všichni mladí lidé měli do deseti let šanci získat startovací nájemní byt od státu. Stát nemůže stihnout stavět o moc rychleji, poptávka bude ale obrovská. Stropnický tak chce zabránit dalšímu nárůstu počtu hypoték, které lidé nestíhají splácet. A další taháky? Pro důchodce by zelení chtěli univerzální důchod a byli by pro volební právo od šestnácti let.

S kým by šel do vlády? Odpovědi se vyhýbá…

Nyní se nabízejí zásadní otázky. Za prvé pokud by své programové body chtěli prosadit, museli by se dostat do sněmovny. Druhá věc, pokud by se tam dostali, je otázkou s kým. Odpověď na tuto otázku podle Stropnického není jednoduchá. „Především se do žádného vládnutí nehrneme. To už jsme jednou udělali a byla to velká chyba. Zelení mají dnes ve společnosti často hlavně kontrolní funkci, když se veřejnosti upírají nějaká práva, když si někdo přihrává zakázky, když hrozí devastace krajiny, třeba pokácení stromořadí. Takový kanárek v dole,“ tvrdí šéf Zelených.

Proč Stropnického a Stranu zelených volí hlavně ženy? Tvoří dokonce dvě třetiny jejich voličů. „Naším nejtypičtějším voličem je žena každého věku. Naše vnitřní výzkumy ukázaly opakovaně, že ženy cítí odpovědnost k životnímu prostředí silněji než muži. Ženy myslí na budoucnost nejen v kontextu obživy, ale chtějí také, aby jejich rodina žila v hezkém prostředí, aby děti dýchaly čistý vzduch, aby bylo kam chodit na procházky do přírody,“ vysvětluje Stropnický.

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek