Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To nebyla žádná kantýna, ale nóbl restaurace, zlobí se Šárka Grossová. Dva roky od smrti Standy dala velký rozhovor; jak se seznámili, jak to chodilo u nich doma i...

28.06.2017
To nebyla žádná kantýna, ale nóbl restaurace, zlobí se Šárka Grossová. Dva roky od smrti Standy dala velký rozhovor; jak se seznámili, jak to chodilo u nich doma i...

Foto: Youtube, repro

Popisek: Šárka Grossová

O vztahu se Stanislavem Grossem i o jeho nemoci a smrti, o tom, jaké dopady měla jeho politická kariéra na rodinný život, nebo třeba o tom, jaké to bylo stýkat se s tehdejšími politiky a také o svých dcerách se Šárka Grossová rozpovídala v rozhovoru pro časopis Týden. Věnovala se i takovým tématům jako dovolené v Itálii nebo tomu, proč měl její manžel prodávat kosmetiku…

Veřejnost v únoru mohla Šárku Grossovou zahlédnout na premiéře muzikálu Ples upírů. Zahrála si v něm totiž její čtrnáctiletá dcera Natálie. Ta na základě internetového hlasování získala jednu z hlavních rolí. Ale nevybrali ji lidé jen proto, že je Grossová? „Je možné, že byli zvědaví. Možná to bylo proto, že je tak hezká, malá. Alel důležité je, že herci i diváci ten výběr nakonec vzali pozitivně,“ popisuje Šárka Grossová v rozhovoru pro časopis Týden.

V muzikálech ale hraje i její starší sestra Denisa, která se ale v současné době zabývá spíše focením. „Denda byla i velmi úspěšná stepařka – několikanásobná ministryně světa ve stepu – a pro Natálku byla vždycky vzor, který chtěla následovat,“ vysvětluje Šárka. Po kom ale dcery vlastně mají umělecké vlohy? Jejich tatínek Stanislav Gross prý hudební sluch neměl. „Uměl ale dobře mluvit. To má Deniska po něm, umí odpovídat novinářům mnohem lépe než já. Když jsem byla mladá, tancovala jsem, hrozně mě to bavilo, ale nikdy se tím nechtěla živit. Obě moje babičky z máminy i tátovy strany – hrály v divadle. Jedna byla v angažmá v Pardubicích a taky pro divadlo šila kostýmy. Vždycky si stěžovala, že to po ní nikdo nezdědil. Škoda, že se nedožila Natálky, že ji neviděla hrát,“ říká Grossová v rozhovoru pro magazín Týden.

Se Standou se seznámili v parlamentní kantýně

Hrozně ji překvapuje, když novináři používají výraz kantýna. „Já pracovala v parlamentní restauraci, která byla nádherná, celá v kobercích. „Vždycky se pozastavím, proč používáte zrovna název kantýna. Asi aby to vypadalo hůř. Nikdo nenapíše, že mám pedagogickou školu a předtím jsem šest let učila ve školce. Kantýnská, tedy servírka, kterou jsem dělala tři měsíce ve svém životě, zní hůř. Já tam šla za vyšším platem. A za žádnou práci, kterou jsem dělala, se nestydím. I tu servírku jsem dělala hrozně ráda. Je mi to vlastně jedno,“ podotýká Šárka. Gross tam prý často chodil, ale trvalo mu půl roku, než jí pozval na večeři. Šárka přiznává, že se v té době o politiku vůbec nezajímala a dodnes je naprosto apolitický člověk. „Mám velké problémy, když ses mě někdo zeptá, kdo je ministr toho anebo onoho. Raději se do takových debat vůbec nepouštím, abych nevypadala hloupě,“ říká.

Myslela si, že je to obyčejný úředník

Ani tehdy v parlamentu netušila, kdo je ten muž, který jí zve na večeři. Myslela si prý, že tam pracuje někde v kanceláři. „Když jsme se poznali, končilo volební období a on říkal, že vůbec neví, jestli tam ještě dál bude, nebo ne. Netušila jsem, že budu mít doma politika,“ vzpomíná Šárka. V roce 2000 se ale všechno změnilo. Gross se stal ministrem vnitra a byl tak jedním z nejmocnějších mužů v republice, policii se v té době dokonce hanlivě říkalo „grosstapo“. Se Stanislavem prý měli dohodu, že Šárka se bude starat o domácnost a do politiky manželovi mluvit nebude. Proto jim to prý ve vztahu klapalo. Nechápe také, proč chtějí všichni v novinách slyšet jen o špatných věcech. Proto prý noviny nečetla a ani číst nebude. Vysvětluje, že si patnáct let žádné noviny nekoupila a k nim domů také žádné noviny nesměly. I v době, kdy byl ministrem vnitra, po ní prý nikdo nechtěl, aby něco vyřídila či zařídila. „Všechno zařizoval a vyřizoval Standa. Fakt,“ ozřejmuje Šárka.

Že skoro nebyl doma, jí prý nevadilo

V roce 2004 se pak Gross stal předsedou vlády i ČSSD. Najednou se z ní stala manželka premiéra. Jak jí to změnilo život? Už od dob, kdy byl ministrem vnitra, jsme měli ochranku. Bylo to svazující, ale už jsme to znali. Takže se toho moc nezměnilo. Nikam jsme se nepřestěhovali, chtěli jsme zůstat ve svém bytě, hlavně já se stěhovat nechtěla. A že Standa skoro nebyl doma? To taky nebyla změna. Takže nic,“ odpovídá Šárka v rozhovoru pro Týden. Samozřejmě na něj byla pyšná, byl prý tak mladý a tolik toho dokázal. Ale neslo to s sebou i další věci. Nepříliš milé pro naši rodinu. Já se snažila žít normální život. Ale asi víte, že to úplně nejde. Poznali jsme samozřejmě i zlobu lidí,“ vysvětluje. Domů jim prý chodily i anonymy, ale na to prý měla Šárka kamarádku, která to všechno třídila. Standa se prý snažil ji i celou rodinu od všeho ochránit. Chtěl prý, aby Šárka a dcery spoustu těch negativních věcí nevěděly.

O kauzách mluvit nechtěla

Pak pro ně ale začalo pravé peklo. Na pořadu dne totiž byla velká politická kauza ohledně jejich barrandovského bytu a o tom, kde na něj vzal Gross peníze. Ten tehdy v parlamentu tvrdil, že finance na něj jsou „křišťálově čisté, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže. Jak se dozvídáme z Týdne, aféra ho nejprve stále politické funkce a následně znamenala jeho politický konec. V rozhovoru už se ale Šárka k celé téhle historii vracet nechce.

Tehdejší události jim prý ohromně pomohli v tom, udělat si pořádek mezi přáteli. „Poznali jsme, kdo byl opravdu kamarád a kdo jenom šplhal po Standových zádech. Kdo potřeboval jenom pomoct a kdo ho pak odkopl. Všechno zlé je k něčemu dobré, já jsem za to vděčná,“ popisuje s tím, že byla ráda, že s politikou skončí. Byl to prý chytrý chlap, jako právník se podle Šárky mohl živit lépe než jako politik. „Byla jsem ráda, že to Standa nakonec vzal pozitivně. Když jsme si o tom povídali, shodli jsme se, že to bylo vlastně fajn,“ myslí si dnes Grossová.

Šárka také dodnes zesnulého manžela obdivuje, že se doma dokázal držet a práci si s sebou nebral domů. „Domů si to nenosil, holky se na něho vždycky vrhly a on dokázal odhodit tašku a jít si s nimi hrát a číst jim pohádky,“ vysvětluje Šárka, která dále přiznává, že se ale občas na nějakou politickou debatu s manželem podívala a pak ho pochválila. Někdy se prý i zeptala, proč si to či ono myslel. Ve škole prý občas měla nějaká učitelka komplexy z jejich jména, ale více to neřešili.

Jejich šílené oblečení a dovolené v Bibione

Vzpomíná si také na to, jak byli pořád kritizování za oblečení. Za jeho bílé ponožky. Za jeho extravagantní dvouřadá saka, zelený oblek a tak dále. V tom zeleném obleku ho prý dokonce poznala. Dodnes si ale Šárka myslí, že manžel nechodil špatně oblečený. Kritizovali ho i za to, že nosí levná trika a také za to, že jezdili na dovolenou do italského Bibione, kde byli spousty českých turistů, přitom si mohli dovolit dražší dovolené. „Bibione je strašně blízko, máme tam spousty přátel, kteří tam mají třeba práci. Holky to tam strašně milovaly a Standa byl přizpůsobivý, pro holky by klidně spal někde pod stanem. Na to já nejsem. On mimochodem jezdil s chlapama pod stan každý druhý měsíc. Sbalili se a spali v lese nebo na horách,“ popisuje pro magazín Týden s tím, že tam s ním jezdili i lidi z politiky, spousta kamarádů. Z těchhle chlapských jízd prý vždycky přijel nabitý energií.

Chtěla po něm, aby s ní prodával kosmetiku

Kdysi také kolovaly historky o tom, že manželovi radila, ať taky prodává kosmetiku značky Amway, jako ona. „Nikdy bych neřekla slovo prodávat, protože my neprodáváme, my nabízíme myšlenku nákupu na internetu. Ale ano, byli bychom dál. Standa uměl lidi svým vystupováním okouzlit. Je to krásný, čistý byznys a byli bychom asi někde jinde. Nicméně Standa tou politikou žil a měl ji rád,“ popisuje Šárka. Vůbec prý původně nepočítali s tím, že Standa bude dělat politiku do konce života. „Pořád jsme mluvili o tom, co bude dělat dál, co já, co on. Měla jsem sen, že budu mít kosmetický salon, ale pak jsem otěhotněla a sen se nikdy nesplnil,“ popisuje. Zkrátka prý nikdy holt nestihl dělat normální práci. Šárka dále přiznává, že se ke kosmetice Amway znovu vrátila. „Měla jsem období, kdy jsem se stáhla a starala se o nemocného Standu, ale vrátila jsem se. Jsem na pozici Perly a už se mnou pracuje i Deniska. Už jsme v tom dvě, jsme tandem,“ popisuje.

90 milionů? Účty má zatím zavřené

A teď zpátky k politice. Velkou mediální kauzou byl i prodej akcií firmy Moravia Energo. Tehdy přistálo Grossovým na účtech devadesát milionů korun. Gross si měl tehdy půjčit třicet milionů korun, za které akcie koupil a krátce na to je prodal za sto deset milionů. „Kolik přistálo a nepřistálo na účet, tady říkat nebudu. Vím, že to je hodně novinářsky nadnesené. V tom příběhu je hodně polopravd. Ovšem ze strany novinářů, nikoli z naší. Nebudu to víc komentovat. Nevím to všechno naprosto přesně, takže se nechci zamotat do nějakých dalších nejasností,“ přiznává Šárka pro časopis Týden. Navíc po manželově úmrtí má všechny účty navřené. Bulvární média tehdy spekulovala, že tak o všechny peníze přišla. „Mám zavřené účty. Dokud se nevyřídí dědictví, je normální, že máme zavřené účty. Dědictví je stále nevyřízeno, dlouho to trvá. Je to nepříjemné, ale všichni jsou na tom v případě neštěstí v tom ohledu stejně. Šárka je proto moc ráda, že se díky Amway uživí.

Víra a blížící se smrt

Rok před smrtí natočila s Grossem Česká televize dokument, ve kterém se přihlásil k víře v Boha a omluvil se národu. Podle Šárky to tehdy opravdu myslel upřímně. Ona sama prý už je věřící dávno, ale Standa prý potřeboval čas, aby k tomu došel. A co se politiky a jeho omluvy týče, podle Šárky asi tušil, že všechno nebylo úplně perfektní, jak by chtěl, že dělal chyby. Proto se prý omluvil. „Věděl, že to lidé stejně nepřijmou, že to vyvolá kritiku, ale stejně to udělal. Můžu říct, že to byl krok, za který jsem na něho vůbec nejpyšnější. A je zbytečné polemizovat, jestli by přijal Ježíše, i kdyby nebyl nemocný. Jsem na něho pyšná,“ myslí si Grossová, s tím, že toho všeho bylo na něj prostě moc. Dokázal prý ale relaxovat s holkami a čerpal od nich sílu. Často prý politiky a všeho míval plné zuby. „Lhala bych, kdybych říkala, že ne, že chodil domů jen v dobré náladě. Jasně, že ne. Ale věřil si, nepochyboval o sobě. Tedy alespoň ne přede mnou,“ popisuje v rozhovoru pro časopis Týden.

Jirka Paroubek byl hodný táta

V rozhovoru si vzpomene i na Jiřího Paroubka, který předsednické a premiérské funkce nastoupil po jejím manželovi. Jednou s ním prý byli na večeři a moc hezky. A Petra Paroubková je fajn holka,“ myslí si Šárka. Končícího premiéra Bohuslava Sobotku prý ale moc nezná. Jednou prý přišel Standu pozdravit k nim domů, to už byl Šárčin manžel nemocný. „Prostě si přišel popovídat. O dětech, jak se Standa má, jak mu drží palce. Bylo to od něho hezké. Obdivovala jsem ho. V té době už moc lidí za Standou nechodilo, a on přišel,“ říká Šárka. Spekulovalo se také o tom, že měl Gross hodně blízko k dnešnímu šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Šárka ale podotýká, že toho ona nikdy nepoznala a cokoliv ohledně Babiše odmítla v Týdnu komentovat.

Proč Gross zemřel? Prý ho nikdo neotrávil

Už v roce 2004 se na veřejnost dostaly informace, že Gross trpí nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou. „Dodnes mám pocit, že Standa nikdy nevěřil, že to je konečná. Nevím. Pořád bojoval. Ty poslední dva roky jsem ho strašně obdivovala, já bych to takhle nedala. Nechci o tom mluvit. Ale bojoval do posledního dne. Na konci už to bylo moc špatné. Ale bojoval. Nevěřil, že přijde konec,“ vysvětluje. Podle Šárky bylo opravdu úžasné, jak bojoval. Naposledy prý chtěl ještě jet do Bibione. „A ještě jsme spolu měli Disneyland, to už byl na vozíku, ale bylo mu to jedno. Do poslední chvíle chtěl být doma mezi námi. Hodně nám pomáhala moje kamarádka Petr, jeden kluk z ochranky, který se o Standu staral. Byl s ním, když jsem nemohla být doma. A přijížděli k nám například i neznámí věřící z kostelů, kazatelé. Zazvonili třeba u dveří, že jedou z Moravy a jen nám chtějí říct, že nám drží palce a modlí se za nás. Nebyli to dva tři lidi, kteří na nás ke konci zvonili, byli jich desítky,“ vysvětluje Šárka v rozhovoru pro Týden. Gross nakonec svůj boj s nemocí prohrál. Na veřejnosti se tehdy objevili i spekulace, že jej někdo otrávil. Podle Šárky se chtěl jen někdo zviditelnit. „Policie to vyšetřovala, a proto trvalo tak dlouho, než jsme Standu mohli uložit. Bylo to děsné. Ani nechci jmenovat toho poslance, který na tom měl díl viny. Byla to velká hloupost a nesmysl, je potvrzeno, že Standu nikdo neotrávil. Ta nemoc prostě přišla, tak to s ní je,“ říká Grossová.

Šárka se teď s dcerami snaží žít dál, jinak by se z toho všeho prý zbláznily. „Jsem ráda, že jsou obě holky úspěšné. A Deniska je už dva roky zamilovaná. Zdá se mi to dobré, že se v jejím životě našel nový chlapský element. Nechci tím samozřejmě říct, že by jí Robin nahradil tátu. Ale jsem ráda, že tu je. Natálka je teď hodně navázaná na mě. A pereme se s tím,“ uzavírá Šárka.

Pár faktů…

Dnes sedmačtyřicetiletá Šárka Grossová prý vystudovala pedagogickou školu a šest let učila ve školce. Posléze pracovala jako servírka v parlamentní restauraci. Jak se dozvídáme s časopise Týden, s Grossem se tam seznámila už v roce 1993. V roce 1996 se vzali a za svědka jim šel sám Miloš Zeman. I během manželova politického angažmá se věnovala prodeji kosmetiky Amway. Následně jí zaměstnávali hlavně dvě úspěšné dcery a pak také starost o těžce nemocného manžela, který před dvěma lety zemřel.  

„Čachry“ s penězi

 Ještě se vraťme k jejich podivným aktivitám. Už na začátku tisíciletí začala Šárka spolupracovat s hudební agenturou Františka Janečka GOJA, sháněla jim sponzory. V té době byl ale Gross ministrem vnitra a dostal se tak do střetu zájmů. Vláda totiž tehdy rozhodovala o privatizaci firem, které se na sponzorování podílely. Díky Janečkovi se následně seznámila i s Libuší Barkovou, majitelkou nevěstince Escade. Tahle vykutálená podnikatelka pak ručila firmě Šárky Grossové Denna Production za nákup domu, jehož cena se vyhoupla na 6 milionů korun. A to byl zásadní problém, právě kvůli aktivitám s touto podivnou podnikatelkou byl Gross vyřízený a v politice skončil. Všechno to ale byly jen dohady a trestně stíhaný nikdy nebyl. Pravdu se tak už asi nikdy nedozvíme.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Antonín Pořízek