Třešeň, kobliha a pomeranč přijdou do baru. Barman: Jděte s tou kampaní do prdele… České domácnosti žijí z ruky do huby, přiznal nový oranžový lídr
23.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Politika není o rozdávání koblih a pomerančů, myslí si nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek... Nelichotivé volební odhady si příliš nepřipouští, v hlavě má vizi „jiné estetiky“ kampaně, jejíž pilíře jsou mimo jiné snížení daní, zvýšení průměrné mzdy, pomoc učitelům. Zdá se, že oponent protikuřáckého zákona, „buzerace pro lidi“, je přesvědčený, že ČSSD uspěje a dokáže prosadit své ambiciózní plány. Co vše ještě Zaorálek v posledních dnech prozradil? A ještě, k vtipu, použitému v titulku. „Uloupili“ jsme ho na Facebooku, kde ho postnul známý publicista Miloš Čermák – tímto mu děkujeme.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je novým volebním lídrem ČSSD, stal se jím po menší rošádě ve straně, která se podle něj odehrála proto, že „všichni cítili, že se něco musí změnit.“ „My jsme se sešli s Milanem Chovancem a Slávkem Sobotkou a řekli jsme si, že je potřeba udělat zásadní změnu,“ popsal v rozhovoru pro DVTV.
Estetika kampaně, za jejíž výsledky bude Zaorálek zodpovědný
Volební průzkumy nepředpovídají sociální demokracii dobré výsledky, vlastně nejhorší od roku 1992. Zaorálek však tyto prognózy příliš dramaticky nebere. „To mi přijde příliš panické,“ sdělil. Hlavními tématy volební strategie jsou skoro již tradičně „nižší daně, vyšší platy“. Jakou volební vizi představuje 61letý volební lídr, který je členem strany už od roku 1994 a v parlamentu sedí stejně dlouho jako Sobotka?
Dokáže pomeranč porazit koblihu? zeptal se moderátor Martin Veselovský v pořadu DVTV poté, co položil na stůl tyto dvě potraviny. Zaorálek po dlouhém „ééé“ vyjádřil obavu, že pomeranč koblihu neporazí. Pak začal vysvětlovat, že politika není o rozdávání pomerančů a koblih a že věří, že Češi jsou pracovitý a přemýšlivý národ, který více ocení to, že s ním bude mluvit, než že mu něco bude rozdávat.
„Já si představuji trochu jiný styl kampaně, trochu jinou estetiku,“ plánoval v rozhovoru volební lídr. Za Babišem prý rozhodně nehodlá zaostávat, ani v tom, že bude s lidmi mluvit. Povzdychl si také však, že řada voličů má dnes pocit, že demokracie je elitářská a oni zůstali bokem a že za těchto okolností příliš nepomůže, když si stoupne a hlasitě vyhlásí: „Já bojuju za demokracii.“ A právě takoví lidé jsou podle něj potenciální voliči ČSSD. V souvislosti s Andrejem Babišem ministr ocenil, že ho Bohuslav Sobotka odvolal z vlády, premiér byl prý v celé situaci velkorysý, když i sám nabídl svou rezignaci.
Jak se právě voliči mají ve volbách zorientovat, poté, co došlo k přerozdělení postů právě mezi Zaorálkem, Sobotkou a Chovancem? „Bude to jednoduché. Já beru na sebe odpovědnost za výsledek voleb,“ objasnil v DVTV Zaorálek. On prý bude volebním kandidátem na premiéra a tím je vše jasné. Sobotka podle něj jen dokončí tuto vládu. A jak prozradil, převezme za Zaorálka i část agendy ministerstva zahraničí, na kterou teď volební lídr nebude mít čas.
Budeme chudáci, i když se to podaří
Do roku 2022 bych chtěla ČSSD zvednout průměrnou mzdu na 40 tisíc korun, což se při částce 29 000 korun, která byla uváděna za první čtvrtletí letošního roku, zdá být vcelku více než fantastická představa. „Ano, ten cíl je ambicí a je to asi dost razantní,“ uvedl ministr zahraničí v rozhovoru pro Seznam.cz s tím, že ale „těch 40 tisíc je však stále ještě polovina toho, co se vydělává v Německu“. Jak chce sociální demokracie takovému předsevzetí dostát? Přece nikdo nevidí za roh a těžko soudit, co se může do pěti let stát.
Zaorálek si prý uvědomuje rozměry toho slibu a vysvětlil způsoby, jak se toho dá dosáhnout. „Nízké mzdy u nás vytvářejí české domácnosti, které žijí z ruky do huby,“ řekl na Seznamu s tím, že pokud by se vše podařilo i tak bychom „byli chudáci“ v porovnání s Německem. To, že by sociální demokracie pomohla malým a středním firmám dostat se více do globální sféry obchodu a prorazit tam se svými výrobky, považuje za zásadní pilíř volebního programu, jehož důsledkem by bylo právě zvýšení průměrné mzdy. Neopomíjí ani platy učitelů, kteří jsou na tom podle jeho slov velmi špatně. Ano, s mizernými platy pedagogů by se mělo něco dělat. Podle Zaorálka potřebují pomoct, což další výrazná část volební strategie.
Progresivní zdanění
Mluví také o progresivním zdanění bank a firem nad 100 milionů zisku. „Za zdanění bank bychom chtěli získat 11 miliard a z firem 6 miliard. Chceme snížit daně u 98 procent lidí, čímž bychom přišli o 20 miliard. I se zdaněním majetku je takové to ´vylej, nalej´,“ vyjádřil se Zaorálek. Avšak konkrétní sazby pro zdanění a jasná čísla ČSSD ještě k dispozici nemá.
Rozhovor na Seznamu se také stočil k tématu protikuřáckého zákona, o kterém se ministr, sám bývalý kuřák, dříve vyjádřil jako o „buzeraci pro lidi“. „Nechci zpochybňovat to, co se přijalo a jasné argumenty. Já sám jsem nekuřák, ale bývalý, od 33 let.“ „S Janem Skácelem jsme seděli v Brně a hulili jsme jako fabriky, mám rád českou hospodu, která byla asi nezdravá, ale měla nějaký význam,“ uvedl volební lídr ČSSD. „Kdysi jsem kouřil a vím, co to znamená sedět s cigaretou u kafe. Byla v tom zvláštní intimita a rituál,“ podotkl. Zákon by se podle něj respektovat měl, ale zamyslel se také nad tím, kam by to až mohlo vést - „k ploché a uniformní společnosti“. Vše je totiž otázkou svobody a toho, do jaké míry je omezována.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová