Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třešeň, kobliha a pomeranč přijdou do baru. Barman: Jděte s tou kampaní do prdele… České domácnosti žijí z ruky do huby, přiznal nový oranžový lídr

23.06.2017
Třešeň, kobliha a pomeranč přijdou do baru. Barman: Jděte s tou kampaní do prdele… České domácnosti žijí z ruky do huby, přiznal nový oranžový lídr

Foto: Facebook

Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Politika není o rozdávání koblih a pomerančů, myslí si nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek... Nelichotivé volební odhady si příliš nepřipouští, v hlavě má vizi „jiné estetiky“ kampaně, jejíž pilíře jsou mimo jiné snížení daní, zvýšení průměrné mzdy, pomoc učitelům. Zdá se, že oponent protikuřáckého zákona, „buzerace pro lidi“, je přesvědčený, že ČSSD uspěje a dokáže prosadit své ambiciózní plány. Co vše ještě Zaorálek v posledních dnech prozradil? A ještě, k vtipu, použitému v titulku. „Uloupili“ jsme ho na Facebooku, kde ho postnul známý publicista Miloš Čermák – tímto mu děkujeme.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je novým volebním lídrem ČSSD, stal se jím po menší rošádě ve straně, která se podle něj odehrála proto, že „všichni cítili, že se něco musí změnit.“ „My jsme se sešli s Milanem Chovancem a Slávkem Sobotkou a řekli jsme si, že je potřeba udělat zásadní změnu,“ popsal v rozhovoru pro DVTV.

Estetika kampaně, za jejíž výsledky bude Zaorálek zodpovědný

Volební průzkumy nepředpovídají sociální demokracii dobré výsledky, vlastně nejhorší od roku 1992. Zaorálek však tyto prognózy příliš dramaticky nebere. „To mi přijde příliš panické,“ sdělil. Hlavními tématy volební strategie jsou skoro již tradičně „nižší daně, vyšší platy“. Jakou volební vizi představuje 61letý volební lídr, který je členem strany už od roku 1994 a v parlamentu sedí stejně dlouho jako Sobotka?

Dokáže pomeranč porazit koblihu? zeptal se moderátor Martin Veselovský v pořadu DVTV poté, co položil na stůl tyto dvě potraviny. Zaorálek po dlouhém „ééé“ vyjádřil obavu, že pomeranč koblihu neporazí. Pak začal vysvětlovat, že politika není o rozdávání pomerančů a koblih a že věří, že Češi jsou pracovitý a přemýšlivý národ, který více ocení to, že s ním bude mluvit, než že mu něco bude rozdávat.

„Já si představuji trochu jiný styl kampaně, trochu jinou estetiku,“ plánoval v rozhovoru volební lídr. Za Babišem prý rozhodně nehodlá zaostávat, ani v tom, že bude s lidmi mluvit. Povzdychl si také však, že řada voličů má dnes pocit, že demokracie je elitářská a oni zůstali bokem a že za těchto okolností příliš nepomůže, když si stoupne a hlasitě vyhlásí: „Já bojuju za demokracii.“ A právě takoví lidé jsou podle něj potenciální voliči ČSSD. V souvislosti s Andrejem Babišem ministr ocenil, že ho Bohuslav Sobotka odvolal z vlády, premiér byl prý v celé situaci velkorysý, když i sám nabídl svou rezignaci.

Jak se právě voliči mají ve volbách zorientovat, poté, co došlo k přerozdělení postů právě mezi Zaorálkem, Sobotkou a Chovancem? „Bude to jednoduché. Já beru na sebe odpovědnost za výsledek voleb,“ objasnil v DVTV Zaorálek. On prý bude volebním kandidátem na premiéra a tím je vše jasné. Sobotka podle něj jen dokončí tuto vládu. A jak prozradil, převezme za Zaorálka i část agendy ministerstva zahraničí, na kterou teď volební lídr nebude mít čas.

Budeme chudáci, i když se to podaří

Do roku 2022 bych chtěla ČSSD zvednout průměrnou mzdu na 40 tisíc korun, což se při částce 29 000 korun, která byla uváděna za první čtvrtletí letošního roku, zdá být vcelku více než fantastická představa. „Ano, ten cíl je ambicí a je to asi dost razantní,“ uvedl ministr zahraničí v rozhovoru pro Seznam.cz s tím, že ale „těch 40 tisíc je však stále ještě polovina toho, co se vydělává v Německu“. Jak chce sociální demokracie takovému předsevzetí dostát? Přece nikdo nevidí za roh a těžko soudit, co se může do pěti let stát.

Zaorálek si prý uvědomuje rozměry toho slibu a vysvětlil způsoby, jak se toho dá dosáhnout.  „Nízké mzdy u nás vytvářejí české domácnosti, které žijí z ruky do huby,“ řekl na Seznamu s tím, že pokud by se vše podařilo i tak bychom „byli chudáci“ v porovnání s Německem. To, že by sociální demokracie pomohla malým a středním firmám dostat se více do globální sféry obchodu a prorazit tam se svými výrobky, považuje za zásadní pilíř volebního programu, jehož důsledkem by bylo právě zvýšení průměrné mzdy. Neopomíjí ani platy učitelů, kteří jsou na tom podle jeho slov velmi špatně. Ano, s mizernými platy pedagogů by se mělo něco dělat. Podle Zaorálka potřebují pomoct, což další výrazná část volební strategie. 

Progresivní zdanění

Mluví také o progresivním zdanění bank a firem nad 100 milionů zisku. „Za zdanění bank bychom chtěli získat 11 miliard a z firem 6 miliard. Chceme snížit daně u 98 procent lidí, čímž bychom přišli o 20 miliard. I se zdaněním majetku  je takové to ´vylej, nalej´,“ vyjádřil se Zaorálek. Avšak konkrétní sazby pro zdanění a jasná čísla ČSSD ještě k dispozici nemá. 

Rozhovor na Seznamu se také stočil k tématu protikuřáckého zákona, o kterém se ministr, sám bývalý kuřák, dříve vyjádřil jako o „buzeraci pro lidi“. „Nechci zpochybňovat to, co se přijalo a jasné argumenty. Já sám jsem nekuřák, ale bývalý, od 33 let.“ „S Janem Skácelem jsme seděli v Brně a hulili jsme jako fabriky, mám rád českou hospodu, která byla asi nezdravá, ale měla nějaký význam,“ uvedl volební lídr ČSSD. „Kdysi jsem kouřil a vím, co to znamená sedět s cigaretou u kafe. Byla v tom zvláštní intimita a rituál,“ podotkl. Zákon by se podle něj respektovat měl, ale zamyslel se také nad tím, kam by to až mohlo vést - „k ploché a uniformní společnosti“. Vše je totiž otázkou svobody a toho, do jaké míry je omezována.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace