Slavný americký režisér, ruský prezident a nevysvětlená cenzura Facebooku. Zatraceně výbušná směs, z níž vzešlo toto
23.06.2017
Foto: TV Prima
Popisek: Vladimir Putin s Oliverem Stonem
AKTUÁLNĚ Televize Prima se celý včerejšek snažila zjistit, proč byla po necelých šesti hodinách zablokována online diskuze, odvysílaná na Facebooku zpravodajství televize. Šlo o pořad věnovaný dokumentu Svět podle Putina, jehož poslední díl byl na Primě odvysílán včera. Dnes běžela diskuze znovu… Jaké kontroverze celá aféra I dokument přinesly?
„Televize Prima byla nejdříve v reportáži pořadu Newsroom ČT24, odvysílané v neděli 18. června, napadena respondenty za to, že k dokumentu Svět podle Putina vysílaném na stanici Prima ZOOM nepřipojila následně kritickou debatu,“ popsala mluvčí Mrákotová s tím, že v úterý 20. června byla v rámci pořadu Názory bez cenzury ve 21 hodin odvysílána na Facebooku Zpravodajství FTV Prima online diskuse, jež však byla po necelých šesti hodinách zablokována. „Televize Prima se již obrátila na administrátory Facebooku s žádostí o vysvětlení, proč a případně na čí popud byla diskuse zablokována,“ uvedla mluvčí televize Jana Mrákotová. Omluvila se také divákům.
Dle jejích slov televize zablokování diskuse považuje za atak na nezávislou diskusi, po které mimo jiné respondenti a kritici volali. „Budeme požadovat vysvětlení, kdo a proč diskusi blokuje,“ řekla rázně. „V současné době tedy prověřujeme, zda se nemůže jednat o zatím nespecifikovaný technický problém či zda je to skutečně něčí pokus, jak diskusi cenzurovat či blokovat,“ řekla Mrákotová ve středu. V pátek pak oznámila: „Rozhodli jsme se proto hosta pozvat znova a diskusi zopakovat, začínáme ve 14:00, a to na třech kanálech.”
S Kotrbou a Fištejnem
Oním hostem je Štěpán Kotrba, sociální demokrat, mediální poradce a publicista, který vyučuje na několika školách a často publikuje I na Parlamentních listech.cz, které jsou ´pražskou kavárnou´ setrvale označovány za proruský dezinformační web. „´Svět podle Putina´ není propagandistickej blábol. Je to šachová partie mistra se začátečníkem, který nemá být poražen,” vyjádřil se Kotrba na svém Facebooku, z čehož si můžete udělat obrázek jeho náhledu na věc... Se Štěpánem Kotrbou je ve studiu ještě publicista Jefim Fištejn, v Kyjevě narozený , v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista židovského původu. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin. Též není považován za názorově souznícího s například Jandovými Evropskými hodnotami.
Na debatu Štěpána Kotrby a Jefima Fištejna s diváky se můžete podívat ZDE a udělat si vlastní názor...
Některé z otázek a výroků, které v pořadu zazněly:
Sedl Stone Putinovi na lep?
Jefim Fištejn: „V dokumentu je velké množství zajímavých detailů, postřehů a scházející celkové vidění. Putin v podání Stona je těžkou zkoušenou, lidskou, milující bytostí, což absolutně neodpovídá realitě. On nám nabízí člověka Putina, humanistu a vše ostatní jde stranou. Překvapovala mě ochota Stona věřit starým trikům, třeba když Putin přichází na natáčení s dvěma hrnky kávy, to je projev aranžovanosti. Stone dlouhodobě nalítne na tyhlety triky. Pak se dostane do nepříjemné situace, když znalci začínají dokument rozebírat. Putin Stoneovi například ukazuje falešné záběry z jiné války, to je fake. Takových skutečností je tam milion.“
Štěpán Kotrba: „Byl to poctivý, ale nevyrovnaný souboj, partie mezi mistrem a začátečníkem. Připadal mi roztržitý, jako mluvka, nevyjadřoval se ostrou řečí, která by mířila ke kořenu věci. Vidím to jako příručky pro středoškoláky v rámci občanské nauky, aby průměrný divák pochopil, o čem je Rusko a Vladimir Putin. Ve zkratce, která je povrchní, ale ve které i člověk, který situaci zná trochu lépe, najde body, které jsou objevné. Pro mě bylo objevné, jak se Putin ještě dnes odmítl vyjádřit ke své činnosti v KGB, to mi připadalo až směšně, takhle mlžit. Pak jak vnímá diplomaticky a legalisticky veškerá jednání, která vede.“
Kdo opravdu režíroval Stonův dokument?
Štěpán Kotrba: „Oliver Stone si myslel, že on je režisérem, protože měl v ruce ty nůžky na sestříhání záznamu a Putin věděl, že říká to, co chce.“
Jefim Fištejn: „Film Stona ruští kritici pojmenovali jako Přímá linka s Vladimirem Putinem – to byl propagandistický počin, který řídil Putin.“
Hledá Putin rovnováhu, nebo konflikt?
Jefim Fištejn: „Hledá možnosti pro svou expanzi. Tam, kde byla šance, v Gruzii, na Krymu a jinde. Nehledá rovnováhu, hledá velmocenské místo pro svůj stát.“
Štěpán Kotrba: „Mně se nezdá, že bych viděl ruská vojska v Mexiku nebo na Kubě, ale vidím vojska NATO přímo u hranic Ruska, což bylo půl století naprosto nemyslitelné. Představa, že se Rusko obejde bez Krymu, mně připadá z říše snů, protože ty vojenské základny, které tam má a potřeba udržet tento uzel pod ruskou kontrolou je potřebná z geostrategického hlediska.“
Dostal se v dokumentu Putin do úzkých?
Jefim Fištejn: „Stone jako americký režisér není schopný postřehnout rozpory, protože on to prostředí nezná detailně. Není schopen chytit Putina ve slabé chvilce. Spolkne, i když Putin řekne, že by se ve sprše neohnul, kvůli homosexuálům. On není schopný se postavit Putinovi a říct, toto je v Americe jinak.“
Štěpán Kotrba: „Toto nebyl konfrontační rozhovor, ale poznávací. Tam nebyla předpojatost ze strany režiséra, který by měl a chtěl konfrontovat. Když si vezmu Kubalův rozhovor s Asadem, tak to taky není bojovka.“
Televize Prima jako jedna z prvních na světě odvysílala celý soubor dokumentů, jsme nástroj propagandy nebo je dobře, že jsme dokument odvysílali?
Jeifm Fištejn: „Udělali jste správně, že jste odvysílali film a udělali diskusi. Putina není třeba bát se, ani obdivovat, on je směšná figurka.“
Štěpán Kotrba: „Když lidi naučíte správně číst a rozumět faktům, tak pak můžete odvysílat cokoliv. Je to dílo amerického režiséra, bez ohledu na to, jestli je dobrý nebo špatný, demokracií je, dokument uvést. I návod na výrobu atomové bomby by měl být na webu k dispozici. Každý, kdo se v dnešní době pokusí o informační monopol, je směšnou figurkou.“
Svět podle Putina na Primě
Televize Prima na kanále Prima Zoom odvysílala čtyřdílné filmové interview, jež americký režisér Oliver Stone natočil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Čtenářské obci konspiračních webů a „analytikům“ z Parlamentních listů a vůbec všem, komu zvlhnou zraky dojetím, uslyší-li slovo „čekista“, letos přišly Vánoce nějak brzo. A i ostatním může to svěží dílko stát za trochu pozornosti (i když obětovat jeho sledování plné čtyři hodiny je asi zbytečné). Ne ani tak kvůli Putinovi, ten ve Stoneově filmu jenom dělá svou práci, mluví a mluví, kamenně se přitom tváří, předkládá verzi světa a událostí v něm, jak je vidí ruský establishment. Věci, které člověk, jenž se trochu zajímá, už zná – buď od něj, nebo od jeho četných místních tlampačů. Stoneův film je ale pozoruhodný jako autoportrét režiséra jako člověka odpovídajícího určitému lidskému typu. Typu pokrokového umělce, trpícího bludnými představami o sobě a své „úloze v dějinách“,” okomentoval to na webu ECHO 24 komentátor a oceňovaný scenárista Ondřej Štindl.
A Štindl ještě přidal na konto režiséra: „Před čtyřmi roky dostal Oliver Stone cenu za přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech, přebíral ji ve stavu značného pohnutí, působil dojatý především sám sebou. Mluvil o sobě jako o rozeném průzkumníkovi, který musí zkoumat neprobádaná území, zabránit mu v tom může jenom smrt. Způsob, jímž vystupuje při hovorech s Putinem, je ale protikladný zkoumání, Stone se spokojí se vším, ruskému prezidentovi vskutku přeuctivě odkývá cokoliv. Zčásti jistě proto, že řeč jde často o věcech, o nichž režisér nemá valné ponětí, a vést s šéfem Kremlu poučený rozhovor by bylo nad jeho síly. Neusiluje o to ani v nejmenším, nepotřebuje nic zkoumat, prezidentova slova bez výhrad přijímá, někdy Putinovy myšlenky za něj doříkává, jeho otázky často nejsou otázky, spíš jakási přemostění.”
Pohled z druhé strany
Veronika Sušová-Salminen je komparativní historička, která od roku 2010 žije a pracuje jako nezávislý badatel ve Finsku. Publikuje komentáře, eseje a analýzy v některých českých médiích, nově má i vlastní web !argument.cz, kde přinesla svůj komentář právě k sérii dokumentárních rozhovorů režiséra Olivera Stonea s ruským prezidentem. Jako motto použila Putinův citát: „Nejsem váš přítel, nejsem vaše nevěsta nebo ženich. Jsem prezident Ruské Federace, 146 milionů lidí, kteří mají nějaké zájmy. A mojí povinnosti je ty zájmy chránit.“
„Nynější dokument samozřejmě mnohé vyděsil už před jeho odvysíláním. Hned po prvním dílu se naše média tématu věnovala, jako obvykle tak, že celý počin spíš shodila a pojala „kriticky“. Pro jedny to byla propaganda, pro další nuda, banality a lži, a celkově se zdálo, že by si snad dotyční novináři s námětem poradili stokrát lépe… Možná, že by to lépe šlo, i když ten dojem mě postupně opouštěl ve třetím a čtvrtém dílu rozhovorů, kde Stone v řadě momentů na Putina tlačil otázkami víc na tělo. Stone sám řekl, že jeho snahou bylo zaznamenat Putinův pohled na věci (ne svůj, ne Západu, ale ani ten objektivní) a v tom nepochybně neselhal,” napsala.
A dodala: „Ve třetím a čtvrtém dílu Stone Putina stavěl ho před těžší otázky, ať se jednaly kroků ruské vlády ohledně sledování a sběru informací vlastních občanů (kontroverzní balíček zákonů Jarovové), dalšího pokračování Putina v úřadě (moc korumpuje, řekl Stone Putinovi přímo do očí) nebo přímé otázky na to, zda je pravda to, že je nejbohatším člověkem světa (jak tvrdí kritici) atp. Jinak řečeno, Stone se Putina ptal na řadu těch nejznámějších kritik na adresu Ruska i jeho osobně. Co mohlo vadit (a nejspíš vadilo) je to, že bylo patrné, že ve většině případů je k nim Oliver Stone skeptický či kritický,” vysvětluje.
Putin kriticky podle Veroniky
„V českých médiích zaznělo, že rozhovory jsou hlavně nuda (a naproti tomu sociální sítě vřely obdivem a podporou). Stone s Putinem rozhodně na kartu infotainmentu a skandálních odhalení nevsadil a celková konzistence hlavní linie názorů ruského prezidenta jistě musela některé lidi nudit. Ovšem nuda to byla jenom na povrchu vzhledem k tomu, že Rusko rozhodně jenom nemluví…a diplomatické bomby jako že v NATO nejsou žádní spojenci, ale jenom „vazalové“, které USA navíc zpravodajsky šmíruje, nudně nezněly (není to tak, jen protože to řekl Putin?)…mrazivá slova o tom, že Rusko udělá všechno pro obnovení strategické rovnováhy už vůbec ne. Poznámka o tom, že vůči Rusku se dnes aplikují podobné postupy jako v době antisemitismu byla trochu přehnaná, ale vyjádřila podrážděnost ruské strany ze západního diskurzu „to zlé Rusko“,” hodnotí Veronika Sušová-Salminen reakce českých médií.
„Vladimir Putin je politik a k jeho práci nepatří vyjadřovat se jako ve zpovědnici. Jeho slova a vyjádření je nutné brát kriticky se zdravým skepticismem, nestavět se k nim jako k nové písničce populární skupiny, která se nám tak strašně líbí, protože má chytlavou melodii. Putin prostě v dokumentu ukazuje pohled na problémy z hlediska Ruska a jeho zájmů. Putin nikdy ostatně neskrýval, že mu vždy jde o ruské národní zájmy. To, co Putin prezentoval je „vrcholek ledovce“ zahraniční politiky, která se dělá především a hlavně ve skrytém módu a v rámci mezinárodních vztahů, které nejsou demokratické,” zakončila publicistka věcně.
Americké zlobivé dítko, Oliver Stone
„Oliver Stone je umělec, který se ostře vyhýbá typickým produktům hollywoodského světa. Píše, režíruje a produkuje velmi populární, ale taky hodně kontroverzní filmy, ve kterých se velmi často dotýká citlivých míst amerického národního cítění jako je vietnamský syndrom - Četa, Narozen 4. července, prezidenti – Nixon, J. F. K., anebo taky amerického fotbalu - Vítězové a poražení,” informuje ČSFD.cz. Oliver ´zlobil´ tak nějak od malička - přihlásil se na prestižní univerzitu Yale, odkud ale po roce odešel; odjel učit etnické kmeny do Saigonu ve Vietnamu. V roce 1967 se přihlásil k bojové jednotce ve Vietnamu. Avšak brzy vystřízlivěl z prvotního nadšení, že bojuje za správnou věc. Po dvou týdnech ve službě jej přepadli příslušníci Vietcongu a zasáhli do krku, ale Stone přežil. Všechny hrůzné zážitky Vietnamu pak přenesl do filmu Četa. Byl oceněn Bronzovou hvězdou a Purpurovým srdcem za zranění.
David Halberstam, držitel Pulitzerovy ceny za zpravodajství z Vietnamu, prohlásil Četu za ´první realistický film o Vietnamu a jeden z nejlepších válečných filmů všech dob´. V kinech se film objevil v roce 1986 a hlavní role vytvořili Charlie Sheen, Willem Dafoe a Tom Berenger. Kritika film velebila. 136 milionů dolarů film vydělal jenom v Americe. Byl nominován na 8 Oscarů, z čehož proměnil 4 nominace včetně té za nejlepší film pro samotného Stonea. Slavným se stal také snímek Wall Street, i zde byl spoluscenáristou a představitel hlavní, dodnes ikonické role Michael Douglas si nakonec odnesl Oscara pro nejlepšího herce. V roce 1989 natočil Stone Narozen 4. Července, který posbíral 8 nominací na Oscara a čtyři proměnil, jedna soška šla opět do rukou samotného Stonea. Teď už jen telegraficky: JFK, pocta oblíbenci Jimu Morrisonovi, film The Doors, Takoví normální zabijáci, Nixon… Možná ho Hollywood nemá rád, ale úspěchy mu tedy upřít nelze.
Putin nebyl první, velkou kontoverzi si vysloužil I snímek Comandante, ve kterém Stone osobně navštívil jednoho z největších ´nepřátel Ameriky´ Fidela Castra a natočil o něm dokument. Castra vylíčil jako muže, kterého vedení státu zmáhá a že na tom, být diktátorem, není nic lehkého… Stone natočil také dokument o Hugo Chavézovi a politických lídrech latinskoamerické „růžové vlny“, nebo kritiky chválený dokument Neznámé dějiny Spojených států.
