Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byla to láska jako trám a děsná ‘Itálie‘. Rozešla se kvůli němu s Drobným a svůj nejslavnější hit napsal Štaidl právě pro ni. Tajnosti slavných

28.06.2017
Byla to láska jako trám a děsná ‘Itálie‘. Rozešla se kvůli němu s Drobným a svůj nejslavnější hit napsal Štaidl právě pro ni. Tajnosti slavných

Foto: vlastakahovcova.cz

Popisek: Zpěvačka a výtvarnice Vlasta Kahovcová

VIDEO Zpočátku se jí víc líbil jeho mladší brácha Ladislav, pak se ale kvůli Jiřímu Štaidlovi dokonce rozešla s Milanem Drobným. Jak dnes žije někdejší kráska, o jejíž přízeň soupeřili nejslavnější chlapi ‘zlatých šedesátých‘?

Byla první, kdo slyšel jeho nejslavnější hit Tam za vodou v rákosí, a dodnes si přesně pamatuje, kdy vznikl – při společné vyjížďce na pramici. „Byli jsme s Jirkou v Jevanech, opalovala jsem se na pramici a on si něco psal,“ prozradila před časem Blesku Vlasta Kahovcová, starší sestra známého muzikanta a zpěváka Karla Kahovce. I když se o dva roky starší ze slavných bratrů Štaidlů dožil pouhých třiceti let, měl na kontě na dvě stovky písní včetně Gottovy legendární Lady Carneval. Vlasta se stala podle slov bratra Ladislava ženou, která Jiřího Štaidla nejvíc ovlivnila.

Vlasta v době, kdy chodila s Jiřím Štaidlem

Vlasta v době, kdy chodila s Jiřím Štaidlem

Tam za vodou v rákosí
(Eva Pilarová a Waldemar Matuška v roce 1963):

Holky mu samy skákaly do postele

S legendárním Jiřím Štaidlem začala Vlasta chodit v roce 1962 a rozešla se kvůli němu s Milanem Drobným. Zprvu se jí ale líbil Ladislav, kvůli němuž také jednou přišla do pražské Lucerny. A vzplála láska jako trám. „Měla jsem lila šaty s obrovským výstřihem. Jirka se houpal na židli a pokukoval po mně,“ zavzpomínala. „Všude jsme se líbali, objímali, pořád jsme se museli jeden druhého dotýkat.“ Vyráželi spolu na romantické výlety, všude se fotografovali, aby měli památku. A na rub těch fotek psal Jiří verše. Třeba: „Až mi z toho hlava víří. Miluji tě – Štaidl Jiří.“ Není divu, že je má Vlasta dodnes schované. Chodili spolu tři roky, jenže krásná Vlasta kromě zpívání také fotila reklamy a Jiří začal žárlit. Do modelingu ji nechtěl za žádnou cenu pustit. „Dal mi facku, já do něj bušila. Byla to Itálie,“ přiznala. Pak ale jejich vztah stejně vzal zasvé. „Holky mu skákaly do postele. Chápu, že nemohl odolat. Začal žít šíleně rychle. Už to nebyl on,“ dodala. A stejně rychle také jezdil v autě, což se mu stalo osudným. Tak dlouho riskoval, až 9. října 1973 k rodičům do Jevan nedojel.

Bratři Ladislav a Jiří (vpravo) s tatínkem Ladislavem Štaidlem

Bratři Ladislav a Jiří (vpravo) s tatínkem Ladislavem Štaidlem starším

Píseň o tichu (1964):

Láska na osadě

Štaidlova velká láska se sice narodila během druhé světové války, přesto jejímu příchodu na svět nechyběla romantika. „Byla jsem počata v lese na jehličí, na trampské osadě Kondor nedaleko Jílového u Prahy. To patrně ovlivnilo moji obrovskou lásku k lesům, vodám i horám...“ říkává ráda Vlasta Kahovcová. Na svět pak přišla 7. ledna 1944 na pražské Národní třídě. Oba její rodiče byli nadšení táboroví muzikanti, tatínek hrál na křídlovku, housle a kytaru, maminka zase na piano a harmoniku. „Oba krásně zpívali a to nás s bráchou bavilo se k nim vždycky přidat,“ vzpomíná na svých stránkách. Hru na kytaru zvládla snadno a brzy naučila hrát i o tři roky mladšího bratra Karla. Bylo téměř samozřejmé, že na základní škole začala chodit do Lidové školy umění na klavír, zpěv, balet a step. A protože kromě vztahu k hudbě měla i výtvarný talent, vystudovala uměleckoprůmyslovou školu na pražském Žižkově. A již během studia založila s bratrem a spolužáky Věrou Křesadlovou a Petrem Markovem školní divadlo, ve kterém se hrálo, zpívalo a tančilo.

V televizním Recitálu Jiřího Suchého + Jiřího Šlitra v roce 1965

V televizním Recitálu Jiřího Suchého + Jiřího Šlitra v roce 1965

Labutí píseň
(S Jiřím Suchým – oficiální video Supraphonu)

Kapelník hlídal, hlídal…

Již po maturitě přesně věděla, co chce, a tak se přihlásila do konkurzu divadla Semafor. A byla přijata. Zpívala s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem či po boku nezapomenutelného Miroslava Horníčka v představení Šest žen Jindřicha osmého, jako jedna ze zhrzených manželek – ty další ztvárnily Hana Hegerová, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská, Jana Malknechtová a Lilka Ročáková. Časem přešla na jednu z nejpopulárnějších scén první poloviny šedesátých let – do divadla Apolo Jiřího Štaidla, na jehož scéně spolupracovala s Yvonne Přenosilovou, Karlem Hálou, Miki Volkem, Karlem Gottem a řadou dalších populárních umělců. Poté následovalo zpívání po klubech ve Švýcarsku, o němž Vlasta říkává, že byla z hlediska profese „zocelující“. A také pro její další život osudové. Když ji maminka do Švýcarska vypravovala, dala ji na starost kapelníkovi Janu Václavíkovi, který je dodnes šéfem kapely Golem, aby ji jako mladou nezkušenou dívku ohlídal. A on hlídal tak důsledně, že jsou dnes spolu již téměř půl století.

Na vernisáži své autorské výstavy

Na vernisáži své autorské výstavy

Kdybys byl varhaník (1966):

S lidovkou do světa

Po návratu dosdtala v Praze nabídku společně s Jarmilou Gerlovou do komponované bigbeatové show Josefa Laufra, pak její uměleckou dráhu načas přerušily mateřské povinnosti. Až v roce 1975 se při natáčení hudebního filmu Romance za korunu znovu setkala s Jarmilou Gerlovou, Karlem Gottem a Ladislavem Štaidlem. Díky tomu vzniklo trio Zelenková-Gerlová-Kahovcová, s nímž v následujících šesti letech procestovala mnoho zemí Evropy i Asie. Následovala další přestávka, po níž si s chutí zazpívala s kapelou Veselka Ladislava Kubeše ml. a během několika let spolupráce procestovala s jihočeskými písničkami nejen celou republiku, ale i velkou část západní Evropy a křížem krážem USA.

Doprovodné trio Karla Gotta Kahovcová-Zelenková-Gerlová

Doprovodné trio Karla Gotta Kahovcová-Zelenková-Gerlová

Mňau
(Kahovcová-Zelenková-Gerlová – z TV pořadu Zpívá Karel Gott 1977):

Návrat k malování

V současné době má paní Vlasta život rozdělený podle ročních období. Zatímco zimu tráví v bytě na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic, jakmile vysvitne sluníčko, nic ji už v metropoli nemudrží a přesouvá se na chatu u Křivoklátu. Pozemek prý koupila koncem šedesátých let její maminka a nejprve na něm opravdu začala s partnerem stavět, pak ale dospěli k závěru, že je to pro ně přece jen daleko. A tak koupili další pozemek u Jílového a hrubou stavbu chaty s pozemkem na Křivoklátsku dali Vlastě jako svatební dar. Na sousední parcele si pak postavila chatu její kolegyně a kamarádka Jarmila Gerlová, která ale později emigrovala do Německa. Po návratu po roce 1989 získala objekt zpátky a nakonec ho prodala Vlastinu synovi. Pak ještě přibyla další malá stavba s velkými okny, Vlastin letní ateliér. A protože se ke své původní profesi naplno vrátila již před lety, další ateliér má samozřejmě i v Praze. Neznamená to však, že by zpěv definitivně pověsila na hřebík. S Milanem Černohouzem, Jarmilou Gerlovou a Ivanou Zbořilovou zpívá staré americké ‘swingovky‘, občas vystoupí s manželovým Golemem či s Bigbandem Václava Kozla. A také s triem v Černohouzově vinárně U Stréců, v Budečské ulici na pražských Vinohradech.

S bratrem Karlem Kahovcem

S bratrem Karlem Kahovcem

Je to láska, je to náročné
(s bratrem Karlem Kahovcem)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace