Ale nekradnú! Hyperkorektní, vyděšená ČT, kosmická TV Barrandov a kdo to komu nandal v telenovele Otázky Václava Moravce. Luděk Staněk si povídá s televizí
27.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Luděk Staněk při natáčení svého Pořadu
Novinář Luděk Staněk ve svém „Pořadu Luďka Staňka“ na kanálu Stream.cz ostře kritizuje tuzemské televize. Jak uvádí v rozhovoru pro web Forum24.cz, Otázky Václava Moravce na ČT jsou vlastně taková telenovela. A TV Barrandov a spol? Podle Staňka hotová tragédie.
Oblíbený novinář v rozhovoru pro Forum24.cz přiznává, že televizi vlastní a miluje jí. Je totiž z generace lidí, kteří na ní vyrostli. „Pro generaci přede mnou byla televize ještě luxus, ta po mně už měla videa, počítače a následně další věci. Já jsem si to médium neuvěřitelně oblíbil a poznal díky němu mnoho věcí. Nemůžu o ní říci nic špatného. To už se ovšem nedá říct o tom, co se v ní vysílá,“ vysvětluje publicista a snad up komik Staněk. Jeho „Pořad Luďka Staňka“ vznikl prý tak, že se přistihl při tom, že s televizí mluví. „Někdo říkal: „Tyhle žvýkačky jsou nejlepší!“ A já mu odpovídal: „Nejsou! Včera jsem je měl a byly strašně hnusný!“ Nebo někdo jiný zase tvrdí: „Všetci kradnú!“, tak mu řeknu: „Ale nekradnú.“ A tak dále. Říkal jsem si, že by bylo dobré to dělat živě. Přímá reakce je to, co je na tom vtipné,“ popisuje.
ČT? Hyperkorektní a vyděšená
Samostatnou kapitolou jsou podle něj televizí zprávy. Pro ně si na Stream.cz udělal speciální blok. „Zprávy jako takové jsou obrovským zdrojem krásy a nádhery,“ svěřuje seStaněk. České zpravodajství je podle Staňka hodně zajímavý rybníček. Prima podle něj dává uprchlíky a svůj vlastní svět, který má jen málo společného s realitou. Nova si vybírá jednotlivosti a člověk často nechápe, jak je dává dohromady. Není v tom prý na první pohled žádný systém. Staněk je často překvapený, kolik něčemu věnují prostoru a naopak. Ale ani veřejnoprávní televizi nevidí nějak úžasně, ČT je podle něj hyperkorektní a vyděšená, takže sice je tam většinou všechno, ale krátce, suše, bez stopy emoce. Tohle se stalo – a jdeme dál. To je samozřejmě výsledkem dlouhodobého tlaku na Českou televizi. Ve zpravodajství prý navíc nemá žádné sebevědomí, na rozdíl od publicistiky.
TV Barrandov je za hranicí všeho
A TV Barrandov? S nadsázkou a úsměvem pro Forum 24.cz prohlásil, že je to „geniální věc“. „Naprosto fascinující je, jak se její ředitel Jaromír Soukup náhle rozhodl vytvořit politickou televizi. Čtvrtky patří rozhovorům s prezidentem, pravidelnému kázání nejjasnějšího slunce našich životů, ke kterým se ještě přidal duel. Soukup jej navíc sám moderuje, protože v sobě objevil po mnoha svých dalších kvalitách i moderátora,“ vysvětluje Staněk. Politické výtvory TV Barrandov jsou podle novináře absolutně za hranicí všeho. „Aby se majitel televize rozhodl, že bude moderátorem, aniž by uměl správně přečíst jednu větu od velkého písmena do tečky ze čtecího zařízení, to je neuvěřitelné. A nesmírně zábavné,“ myslí si Staněk.
Jak Luděk Staněk uvádí, televize funguje na stádním principu, nejen v Česku. Když prý přijdou do módy kuchařské pořady, dělají je všichni. Pak zase mají všichni dojem, že musí mít ´do it yourself´ pořad o stloukání prken. Soutěže jsou prostě in. Část diváků je podle Staňka miluje a navíc se dají dělat pořád dokola. „Na AZ kvíz se nesáhlo možná dvacet let. Je zajímavé, že většinou všichni si najdou nejmenší společný jmenovatel. Oni nechtějí udělat nejlepší nebo nejzajímavější soutěž, ale prostě pořad pro pořad,“ podotýká.
ČT neplní svou veřejnoprávní roli
Český televizní trh je podle něj zkrátka mizerný. Česká televize prý byla dlouho vedena tragicky, až ředitel Dvořák ji pozvedl a dal jí nějakou základní štábní kulturu. ČT ale podle Staňka udělala spoustu dramatické tvorby, některou i dobrou, ale podle něj neplní stoprocentně svou veřejnoprávní roli, nedělá například žádné dobré vědecké dokumenty. „ČT2 je v úterý nebo ve středu večer postaven na pět let starých dokumentech, které navíc nejsou původní. Tak si myslím, že to úplně vypadat nemá. Komerční televize byly vedené podobně jako české banky – zahraniční vlastník televizi buď brutálně vysával, nebo v ní prováděl nejrůznější kejkle. Všechny peníze byly vyváděny na dividendách do centrály, minimálně se investovalo do programu,“ myslí si Staněk. Hodně ho prý také překvapuje Rada ČT a to, jak se do ní může dostat někdo takový, jako je kajakář Martin Doktor. Jaká je jeho kvalifikace, ptá se Staněk. „Doktor bude schvalovat rozpočet, bude kontrolovat, jestli se dobře utrácejí peníze?“ ptá se novinář.
Otázky Václav Moravce jako politická telenovela
Samostatnou kapitolou je pak pro něj nedělní diskuzní pořad ČT ´Otázky Václava Moravce´. Když se prý na něj kouká běžný divák, tak si z něj odnese podle Staňka jen to, kdo to komu nandal. „Koukáte na to jako na telenovelu. Jestli bohatý strýko ze Slovenska zlobil, jestli smutný synáček z Čech v brýlích zlobil méně,“ popisuje novinář s tím, že lidé na to koukají právě kvůli těm emocím, to je baví, přitom prý mnozí vůbec neví, jak politika funguje. „Politici na to pak také reagují – a díky tomu funguje Babiš. Lidi jedou emoce, on jede emoce – a funguje to. Politici navíc sami často nejsou úplně chytří, a tak vzniká zvláštní telenovela. Lidé jsou pak za ni rádi a mají dojem, že politice rozumí. Stejně jako když koukají na telenovelu a mají dojem, že se z ní dozví něco o životě,“ vysvětluje pro Forum24.cz Staněk.
Rozhovor najdete ZDE.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Antonín Pořízek