Putin není James Bond, ale velice racionální člověk
Politicky vysoce angažovaný filmař Oliver Stone zaznamenal rozhovor, o který se snažilo mnoho novinářů – poseděl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluvil s ním mezi čtyřma očima. Většina setkání proběhla v únoru tohoto roku. Stone mimo jiné pokládá Putinovi otázku: „Proč Rusko ovlivňovalo volby?“ TV Prima dodala novinářům k použití rozhovor s Oliverem Stonem na téma ruský prezident. Vznikl 12. června a ptala se Laura Trevelyan z BBC:
Vladimír Putin je bývalým agentem KGB, který rozumí významu televize a významu veřejného obrazu. Je možné, že vás využívá k předání sdělení?
Možné to je.
K předání sdělení, které není pravdivé? On k vám přece nemusel být upřímný.
Samozřejmě… V tom případě by to byla důmyslná lest. On dobře ví, že já přece nezměním americkou politiku, ale rád bych přispěl k povědomí veřejnosti o jeho názorech.
Na západního filmaře jste měl k Vladimiru Putinovi přístup, který nemá obdobu. Co doufáte, že všechny ty hodiny, které jste s ním strávil, o něm vypoví?
Doufám, že můj dokument vzbudí vážný zájem a vyvolá diskuzi o dění ve světě, zejména ve Spojených státech a v Rusku. Putin nám odhaluje svět, o němž nemáme představu. Západní média o Rusku samozřejmě na určité úrovni referují, ale měli bychom se dostat za tento prezentovaný obraz – a to je to, čeho bych chtěl dosáhnout.
Nabyl jste ze všech těch hodin rozhovorů s Vladimirem Putinem dojmu, že chce opravdu zlepšit vztahy se Západem?
Rozhodně. Nemám o tom sebemenší pochybnosti. O Spojených státech vždy mluvil jako o „našem partnerovi“. Nikdy jsem od něj neslyšel na adresu Spojených států křivé slovo. Zazněla určitá kritika, došlo k určitým nedorozuměním, řekl, že nechápe, proč „naši partneři“ dělají některé věci. Pokud jde o Ukrajinu a Sýrii – když vám vysvětlí problém Ukrajiny, vysvětlí ho tak, aby to člověk ze Západu pochopil, protože Rusové mají na Ukrajinu zcela jiný pohled než my. Musím se tedy ptát, kde je ta hrozba, o které se neustále mluví? Velitelé NATO ji možná zveličují, aby zajistili jednotu aliance, a proto také naznačují, že za vším špatným, co se na Západě stane, je Rusko.
Zeptal jste se Vladimira Putina přímo – narušili ruští hackeři americké volby? A on vám odpověděl, že jsou to všechno lži. Přijímáte tuto odpověď?
On to takto neřekl. Podle jeho názoru to je absurdní tvrzení.
Ale věřil jste mu, když uvedl, že s tím Rusko nemá nic společného?
Naprosto. Skutečně věřím, že v této záležitosti jde o mnoho povyku pro nic.
Souhlasil byste tedy s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, že zprávy o Rusku, které prostřednictvím hackerů ovlivnilo americké volby, jsou falešné?
Rozhodně ano. Jak se vyjádřil Putin, jde o vnitřní politický boj ve Spojených státech. A myslím, že ten boj zafungoval a zamezil možnosti resetovat vztahy mezi oběma zeměmi. Všechno zablokoval.
Strávil jste hodně času s mužem, který dokáže být chladným a nelítostným protivníkem a je obviňován z fyzické likvidace svých politických oponentů. Napadlo vás někdy, že jste možná nevědomky nástrojem Putinovy propagandy?
Kdyby tomu tak bylo, tak je to opravdu jako ze špionážního románu. Já ale nevěřím na tyhle staré scénáře o Jamesi Bondovi, které jsou doménou Britů. Nikdy jsem Putina neviděl jako Doktora No. Je to velice racionální člověk.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Anička Vančová