Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš se bál se přijít do televize. Měl strach z Piráta. A proč najednou dává ruce pryč od EET?

25.06.2017
Babiš se bál se přijít do televize. Měl strach z Piráta. A proč najednou dává ruce pryč od EET?

Foto: Ilustrační foto archiv

Popisek: Řadu akcí své předvolební kampaně si šéf hnutí ANO Andrej Babiš ujít nenechal, na předem ohlášenou televizní debatu ale nedorazil

V nedělních Otázkách Václava Moravce se měli v názorovém duelu utkat šéf hnutí ANO Andrej Babiš s předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem. Jenže pod záminkou náhlé nemoci v rodině se Babiš z debaty na poslední chvíli omluvil. Celý týden, včetně tohoto víkendu, se přitom zúčastnil v rámci své hektické předvolební kampaně řady akcí. Podle Bartoše je Babiš silný v kramflecích, pokud debatu řídí on sám. Ale z přímé konfrontace s někým jiným má strach.

Z okruhu témat OVM, která Babišovi dopředu Česká televize poslala, bylo zřejmé, že mu nejsou příliš po chuti, ať už jde o zákon o elektronické evidenci tržeb nebo o problematiku financování politických stran. A tak ve studiu zůstala v neděli prázdná židle a místo u stolu s vizitkou, označenou jeho jménem.

Konec digitální totality

Pirát Bartoš toho pořádně využil a Babiše i jeho koaliční partnery kritizoval při každé možné příležitosti. Mimo jiné uvedl, že Babiš s politiky, které nyní napadá, dříve normálně kšeftoval. Ale hlavně varoval před řadou opatření, jež vláda, jejímž členem Babiš ještě donedávna byl, dosud zavedla. „Musíme zastavit digitální totalitu. Stát má o lidech informace, na jejichž základě je může šikanovat nebo omezovat,“ varoval Bartoš. V této souvislosti uvedl příklad Turecka, kde byla řada lidí zatčena pouze na základě toho, že státní orgány nechaly sledovat jejich Facebook. Postěžoval si, že se ve státě, který sbírá o lidech různá data, necítí bezpečně. V návaznosti na to zmínil i ministra vnitra Milana Chovance.

Moc mocných

Proto je jedním z hlavních cílů Pirátské strany kontrola moci mocných a ochrana občanů před šikanou. A ne naopak, kdy mocní kontrolují je. Další prioritou je ochrana svobody pod heslem „více svobody, méně buzerace“. Z předvolebních politických diskusí je tak zřejmé, že se právě problematika omezování svobody, šmírování a buzerování lidí stane jedním z rozhodujících témat. Vládní strany si to uvědomují, a tak od vlastních paskvilů, omezujících svobody občanů i podnikatelů, postupně dávají ruce pryč a předstírají, že s nimi neměly nic společného. Kromě KDU-ČSL, prosazující diskriminační rozhodnutí, že vůbec nebude spuštěna třetí a čtvrtá fáze EET, se od kontroverzního zákona začíná distancovat i sám jeho duchovní otec, Andrej Babiš. Ten najednou slíbil, že se evidence tržeb nebude týkat prodejců kaprů. Tím ovšem k již tak absurdním výjimkám přidal další. Zatímco stánkoví prodejci občerstvení, kde se točí obrovské peníze, EET nepodléhají, umělci, prodávající čas od času na koncertě svoje desky, tržby evidovat musí.

Předvolební panika

Různí poradci a spin doktoři politikům vládních stran signalizují, že EET jim bere voliče. Namísto toho, aby podle původního záměru odhalili různé údajné zloděje a narovnali podnikatelské prostředí, se spíš ukázalo, že řada obchodníků a majitelů hospod živoří a svoje podnikání raději ukončili. Ostatně z nedávného průzkumu vyplývá, že EET poškodila více než třetinu podnikatelů. Ti upozorňují na to, že samotný bývalý ministr financí rozhodl, že stát bude kontrolovat i jejich spropitné, ale velcí hráči nadále „optimalizují“ obrovské zisky, například pomocí korunových dlouhopisů i jiných sofistikovaných operací. A procitá i veřejnost. Zatímco dříve většina národa EET fandila, nyní už je zřejmý opačný trend. Z něj je naprosto jasné, že mnoho voličů ANO, ČSSD a KDU-ČSL jim EET nepromine. S výjimkami, i bez výjimek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace