Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spiklenci blbosti. Kompro na Chovance, rozřezané gumy, tajemný Šaman, nech dou do piči v podání Babiše. A to vše proto, že nějaký moula chtěl ředitelovat a policisté…

29.06.2017
Spiklenci blbosti. Kompro na Chovance, rozřezané gumy, tajemný Šaman, nech dou do piči v podání Babiše. A to vše proto, že nějaký moula chtěl ředitelovat a policisté…

Foto: Seznam Zprávy / repro

Popisek: Bývalý novinář Marek Přibil, podle svých slov vyobcovaný z novinářské obce, promluvil. Na snímku s Jiřím Kubíkem

Jestli je pravda vše, co dnes vyšlo najevo ohledně kauzy nahrávky, která akcelerovala květnovou vládní krizi a zapříčinila pád vicepremiéra Babiše, tak máme, jak to tak vypadá, ty nejneschopnější a nejmoulovatější spiklence na světě: Každý zná jejich jméno, jejich temné záměry přišly vniveč, jen bulvár ostří pero pro břitké titulky. Jako například: ´Marek Přibil promluvil: Vyhrožovali mi lidé od ČSSD. Někdo mi povolil kola od auta. Chovanec se bojí, co na něj mám. Babišovi jsem se chtěl zavděčit, důvod vám přijde legrační´. A do toho všeho publikoval twitterový účet Julius Šuman další, v pořadí již čtvrtou nahrávku, ale to až nakonec…

Anebo se pletu a za vším se skrývají ilumináti. Ale teď bez legrace. Když si tak znovu čtu, co dnes vyšlo najevo, nestačím se divit; jednak přinesly Seznam Zprávy vyjádření bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila, hlavního aktéra ´kauzy nahrávky´, který je v současnosti na nemocenské a z novin dostal padáka, za druhé pak Janek Kroupa, jeden z nejlepších českých investigativních reportérů, toho času ve službách ČRo Radiožurnál, přinesl informace o tom, kteří expolicisté dodávali munici Přibilovi (a s tou on pak jezdil za Babišem).

Jestli jsem to dobře pochopila, jejich motiv byl sejmout Chovance. Výsledek je, jaký je. Chovanec sedí pevně ve svém ministerském křesle a ve straně má třetí nejvyšší pozici, nebo dnes již možná druhou, když rezignoval Sobotka, hned po Zaorálkovi, současném šéfovi strany. Takže se jejich temné pikle nějak zapiklily, alespoň jak já tomu rozumím.  Ale možná nechápu pět šachových tahů dopředu, tak jsem zavolala panu Kroupovi, protože mne velmi zajímalo, co on si o spiklencích myslí. Jsou rafinovaní jak kubánský cukr, nebo blbí jak rádio? Pan Kroupa mi telefon vzal, omluvil se ale, že toho má moc, ať zavolám zítra. Tak jsem zvědavá jak lázeňská veverka… Ale popořadě. Co se vše stalo?

Přibil se prý chtěl Babišovi zavděčit

Bývalý redaktor MF Dnes Marek Přibil, který se „proslavil“ díky nahrávkám, na nichž hovoří s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, promluvil pro Seznam Zprávy. Přibil na nahrávkách domlouval, co kdy vyjde v MF Dnes, jež spadá do vydavatelství MAFRA. To patřilo právě Babišovi, teď je ve svěřenském fondu. Nyní se pokusil objasnit, proč tak činil.

Marek Přibil, nešťastný antihrdina této frašky

Přibil s Babišem konzultoval především kauzy namířené proti ČSSD. Jak nyní přiznává, první schůzka se odehrála v září, druhá koncem listopadu a třetí na přelomu roku. „Chtěl jsem se Andreji Babišovi zavděčit,“ vysvětlil svůj motiv Seznam Zprávám. „Zprvu jsem se stáhl do ústraní. Nejprve jsem si musel vyjasnit sám, jakou v tomto příběhu vůbec hraju roli,“ zmínil Přibil úvodem. Mluvil také o tom, jak mu v poslední době vyhrožovali. „A to ze strany lidí, kteří stojí za sociální demokracií. Skončilo to tedy tím, že jsem měl skutečně povolená kola u automobilu, když jsme jeli na D1, předtím byl automobil v servisu,“ řekl Přibil. Konkrétní být nechtěl, ale uvedl, že byl trnem v oku ministru vnitra Milanu Chovancovi, jenž se měl obávat, co by na něj novinář mohl mít. 

Doufal, že se stane šéfem nové knižní divize Mafry

„Pořád jsem si zpracovával dlouhodobě jeden materiál, který se týkal ROPu, v němž figuroval ministr Chovanec. Pokud bych chtěl tento materiál publikovat, tak jsem měl pocit, že potřebuju mít i oporu vydavatele,“ sdělil ke svým schůzkám s Babišem Přibil. Chtěl se podle svých slov tak Babišovi zavděčit. „Ty důvody zatím nikde nepadly,“ řekl s tím, že je možné, že budou připadat legrační. „Jaksi se mi už zajídalo mediální prostředí a zajídaly se mi i noviny a sdělovací prostředky, ostatně jsem o tom napsal poslední knihu... Měl jsem jistou vizi, jistý cíl,“ řekl ke své vizi zřídit velkou knižní divizi v Mafře, kterou by celou postavil a která by byla, nota bene, nezisková… 

Nahrávky byly sestříhané, tvrdí 

„To, co se zkratkovitě psalo, neodpovídá příliš realitě, ony nahrávky byly opravdu sestříhané. Myslím si, že kdyby byl puštěn celý rozhovor, který jsem třeba s panem Babišem vedl, tak jeho vyznění by bylo poněkud odlišné,“ poznamenal Přibil. O tom, zda byl vysílán na schůzky vedením redakce, nebo nikoliv, hovořit nechtěl. Dle Seznam Zpráv však je jasné, že vysílán vedením vydavatelského domu byl.  Nahrávky se objevily letos v květnu na twitterovém anonymním účtu označeném jako Skupina Šuman. Marka Přibila nahrávky stály jeho novinářskou kariéru. 

Přibil dostával kompro na Chovance a Tuhého. Od expolicistů, píše Kroupa

Janek Kroupa z Českého rozhlasu Radiožurnálu přišel s exkluzivním zjištěním, že skupina bývalých i současných policistů několik měsíců shromažďovala kompromitující materiály na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Tyto materiály pak měli předávat dnes již bývalému novináři MF Dnes Marku Přibilovi.

Radiožurnál na kompro materiály přišel při pátrání po tom, kdo stojí za Skupinou Šuman, jež na svém twitterovém účtě zveřejnila ´Přibylovy´ nahrávky; na nich se právě s exministrem financí Babišem domlouvá novinář Přibil – ohledně toho, kdy a jaké kauzy na ČSSD zveřejnit.  „Pokud mám něco nazývat ohrožením demokracie, tak je to vytváření paralelních struktur, které účelově vytvářejí materiály, které mají de facto dehonestovat buď jmenované, nebo volené představitele státu,“ sdělil nyní k věci Chovanec. Šokován z toho, že na něj byly sbírány kompromitující informace, je i policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Večeřa, Hájek, Šabršula. Zapamatujte si tato jména

Jak uvádí Český rozhlas Radiožurnál, klíčovým mužem Přibilovy práce měl být bývalý významný policista Stanislav Hájek. V minulosti se zabýval odposlechy, odešel však po skandálech, kdy se ukázalo, že je napojen na lobbisty. A přes Hájka se měl Přibil seznámit s bývalým policejním důstojníkem Milanem Večeřou. A právě Večeřa prý s Hájkem nosili Přibilovi materiály, jež on dál distribuoval k Andreji Babišovi. O co mělo konkrétně v kompro nahrávkách jít? 

Janek Kroupa jde po stopě spiknutí

„Ministra Chovance před třemi lety oslovili jeho spolustraníci. Přivedli mu policejního důstojníka Bronislava Šabršulu a chtěli, aby se stal krajským ředitelem,“ píše iRozhlas.cz. A Chovanec toto de facto potvrdil, zároveň vyzval, ať je příslušná debata v klidu zveřejněná, neboť se tam dle jeho slov nic závadného nedělo. Policistu prý navíc odmítl. „Kompromitující materiál měl pak spočívat v teorii, že existuje ze schůzky nahrávka, která má dokazovat, že ministr Chovanec dosazuje na významná místa policisty podle politického klíče,“ dodává iRozhlas.cz. A zjištění Českému rozhlasu potvrdil sám Milan Chovanec. „Přivedl ho (Šabršulu) jeden člověk, který je členem sociální demokracie. Přivedl ho proto, že mi tento policista chtěl sdělit závažné informace z toho, jak nefunguje policie v jeho regionu, jaké tam jsou problémy, co se tam vlastně děje,“ vysvětlil pro Radiožurnál Chovanec.

Přibil šel za Chovancem a…

Marek Přibil pak měl Chovancovi sdělit, že ze schůzky existuje kompromitující nahrávka. „Buď neexistuje a pan Přibil lhal, nebo existuje a z nějakých neznámých důvodů ji nepustil. Takže pokud ji má, ať ji pustí a ať veřejnost slyší, co tam je. Nic závadného se tam nedělo. Pouze a jenom dovedli policistu, který se mimo služební postup, naprosto nestandardně, pokoušel pro sebe domoct nějakých výhod. A já jsem to odmítl,“ dodal Chovanec. Marek Přibil naopak tvrdí, že nahrávku nemá a mluvil o ní Šabršula. „Až dodatečně jsem se dozvěděl, jak se pan Šabršula někde měl chlubit, jak vystresoval pana Chovance, neboť si chtěl zřejmě udržet svoji pozici,“ řekl Radiožurnálu bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil.

Skupinu prý řídil Večeřa

A právě Šabršula, který se pro změnu prý chtěl stát policejním ředitelem, nyní pro Radiožurnál sdělil, že celou skupinu kolem Přibila a Hájka řídí právě Večeřa, který je, jak sdělil Přibil, stále „na Generálním finančním ředitelství, myslím, jako šéf odboru vnitřní kontroly“. Zároveň také uvedl, že část textů pro MF Dnes nepsal sám Přibil, ale on sám. Přibil však odmítá, že by za něj Šabršula texty psal a on je jen podepsal. „Rozhodně za mě nikdo a nikdy žádný článek nepsal. Co se týká podkladů, tak to mohl být třeba list A4, na kterém bylo napsáno: Je tady tohle, stalo se tohle a tenhle za tím stojí,“ uvedl Přibil.

O Hájkovi pak promluvil Přibil i v rozhovoru pro Seznam Zprávy. „My se známe řadu let a pojí nás více vztah přátelský než pracovní,“ uvedl Přibil s tím, že Hájek mu také pomáhá po psychické stránce. „Pro mě to byla docela složitá situace. Jak včera říkal, když jsme se shodou okolností viděli, že už je takový kačer Donald. Ono všude v médiích bylo, jak kvákal prý Nagyové či Rittigovi o tom, jaké má informace z policejních spisů. To se všude píše, ale už se nikde nepsalo, že kdyby toto dělal a vynášel by Rittigovi či Nagyové citlivé informace z policejních spisů, které se týkají jejich kauz, tak by nikdy sama kauza Nagyová nebyla, nebyla by kauza kolem dopravního podniku,“ poznamenal Přibil, jenž je v současné době, po celé události, v pracovní neschopnosti.

Jak sháněli tajné informace ze spisů?

Tak to je taky gól. Radiožurnálu to popsal sám Šabršula (super jméno pro spiklence, že). Jak se dostávají k tajným policejním materiálům? Postup je jednoduchý. Stačí, že finanční správa zahájí šetření podezření z daňového úniku, a pak policie musí spis předložit, píše Rozhlas.cz.

Další nahrávka je na světě, Šuman opět útočí

Skupina Šuman přišla s další nahrávkou. Na internetu se objevilo video s názvem „Několik vět Andreje Babiše aneb pravda o roce 1989“. A slova jsou to vskutku třeskutá, zmiňují exprezidenta Václava Havla, ale i Radmilu Kleslovou.

„Znáte toho známého režiséra Svobodu? Komouš je stále. Tak ten byl monolit takovej. Tak šel,“ vypráví na nahrávce Babiš o režiséru Jiřím Svobodovi, jenž byl v letech 1990–1993 předsedou KSČM. „V březnu 1989 tam bol boj s komunistama. Oni bojovali, chtěli odjebat Husáka. Kdo to převezme tu transformaci. On šel do Moskvy. Tam se potkal s nějakým šíleným kápem. A říkal, že Štrougal, lobboval za Štrougala,“ pokračuje Babiš. „A ten Rusák mu říkal: Václav Havel. A on říká: Ste ho nakoupili? To je dobrý, dobrý. To mu řekl Rusák půl roku před... A řekl to té Kleslové, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena-špión. Nejlepší špión na světě. Blondýna,“ zmínil Babiš Radmilu Kleslovou, jež byla do roku 2014 členkou ČSSD, následně pak přešla do hnutí ANO.

„Tak 14. listopadu 1989 šla na tiskovku, ona je ambiciózní. A ministr vnitra jí říká: Radko, ty už sem nechoď. A když ji StBáci zahájili, tak jí řekli, že dem na chlebíčky. Havel i Kleslová ty sou StB,“ sdělil  Babiš podle nahrávky novináři MF Dnes Marku Přibilovi. Následně se pak rozhovořil i o Havlovi. „A on ten Havel se vymknul. Akorát, že ako zmenil komunistickej... A potom je vzal Čalfa. Oni totiž chtěli... Havla zvolili ještě komunisti. Tam byl ten deal, oni byli zavřený ve sklepech, oni nechceli vylezt a celý ten deal byl o tom, že Ústavu, tu komunistickou, tam nezrušili, nezrušíte komunistickou stranu, tak my zvolíme Havla. Nech dou do píči. Pravda a láska,“ dodal Babiš s tím, že Čalfa potom vymyslel nějakou píčovinu, že je tady stálý tým a že Havel neměl restituce. „Však já jsem byl s Havlem dvakrát na obědě, psal mi furt,“ uzavřel exministr financí.

Ohromující. Slyšte slova budoucího premiéra ČR: Nech dou do piči. No tak, k tomu není co dodat, leda snad, že excelentní špiónka Kleslová musela být tehdy odbarvená, neboť má prokazatelně tmavé vlasy… Takže kromě tohoto a hrůzy, že takoví týpci jako Večeřa si  pohodlně sedí v ředitelských křeslech, což jim jako daňoví poplatníci hradíme, by mne nejvíce zajímaly motivace zúčastněných… Ale stejně, je to taky  sranda. Jen si to představte: Bond, James Bond, zamumlá se svým skotským akcentem Sean Connery. A v Česku? Šabršula, Bronislav Šabršula. Nebo Radmila Kleslová, vystupující z moře v miniaturních bikinách - to nemá chybu. Pokračování zítra, jak pevně doufám.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová