Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tu ženskou bych nechtěl, ani kdyby měla místo klitorisu borůvku… Zkrocení zlé ženy nenastalo. Manžel je gentleman, tak dostal padáka

27.06.2017
Tu ženskou bych nechtěl, ani kdyby měla místo klitorisu borůvku… Zkrocení zlé ženy nenastalo. Manžel je gentleman, tak dostal padáka

Foto: iDnes.cz / repro

Popisek: Alena Borůvková v pořadu iDnes.cz Rozstřel

Co je třeba mít na paměti při užívání Facebooku či Twitteru? „Sociální sítě jsou dnes regulérní média a křičet urážky na Twitteru je stejné jako zavolat je do nejbližší redakce,“ poznamenal ve svém článku šéfredaktor týdeníku Marketing & Media Filip Rožánek. A dodal: „Twitter sice není obchodně úspěšná sociální síť, ale přesto má velký vliv na veřejné dění. Americký Národní archiv dokonce na začátku dubna požádal Bílý dům, aby pro budoucí generace uložil všechny tweety Donalda Trumpa, včetně těch, které později smaže.“

Jinde jsme se zase dočetli, že největší nárůst zakázek hlásí mediální agentury v oblasti sociálních médií a vedení komunit a očekávají, že tato oblast poroste i nadále… A jako většina věcí, s nimiž denně obcujeme, jsou sociální sítě dobrý sluha, ale špatný pán. Kvůli Twitteru tak například ČR přišla i o jednoho úspěšného a kvalitního velvyslance. Jeho paní totiž, zřejmě postižená psychickou poruchou, urážela tak dlouho na Twitteru všechny a všechno, až její muž přišel o práci. Dokonce si vysloužila svým zběsilým tweetováním i vznik diskuzní skupiny, věnované čistě jen jejím příspěvkům:  Alena Borůvková fetišismus.

Příběh pana Borůvky a jeho tweetující ženy

„Sociální demokracie ČR je strana vyloženě machisticky a fobioticky nepřátelská vůči inteligentním ženám. Každé zničí kariéru. A i ji samotnou,“ zněl jeden z komentářů Aleny Borůvkové ještě před tím, než se na Twitteru odmlčela a zrušila svůj účet. Právě příspěvky takového typu, i mnohem peprnější, byly příčinou dubového odvolání jejího manžela Karla Borůvky z postu velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.  

Bývalá zaměstnankyně Ministerstva zahraničí Alena Borůvková se ještě začátkem jara jevila jako nepoučitelná a ve svých výrocích kritizovala českou vládu, prezidenta i novináře. Cítila se být odvoláním svého muže zrazena, a to, že útočila už dříve na novináře, bylo prý důsledkem toho, že oni ji atakovali jako první, jak se hájila v pořadu Rozstřel odvysílaném na iDNES.tv.  

Stalking a zhrzená láska?

V seznamu lidí, kteří byli s Borůvkovou ve sporu, figurovalo několik jmen. Například novináři Jindřich a Tereza Šídlovi. Manželka bývalého velvyslance už loni osočovala Terezu Šídlovou ze spolupráce s Rusy v souvislosti s dostavbou Temelína. Útočila na ni desítkami SMS zpráv a tweety typu „Sejdeme se na NBÚ“. Jindřich Šídlo v obavě, aby jeho těhotné ženě nezpůsobila zdravotní problémy, informoval o celé věci Ministerstvo zahraničí, jak sdělil pro server Lidovky.cz  Podle jeho slov byl pak chvíli klid, tedy až do letošního jara, kdy se zdálo, že si  Alena Borůvková prostě nedá pokoj. „A největší nehoráznost je argument s NBÚ a osmým měsícem těhotenství. Nemohla jsem ani tušit, že je těhotná, a opravdu neřídím NBÚ, jak tvrdíte.“ Mezi další, kteří měli s bývalou „Paroubkovou Barbie“ co do činění, patří Alexander Mitrofanov či novinářky Lenka Benešová a Leila Chadalíková.

Svého času byla Alena Borůvková schopná napsat až 200 tweetů během čtyř dnů. Terčem jejího hněvu se po odvolání Karla Borůvky stal především ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Borůvková totiž tvrdila, že ministr do ní byl zamilovaný a i to byl důvod, proč se snažil zničit jejího manžela. „Ať jde Zaorálek na psychoterapii a rychle,“ nebo „Já prostě nebudu mlčet, když mi Zaorálek via novináře ničí manžela,“ zněly její výroky, kterými se bavil celý Twitter. „Luboši, beru to tak, že jsi opravdu zhrzen. Tuto možnost jsem chtěla uvést až jako poslední, ale nedáváš mi šanci. Styď se,“ pálila od boku dál.

Zkrocení zlé ženy za cenu kariéry

Ve skutečnosti však musel ministr prostořekost partnerky svého podřízeného řešit. „Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v e-mailech, SMS či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru – novináře, úředníky,“ napsal tehdy na Twitteru.  Žena, která se přiznala k užívání Cipralexu, tedy léku na psychické problémy, sama sebe označila v celé kauze za oběť. Současně s tím se hájila, že většinu tweetů, možná i ten znějící „Ostuda české diplomacie: Soudruh dramaturg Zaorálek a spol. Polovina jich málem seděla, polovina chlastá,“ nemyslí vážně.

Ať už myslela, či ne, stala se kvůli nim terčem posměchu mnoha čtenářů i diskutérů. „Tu ženskou bych nechtěl, ani kdyby měla místo klitorisu borůvku,“ poznamenal například jeden z nich v diskusi na serveru iDNES. Podle dalšího se jednalo o komediální verzi Lady Macbeth. Zdá se, že nakonec došlo spíše ke zkrocení zlé ženy, na sociálních sítích je zatím klid a ticho po pěšině.  Ale za cenu pochroumané kariéry Karla Borůvky, kterou si bývalý velvyslanec trpělivě dlouho budoval. V Respektu ho označil Viliam Buchert ze své osobní zkušenosti za většinou usměvavého člověka a spolehlivého diplomata, který ve státních službách pracoval dobře několik desetiletí. Posteskl si tehdy také nad tím, jaká by byla škoda, kdyby o něj Česká republika coby svého zaměstnance přišla. Nemýlil se… Celý příběh uzavřel skoro až symbolicky na Twitteru po Borůvkově odvolání ministr zahraničí Zaorálek: „Tímto považuji tuto kauzu za uzavřenou a může začít proces hledání nového velvyslance ČR ve Švýcarsku.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Lenka Sloupová