Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě chytré horákyně, Kocáb a Kalvoda, nabádají: Podepište, ale neřekneme, co a už vůbec ne, jak. To jako fakt, pánové?

27.06.2017
Dvě chytré horákyně, Kocáb a Kalvoda, nabádají: Podepište, ale neřekneme, co a už vůbec ne, jak. To jako fakt, pánové?

Foto: SPIN / Leona Kalvodová

Popisek: Jan Kalvoda a Jiří Kotek z TK při představení ´politické platformy´SPIN

Text Několika vět 2017, což je jejich výtvor, o němž dnes informovali na tiskovce novináře, dali totiž jediným novinám… To za dob původních Několika vět se po hospodách roznášely papíry s celým textem, který lidé mohli podepsat (a také podepisovali, včetně mne). To v době Charty 77 se podepisovala Anticharta, aniž by někdo tu Chartu pořádně četl… O co jde? Před časem vznikla politická platforma s názvem SPIN, což znamená podle jejích zakladatelů SPravedlnost & INovace. Před časem, tj. před pár měsíci. Protože chystám článek s pracovním názvem ´Sexy politici, které byste mohli volit´, SPIN po očku sleduji.

Kvůli Janu Kalvodovi. Dobře vypadá, dobře mluví, má za sebou uvěřitelný i morálně nezpochybnitelný životní a politický příběh a dlouho byl mimo politiku, takže není okoukaný a nevyskočí na vás z každé krabičky sardinek. Jenže pan Kalvoda mi tak nějak udělal čáru přes rozpočet. A to několikanásobnou. Přímo mi vystavil stopku.

Už když jsem si četla o SPINu první informace, napadalo mne: Fajn, souhlas, ale jak to jako chcete udělat? „Liberální demokracie přežije jen tehdy, když přijde s novým konceptem na problémy a výzvy, které přináší stále více se globalizující se svět. Nestačí jen pasivně hájit principy liberální demokracie, je třeba ve jménu těchto hodnot vystoupit ofenzívně, novátorsky a originálně,“ pravil SPIN někdy v dubnu.

Originální a novátorské?

Pak se odmlčel (nemá web, nemá Facebook), až přišel dnes s textem Několik vět 2017. Jenže: „ Několik vět 2017 nese podnázev Prohlášení SPINu k trvalé politické krizi v České republice. V úvodu textu, jehož znění má deník Echo24 exkluzivně k dispozici….“ Píše zmíněné Echo24 a text zveřejňuje. Takže buď to máte podepsat, aniž byste pořádně věděli, co podepisujete a co je hlavní, kde to vůbec máte podepsat, anebo… Je to celé akce ´pražské kavárny´ a vy to podepisovat vůbec nemáte, protože jde o spolek vyvolených.  No, snad mne šéfredaktor Echa24 Balšínek nebude žalovat, když jeho exkluzivně získaný text zde reprodukuji:

 

 

 

Omlouvám se za tu štábní (ne)kulturu, ale nevešlo se to celé na obrazovku...

A to na tiskovce řekli, že „šířit své myšlenky chtějí zaprvé přes známé osobnosti (podporu vyjádřil například herec Jiří Mádl, zpěvák Vojtěch Dyk, režisér Jiří Menzel a dalších asi čtyřicet osobností), navíc chtějí konfrontovat se svými názory etablované politické strany. Kocáb doplnil, že platforma potřebuje také podporu médií.“ Tolik Echo24. Tak to mi hlava nebere.    

Dva tisíce slov, Několik vět a 2 185 znaků

A to bez mezer. Pánové si nedali ani tu práci, aby vymysleli nějaký nový, atraktivní název… Mimochodem, text není dlouhý, slov má jen 368. A všechna by asi každý na fleku podepsal. Stejně jako bychom podepsali ´Ať jsou všichni lidé na světě šťastni´, což je konec povídky bratrů Strugackých, klasiků SF, podle níž Tarkovskij natočil slavný film Stalker. Vtip spočívá v tom, jak to zařídit. A k tomu si držíme politiky. Ne že by se jim to v poslední době nějak dařilo, že.   

Ale z toho se naše ´chytré horákyně´ (ono je jich víc, než jen provařený Kocáb a neokoukaný Kalvoda; do SPINu patří také Jan Štern, Pavel Štern, karlovarský Jiří Kotek, který se proslavil zveřejněním „losovačky“, novinář a vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek) vyvlékly.

Kibic, drž hubu (řekl mariášník Ubu)

Protože: SPIN prý není typickou politickou stranou, politiku tato platforma ovlivňovat chce. Sdělil Kalvoda. Čímž mi vypadl z článku, protože kandidovat nebude. Bude ovlivňovat. Opět ocituji Echo24 (já na TK nebyla): „Podle Kalvody usiluje SPIN o skutečný restart liberální demokracie. „Co chceme? Prosazovat svůj program v politických a veřejných debatách. Chceme získat veřejnou pozornost – a to co možná nejdříve,“ řekl Jan Kalvoda při představování platformy na konci dubna a připustil, že s některými politickými stranami už SPIN jednal. Dodal také, že někteří členové SPIN možná budou kandidovat již v nadcházejících podzimních parlamentních volbách, ale neoznačil to za prvořadý cíl.“

Tak fajn. Ovlivňovat budeme, kandidovat ne. Text podepište, bůhví ale kde. A jak ten ráj na zemi (viz text níže) zařídíme, to vám možná sdělíme, ale možná taky ne…  

SPIN vidí čtyři cesty k obrodě našeho státu

Inovace jako cesta k prosperitě, kterou naše země získá výkonnost a schopnost úspěšně manévrovat v globální ekonomice. Stát vytvoří účinný systém pobídek pro podnikání v trendově perspektivních technologiích a pro inovace a technický rozvoj našich firem, a to na základě strategie technického a ekonomického rozvoje naší ekonomiky.

Právo jako cesta ke spravedlnosti, aby lidé mohli mít pocit, že rovnost občanů před zákonem není jen fikcí a že se dovolají spravedlivého rozhodnutí bez ohledu na své postavení. K tomu je nezbytné personálně obměnit justici, důsledně vyvozovat odpovědnost za nezákonná rozhodnutí, posílit dozor státu u exekucí a humanizovat je, posílit dozor nad zákonností insolvenčních řízení, zásadně zrychlit civilní i trestní řízení, posílit podporu obětem trestných činů, aby se domohly satisfakce.

Sociální politika jako cesta k soudržnosti, která zajistí v maximální míře všem práci a zamezí vytváření vyloučených skupin obyvatelstva. Na jedné straně maximálně zefektivnit činnost úřadů práce tak, aby v co nejkratší době vracely nezaměstnané zpět do pracovního procesu, a zvýšit podpory v nezaměstnanosti. Na druhé straně uvolnit povinnosti dané zákoníkem práce tak, aby se dosáhlo maximální flexibility pracovní síly.

Vlastenectví jako cesta k bezpečnému domovu a obnovení vůle občanů k práci pro stát a k jeho obraně. Je nutné posílit obranyschopnost naší země, zvýšit výdaje na obranu na smluvně závazná 2% HDP, zavést dobrovolnou vojenskou službu.  

Celé je to kvantová fyzika

Proč? Spin je částice v kvantové mechanice, přesněji - velikost spinu je kvantována stejně jako velikost orbitálního momentu hybnosti, čili jde o tzv. spinové kvantové číslo. Pro danou částici je toto číslo charakteristickou konstantou podobně jako například její hmotnost či náboj. A tomu taky rozumí málokdo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Anna Vančová

P.S. Psáno 2. července v poledne. PR SPINu se zlobí, že prý není pravda, že dali text jen spřátelenému Echo24, poslali to prý všem. Což je recht. Poslali. Jenže o tři klíčové hodiny později, a já zatím napsala tento článek. Takže vše platí, kromě toho, že text Několika vět 2017 JE přístupný a můžete ho podepsat, a to ZDE.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace