Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ředitel věznice mi ukázal otcovu celu a to mi bylo opravdu do pláče. Herec přišel o tátu, bratra, syna, který zemřel v pouhých 22 letech. Na boha se zlobí

02.07.2017
Ředitel věznice mi ukázal otcovu celu a to mi bylo opravdu do pláče. Herec přišel o tátu, bratra, syna, který zemřel v pouhých 22 letech. Na boha se zlobí

Foto: TV Prima

Popisek: Andrej Hryc

Jan Kraus si do své show na TV Prima pozval slovenského herce a producenta Andreje Hryce. Ano - to je ten, co hrál třeba padoucha ve filmu Kamarád do deště. Ale kromě toho byl i úspěšným ředitelem rádia. Osud mu uštědřil krutou ránu, přišel totiž o syna, bratra a otce mu na sedm let zavřeli do vězení. Tohle už není žádný filmový trhák, ale realita.

Diváky určitě překvapilo, jak je možné, že sedmašedesátiletý herec vypadá pořád tak dobře. Jako kdyby se zastavil čas a on měl zase naskočit do natáčení s Vaculíkem a Tofim v Kamarádovi do deště. Jan Kraus přiznal, že jsou si s Andrejem, co se herecké profese a rolí týče, dost blízko. „V tomto směru jsme skoro bratři,“ poznamenal si Hryc. „Můj celoživotní sen je hrát krásného, vysokého, štíhlého, modrookého blonďáka. Ale život je tak krutý, že jak vám, tak mně šly jen ty negativní role. Ale co už s tím?“ přiznal slovenský herec. „Kdybyste tam neřekl toho štíhlého, tak by všechno šlo,“ prohodil na TV Prima Kraus.

Na dovolenou bych posílal Slováky na Ukrajinu

Herec ale rozhodně nelení, zahrál si v novém slovenském filmu Čiara. Tento krimi-thriller se odehrává na slovensko-ukrajinském pohraničí. „Byl to zajímavý zážitek, protože jsme byli tři týdny na Zakarpatské Ukrajině, a až tam si hodně lidí uvědomilo, v jaké nádherné zemi žijeme a jak se vy Češi a my Slováci máme dobře, neboť pět kilometrů od našich hranic je městečko, které se jmenuje Užhorod a jež je padesát let za námi. To je něco strašného. Takže ten stočlenný štáb, který tam tři týdny točil, po svém návratu na Slovensko v Michalovcích líbal zemi,“ podotkl Hryc v Show Jana Krause. Hryc k tomu přidal jednu myšlenku - kdyby prý byl slovenským předsedou vlády, tak byl dal každému zájemci ze Slovenska voucher na víkendový pobyt na Zakarpatské Ukrajině zdarma. „Ať se jedou podívat, jak v jednadvacátém století žijí lidé ve střední Evropě, lidé, kteří byli před nějakými sedmdesáti lety součásti Československa,“ vysvětlil slovenský herec.

Knížku napsal pro své vnuky…

Kvůli tomu, že byl úspěšným podnikatelem a vlastníkem rádia Twist, si vytvořil řadu nepřátel. Lidská závist podle něj nemá hranic. I proto se se všemi snažil vypořádat v nové knize svých vzpomínek s názvem Inventura. Hryc přiznal, že nechodí do kostela. Proto pro něj bylo psaní takhle osobní knihy něco jako zpověď. A jaký byl vlastně impuls k jejímu napsání? „To bylo dvacáté výročí převratu v roce 1989 a všichni ti čelní představitelé slovenského odboje napsali svoje knihy, ale moje jméno v nich nikde nebylo. Já jsem přitom stál pod tribunou a pouštěl lidi nahoru. A tak jsem si říkal, že až se moji vnuci budou učit o sametové revoluci v dějepise, řeknou si: Co dělal náš dědeček? Tak jsem si řekl, že to holt budu muset napsat sám,“ vyprávěl herec v Show Jana Krause. Pochlubil se také, že už prodali dvacet tisíc výtisků.

Rakovina, autonehoda, smrt syna

Poté se Kraus dostal na hodně tenký led. Moderátor se Hryce zeptal, proč nechodí do kostela a jaký k tomu má důvod. „Bůh si mého syna vzal dost předčasně, to mu zazlívám, a proto se kostelům vyhýbám,“ svěřil se Hryc s tím, že je s bohem už hodně dlouhou dobu vážně rozhádaný. Jeho synovi bylo v době úmrtí 22 let. „Byl to hodně šikovný chlapec, studoval v Moskvě diplomacii, hovořil pěti jazyky. Byl holt v nepravou chvíli na nesprávném místě,“ uvedl herec. Připomeňme, že zmiňovaný syn Hugo se dlouho léčil z rakoviny varlat. Syn nad nemocí zvítězil a rodina byla štěstím bez sebe. Pak ale přišla krutá rána. Jak informoval server ahaonline.cz, pouhé tři dny před Štědrým dnem zemřel Hugo při hrozivé autonehodě. „Jeho vůz se při nárazu do sloupu rozpůlil ve dví a Hugo neměl žádnou šanci přežít. Jeho kamarád zemřel krátce po převozu do nemocnice,“ uvedl server ahaonline.cz. To ale nebyla jediná rána, přišel totiž i o bratra, a když mu byly dva roky, tak se utopil jeho starší bratr. Matka ho pak každý den tahala na hřbitov a Hryc tu cestu ze srdce nenáviděl. Celý život se pak modlil, aby se to nestalo i jemu. To se ale bohužel nepovedlo.

Jeho otec byl zavřený v Leopoldově

Jak je vidět, herec to v životě neměl a nemá jednoduché. Myslíte si, že už ho nic horšího potkat nemohlo? Tak teď se držte. Jeho otec byl totiž v padesátých letech z politických důvodů zavřený ve věznici v Leopoldově. Zavřeli ho, když chodil do druhé třídy, v roce 1956. A následně jej sedm let neviděl. „Přišel takový starý pán, který přišel chvíli před smrtí. Zničili mu život. Zavřený byl za nedovolené podnikání. Díky natáčení nového filmu Čára, který bude mít premiéru na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, že podíval i do věznice, kde byl jeho otec uvězněný. „Požádal jsem ředitele věznice, aby mi ukázal otcovu celu. A to mi bylo opravdu do pláče. A pak mi ukázali dole ve sklepě čtyři samotky. Můj otec byl prchlivý člověk, a protože byl zavřený nevinně a těžko to snášel, měl kázeňské prohřešky, za které dostal samotku a kvůli ní pak musel asi tři měsíce přesluhovat. Já jsem byl kdysi v Terezíně, kde jsem viděl celu, v níž byl zavřený a zemřel Gavrilo Princip, a musím říct, že jediný rozdíl mezi jeho kobkou a celou, kde byl můj otec tři měsíce ve dne v noci, spočíval jedině v tom, že otcova cela měla vyšší strop. A nejstrašnější na tom je to, že nikdo nebyl nikdy za tyto zločiny komunismu potrestaný, a ještě navíc podle posledních výzkumů jsou preference komunistické strany v Čechách 14,5 procenta,“ vysvětluje Hryc v Show Jana Krause.

Skvělá manželka a dcera

Připomeňme, že producentkou nového snímku Čiara je jeho dcera Wanda Adamík Hrycová. „Musím říct, že se z téhle ženské vyklubala velmi úspěšná producentka, která má ve svém věku za sebou historii jako málokdo jiný,“ říká Hryc. „Když jí bylo dvacet tři, stala se ředitelkou Nové scény v Bratislavě a šest let ji úspěšně vedla, dokud ji vaše hvězda Helena Vondráčková svými intrikami z toho místa nedostala pryč. Potom následovalo pět soudních sporů, které moje dcera vyhrála. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, takže poté, co ona tam udělala asi čtrnáct premiér světových muzikálů a Nová scéna se stala prvním divadlem na Slovensku, ji sice vyhodili, ale její život se začal ubírat úplně jiným, zajímavým směrem,“ vysvětluje Hryc, který je už 41 let šťastně ženatý s jednou ženou. „Dlouho si mě nechtěla vzít, o ruku jsem ji požádal snad desetkrát. Strašně se smála a říkala jen něco ve smyslu „ne, ne, to nepůjde“. Když už jsem začal být otravný, tak nakonec řekla, že se za mě tedy provdá, ale na zkoušku. Pod tou podmínkou, že po dobu dalších dvou let nebude těhotná. Po roce a půl mi tak do ucha zašeptala, že zákaz je odvolaný a na svět tak přišla moje skvělá dcera Wanda,“ popisuje úspěšný herec v Show Jana Krause.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace