Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podezřívali ho, že je gay, za to mohla ale plachá povaha. Život obětoval jediné ženě a dobrému pivu a uloven byl až na prahu důchodu. Tajnosti slavných

29.06.2017
Podezřívali ho, že je gay, za to mohla ale plachá povaha. Život obětoval jediné ženě a dobrému pivu a uloven byl až na prahu důchodu. Tajnosti slavných

Foto: TV Nova

Popisek: Vlastimil Zavřel

Dobré pivo a milující maminka. Kvůli těmto dvěma láskám zůstala spousta mužů ve stáří jako kůl v plotě. Takový osud hrozil i oblíbenému představiteli Jindřicha Valšíka z Ordinace v růžové zahradě. Nakonec se ale přece jenom našla energická dáma, která všechno změnila.

Pokud vůbec vyrazil do společnosti, nikdo dlouhá léta nespatřil po jeho boku nikoho jiného než maminku Vlastičku. Bývalá baletka byla křehká, půvabná a hravě dokázala všechny muže kolem přesvědčit, že se bez jejich péče a ochrany neobejde. A brzy tomu podlehl i její jediný syn, známý herec Vlastimil Zavřel, kterého si televizní diváci oblíbili především jako svérázného Jindřicha Valšíka v seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě. Přestože se celý život pohyboval mezi půvabnými kolegyněmi, dokud žila maminka, nikdy se neodvážil přivést domů přítelkyni. A jak šel čas, pevně zakotvil ve své oblíbené hospůdce v pražském Braníku. Maminka mu dobře vařila, o děti nestál… už to vypadalo, že jednou zůstane úplně sám. A pak se na prachu důchodového věku objevila konečně ta pravá.

S maminkou Vlastičkou

S maminkou Vlastičkou

Rodinná tradice

Narodil se 4. srpna roku 1954 v Českých Budějovicích a umělecké geny opravdu měl po kom zdědit. Už jeho dědeček působil v opeře a babička byla tanečnice. Tatínek pro změnu našel hlavní uplatnění v operetě, maminka byla baletka a seznámili se v českobudějovickém divadle. Když pak otec dostal v roce 1957 angažmá v Hudebním divadle Karlín, přestěhovali se právě do pražského Karlína. Po několika letech se rodiče rozvedli, maminka si našla nového partnera a společně postavili rodinný dům v Braníku, v němž Vlastimil žije dodnes. Jeho nevlastní otec byl lékař, v rámci jedné mise byl vyslán do Tunisu, a tak malý Vlastík musel kvůli tomu na dva roky přerušit školní docházku. Zato se ale naučil dobře francouzsky. Po ukončení základní školy chtěl jít v otcových stopách, hudebně-dramatické oddělení na pražské konzervatoři ale bylo právě v té době zavřené, a tak to zkusil s operou. Jenže přijat nebyl, protože mu bylo teprve patnáct a jeho hlasivky ještě neprošly tzv. mutací.

Trojlístek grázlíků Michal Hejný, Jan Kraus a Vlastimil Zavřel v Dívce na koštěti

Trojlístek grázlíků Michal Hejný, Jan Kraus a Vlastimil Zavřel v Dívce na koštěti

Učňák jako holubník

Nezbývalo mu než někde přečkat jeden školní rok, aby se znovu mohl pokusit o přijetí na konzervatoř, a tak se přihlásil do učení. Na jaký obor, to prý mu bylo úplně fuk. Nejprve to zkusil u instalatérů, tam ale byl příliš velký nával, a tak nakonec skončil mezi klempíři. Na učilišti se pak objevoval jen sporadicky, nikdo se ale po něm nesháněl. Místo toho si to každé ráno namířil do baletního sálu Hudebního divadla Karlín, kde se právě tehdy, v roce 1970, připravovalo představení slavného muzikálu Leonarda Bernsteina West Side Story. Vlastíkův tatínek v něm ztvárnil seržanta Krupkeho a syn nejmladšího člena party Bažanta a také malou roličku Araba, kterému hned na počátku příběhu propíchnou Portorikánci ucho. K dalším přijímačkám na konzervatoř ho připravovala legendární Jiřina Steimarová, komisi předsedal Lubomír Lipský a Zavřel byl přijat hned napoprvé. Stal se studentem v silném ročníku, v němž byli jeho spolužáky například Simona Stašová, Jana Paulová či Jan Hrušínský.

Se Stanislavem Zindulkou a Petrem Vondráčkem v muzikálu Adéla ještě nevečeřela

Se Stanislavem Zindulkou a Petrem Vondráčkem v muzikálu Adéla ještě nevečeřela

Grázlík ze Saxany

Když byl v prvním ročníku, uspěl v konkurzu do nesmrtelné pohádkové komedie režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti. Hlavní chlapeckou roli mu sice vyfoukl spolužák Jan Hrušínský, i na něj se ale dostalo. Zahrál si jednoho z trojice grázlíků, kteří Honzovi a Saxaně znepříjemňují život – Adámka. Bujnocha ztvárnil Michal Hejný, který pak v roce 1978 emigroval do Spojených států, roli nejvýraznějšího Mikyho Rouska dostal další spolužák, populární herec a moderátor Jan Kraus. Režisér Vorlíček si na Zavřela vzpomněl i později hned několikrát, například při natáčení seriálu Arabela či Rumburak nebo ‘vojenské‘ komedie Dva muži hlásí příchod. Na konzervatoři strávil Vlastimil Zavřel šest let a po absolutoriu dostal hned čtyři nabídky. Mimo jiné zaujal i Suchého a Šlitra, na radu svého pedagoga Luboše Pistoria ale nakonec do Semaforu nenastoupil a odešel v roce 1976 do plzeňského Divadla J. K. Tyla, v němž vedl činohru uznávaný herec a režisér Otto Ševčík. Později se vrátil do Prahy a nastoupil do Divadla E. F. Buriana, kterému tehdy šéfoval Josef Větrovec. Pak narukoval na vojnu a po návratu zakotvil v pražském Realistickém divadle, na jehož jevišti strávil dalších sedmnáct let. Opustil ho až v roce 1996, kdy následoval režisérku Hanu Burešovou do Divadla v Dlouhé.

V Divadle v Dlouhé jako Ivan Čebutykin v dramatu A. P. Čechova Tři sestry

V Divadle v Dlouhé jako Ivan Čebutykin v dramatu A. P. Čechova Tři sestry

Trampoty z Ordinace

Umění Vlastimila Zavřela jsme mohli obdivovat i na dalších divadelních scénách včetně muzikálů a jeho hlasem promlouvá řada zahraničních hvězd. Mimo jiné i Homer Simpson, jehož postavu převzal, poté co vážně onemocněl původní dabér Vlastimil Bedrna. Do povědomí televizních diváků se ale zapsal především díky dvěma původním českým ‘telenovelám‘. Nejprve to byl projekt televize Prima Rodinná pouta (později Velmi křehké vztahy), v němž ztvárnil roli policisty, který propadne gamblerství a prohraje všechny peníze. Coby Jindřich Prchal některé diváky tak naštval, že mu dokonce paní v jeho oblíbené branické mlékárně málem neprodala mléko. O moc lépe na tom nebyl ani jako Jindřich Valšík z ‘novácké‘ Ordinace v růžové zahradě, postava vypočítavého stavebního podnikatele, jehož prioritou je vytěžit z nepříliš poctivého podnikání co nejvíc, mu na popularitě také nepřidala. Herec to ale bere sportovně.

Ve své milované hospodě U Báby

Ve své milované branické hospůdce U Báby

Milovník Babetty pevně zapustil kořeny

Vlastimil je vášnivým milovníkem Babetty, tedy populárního motokola, původně koncipovaného jako moped, které se poprvé objevilo na trhu v roce 1970. Momentálně prý vlastní již dvanáctou, přičemž z těch předešlých mu osm nenechavci ukradli. A od jara do zimy na své lásce frčí pražskými ulicemi na každé představení z milovaného Braníka. Ve starobylé pražské čtvrti se svéráznou historií pevně zapustil kořeny a na dobré pivko chodí dlouhá léta s kamarády do vyhlášené hospody U Báby. Ve vztahu k ženám se vždy držel spíš zpátky, prý za to může jeho dávná láska z mládí. Chodili spolu tři roky, a přesto odmítala jakýkoliv tělesný kontakt. „Nakonec jsem ji poslal za sexuologem, a ten jí poradil, ať změní partnera. A ona to udělala,“ přiznal Zavřel v jednom rozhovoru. O další přítelkyni se zase připravil tím, že ji seznámil se sousedem, kvůli němuž se s Vlastimilem rozešla v den, kdy rukoval na vojnu. Rozhodně to ale neznamená, že by byl zhrzenou obětí zrazené lásky. Nikdy se netajil tím, že velký podíl na jeho partnerských karambolech měl právě jeho až příliš vřelý vztah k pivu a branické hospůdce. „Kdybych mohl vzít ty roky zpátky, snažil bych se vztah udržet a udělat mezi hospodou a přítelkyní kompromis. Tenkrát mi ale připadalo, že je všechno v pořádku,“ přiznal.

S manželkou Juditou

S manželkou Juditou

Maminka ho držela zkrátka

„Vaří mi a hezky se o mě stará, takže mi nic nechybí,“ říkával léta rozmazlený jedináček o mamince, která, ač křehká baletka, ho držela na pořádně silném řetězu. Ani v pokročilém věku se nikdy neodvážil přivést přítelkyni domů, občas si postěžoval kamarádům u pivka, před maminkou Vlastičkou ale ani necekl. A když došla řeč na jeho staromládenectví před ní, bývala prý nevinnost sama. „Ani nevíte, jak bych mu přítelkyni přála. Jenže to by si ho opravdu musela najít sama,“ prohlašovala. Kvůli svému staromládenectví byl Zavřel dokonce podezříván, že je gay. Ta pravá si ho nakonec opravdu našla sama. Po dvouleté známosti se až v sedmapadesáti letech konečně oženil na své milované chalupě v Kolinci u Sušice s Juditou Härtelovou. Hostinu měli v hostinci U Zajíců, kam chodí Vlastimil rád na pivo, a večer jim přišla zahrát muzika. „Okouzlila mě tím, jak je krásně obyčejná. Ona se nemaluje, nenosí šperky, je na mě hodná a milá. Vydržel jsem dlouho být svobodný, pak jsem se oženil a je nám spolu dobře,“ říkává Vlastimil Zavřel o své životní družce, která prý má pochopení dokonce i pro jeho lásku k dobrému pivu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace