Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednou jsem zahulil a ráno to bylo v bulváru. Čtyři synové Jana Krause o tom, jaký je jejich táta. Našly se jen kosti, klobouk, hodinky, pero; mystika židovské rodiny

21.06.2017
Jednou jsem zahulil a ráno to bylo v bulváru. Čtyři synové Jana Krause o tom, jaký je jejich táta. Našly se jen kosti, klobouk, hodinky, pero; mystika židovské rodiny

Foto: Facebook

Popisek: David Kraus byl dlouho nejstarší syn. Dokud se neobjevil Marek...

Herec a moderátor Jan Kraus je hodně svérázná osobnost, a když chce, tak je ho všude plno. Dovedete si ale představit, že by se čtyřikrát naklonoval? Tak se držte, ona to je totiž realita. Věděli jste totiž, že má hned čtyři syny? Co všechno na sebe a na tátu prozradili? O jednom ze synů totiž oblíbený šoumen vůbec nevěděl.

Nejznámější je asi jeho zpívající syn David, kromě něj má ale ještě Jáchyma, Adama a Marka. A právě Marek je ten, který se do jejich rodiny vyloupnul za hodně zvláštních okolností, ale o tom později. Není tajemstvím, že někteří ze synů už z Honzy Krause udělali dědečka. Jak se dočteme ve velkém rozhovoru MF DNES, Marek má dceru a Adam syna. Jen David a Jáchym pořád nic. David má podle svých slov zatím „zpoždění“. To Jáchym má prý ještě čas.

Překrausováno?

Má Jan Kraus dědečkovské manýry? Adam přiznává, že je jeho táta dost opatrný. „Pohladit je a udělat debílka, to jo. Že by si děti vzal na týden, to ne. Ale jsou ještě malinké a nejvíc potřebují mámy. Myslím, že až vyrostou, bude jejich vztah na přátelské bázi a on si je užije,“ vysvětluje v rozhovoru pro Magazín MF DNES Adam Kraus. Na dalšího z bratrů, Jáchyma, prý rozhodně Jan jako dědeček nepůsobí. „Mně přijde, že v naší rodině i ti nejstarší lidi nejsou staří,“ prohodí Jáchym. A David Kraus dodává: „To jo, u nás jsou mladí i ti, kterým je osmdesát pět.“ David Kraus popisuje, že si bratři rozhodně nekonkurují, naopak se prý úžasně doplňují. „Adam režíruje, já dělám muziku, oba se scházíme při práci pro tátu. Jáchym je byznysmen, Marek je byznysmen a ještě k tomu ajťák. Konkurujeme si maximálně v tom, že mě Jáchym přerostl o dva centimetry, z čehož jsem teda smutný. Už je nejvyšší v rodině,“ popisuje v MF DNES David.  Upřímně, to není divu. Jeho matkou je totiž současná partnerka Jana Krause Ivana Chýlková, která měří 182 centimetrů.

Marek byl šoku, když zjistil, kdo je jeho táta.

Sympatičtí bratři přiznávají, že je to fajn mít tolik sourozenců v různých věkových kategoriích a připomínají, jak to vlastně bylo s bratrem Markem. Jak se v MF DNES dozvídáme, dnes jednačtyřicetiletému Markovi bylo v těch osudových dnech dvacet sedm. Tehdy Marek poslal tátovi své fotky. Malý Jáchym byl u toho a myslel si, že si jeho táta prohlíží fotky z mládí, tak si byli podobní. „Jo, ptal ses, proč táta na sebe pořád kouká. Myslel sis, že na těch fotkách studuje sám sebe,“ říká k tomu David Kraus. A další ze synů Adam k tomu dodává: „Nikdo z nás nebyl tátovi tak podobný jako Marek. Když poslal podobiznu, bylo to neuvěřitelné. A když pak šli s tátou na testy DNA, přišli tam i stejně oblečení. Měli stejný druh i odstín barvy trička, kraťásky, z nich čouhaly ty jejich klubíčky. Bylo to jasné. Na hlavu bylo jedině to, že vůbec šli něco ověřovat,“ podotýká Adam v rozhovoru pro MF DNES.

Jan Kraus ve svém pořadu Show Jana Krause. Jeho syn David zde hraje s kapelou

Všichni čtyři bratři pak přiznávají, že komentáře o tom, že jsou synové slavného otce, jsou pro ně pořádným očistcem. David podotýká, že když začal zpívat v otcově televizní show Uvolněte se prosím, hodně lidí mu to mělo za zlé. Brali ho prý jako rozmazleného fracka, kterému táta vyšlapal cestičku. To už je ale dnes pryč. David je dnes totiž populární hlavně díky televiznímu pořadu TV PRIMA – Tvoje tvář má známý hlas. A jak je to s geny, co se týče vizáže? „Druhým“ Krausem je hlavně Marek. Srovnávání se prý nevyhnul ani v době, kdy vlastně vůbec nevěděl, kdo je jeho otec. Ostatní kluci prý ale byli v pohodě, a nikdy nic nepociťovali.

Je to fajn táta

A jaký byl vlastně Jan Kraus otcem? Kluci přiznávají, že dokonce chodil i na jejich třídní schůzky. „Za mě byl ve škole vlastně pořád. Protože já měl problémy v podstatě ve všem. Jsem dyslektik, dysgrafik, choval jsem se jinak než ostatní děti,“ vysvětluje v MF DNES zpěvák David Kraus.

Jana Krausová se svými syny Davidem a Adamem

Podle synů sice kritický občas je, ale ve výsledku se prý postaví na jejich stranu, a když je za co pochválit, tak pochválí. „Ale to, že chválil, se většinou dozvíte od někoho jiného,“ zdůrazňuje David.

Udělali si testy DNA a bylo jasno

Marek, který se o tom, kdo je jeho otec, dozvěděl až v sedmadvaceti letech, to měl horší. „Je to zvláštní. Velký zážitek. Klidně se mohli někde potkat, jen tak na sebe koukat a nic, kdyby neexistovala možnost udělat testy DNA. S odstupem času to ale vnímám tak, že to přineslo i určitou zodpovědnost. Jako Blažek jsem mohl dělat ostudu a zajímalo to nanejvýš pár lidí v Rumburku. Když totéž udělám jako Kraus, je to ostuda daleko větší. Jednou jsem si někde zahulil a druhý den to bylo v nějakém bulváru,“ vysvětluje znovunalezený syn Marek.

Los Kraus Bratros, postnul k titulce MF Dnes David Kraus 

Napsal domnělému tátovi dopis

Odvahu napsat Janu Krausovi dopis o tom, že si myslí, že je jeho syn, prý bylo hodně divoké. „Bral jsem to tak, že to musím konečně vyřešit. Lidi mě otravovali skoro denně. Viděli to, co teď vidí bratři. Nejen tu podobu, ale i chování, dikci, ton hlasu. Slyšel jsem to čím dál častěji, tak jsem se rozhodl, že musím zjistit pravdu. Matka byla dost proti, když jsem s pátráním začal. Když jsem na ni útočil, aby mi řekla, kdo je můj skutečný táta, rezolutně to odmítala a svým způsobem bránila tomu, abych se to dozvěděl,“ vysvětluje Marek.

 

Pak máma umřela

David dále popisuje, že byl u toho, když Janovi jeho ztracený syn Marek vyklopil celou pravdu. „Brácha mi říkal, že mám být jako svědek u toho, když bude mámě ukazovat ty papíry s výsledky testů DNA, když vůči tomu byla taková zatvrzelá. Přijel jsem s ním do velkého domu v Rumburku a byl jsem poměrně vyděšenej, protože to byla taková sportovní rodina, tedy přesný opak té naší. Všude pingpongové stoly, míče a jiné sportovní věci. Paní přišla, viděla mě, jé, to je Kraus, co tady dělá Kraus? Marek jí ukázal papír a řekl, že na devadesát devět procent je synem Jana Krause. Jeho nevlastní táta řekl: Já to věděl. A šel si sednout k ohništi. Já řekl: Přišel jsem, abych vám potvrdil, že jsme s Markem bráchové, gratuluju. Ona řekla: Pořád je tam to jedno procento. Řekla to s naprostým klidem. Pak mi uvařila kafe a nabalila mi domů houby,“ popisuje David. Podle Marka chtěla jeho matka a Jan Kraus za vším udělat tlustou čáru a on jim to narušil. Pak ale přišel šok. Rok na to, co Marek našel svého biologického otce, totiž matka zemřela. „To, že se už téměř nepoznali, mi pak bylo hodně líto. Byla to složitá doba, kdy jsem našel tátu a brzy nato ztratil mámu. Podivných paranormálních věcí se tehdy odehrálo víc,“ popisuje Marek.

Po dědovi našli jen kosti, klobouk a hodinky

Vraťme se ale ještě ke dni, kdy jel Marek ukázat své matce testy DNA. Zbytek Krausovy rodiny měl totiž rodinnou sešlost na chalupě, kde nad nimi rupla lípa. Padalo to přímo na ně. A minutu na to prý volal Marek, že už to matce řekli. Ta podoba Marka s tátou je podle Davida Krause ohromující. „Dal si cigaretu úplně stejně jako otec. Čuměl jsem, kolik věcí se přenese geny, aniž by k tomu přispěla výchova,“ popisuje v MF DNES David. Podle dalšího z bratrů, Adama, prý navíc Marek dělá úplně stejná gesta jako děda, kterého přitom nikdy nepoznal, a Adam přiznává, že Markův příchod byl v něčem až mystický. „Mystická věc byl i dědův odchod. On odešel a pak jsem se objevil já,“ doplňuje Adama Marek. Děda, otec Jan Krause, přitom ze světa odešel hodně zvláštním způsobem. Jednoho dne se totiž sebral a někam prostě odešel. Rok byl pohřešovaný, bylo po něm vyhlášeno pátraní. „Po roce nějaké děti našly kosti, klobouk, hodinky, pero. Táta poskytl vzorky DNA, a tak se zjistilo, že to bylo vše, co po dědečkovi zůstalo. A pak se objevil Marek,“ vysvětluje Krausův syn David.

Jan Kraus s Ivanou Chýlkovou a Jáchymem

Matky Jana Krausová (máma Davida a Adama) a Ivana Chýlková prý Marka přijaly úplně „v pohodě“. Testy DNA Markovi a jeho potencionálnímu otci tehdy dokonce na chalupě odebrala právě herečka Ivana Chýlková. Podle Adama Krause měla o celou věc zájem i Krausova první manželka Jana. „Naše rodina je velká, zvláštně přeházená a otevřená, takže myslím, že ani ženské Markův příchod nebraly nijak špatně,“ vysvětluje syn Jany a Jana Krausových Adam. Hned jak mezi bratry přišel, tak jim prý připadalo, že mezi ně Marek zkrátka patří. Babička všech čtyři chlapců a maminka Jana Krause ještě před výsledky testů DNA svolala rodinnou radu. Na ní všechny prosila o jednu šlechetnou věc. Pokud prý Markovy testy nedopadnou dobře, nemají to Markovi říkat, stejně už by svého pravého otce nenašel. Babička po všech tedy chtěla, aby lhali, a kdyby celý tento neuvěřitelný příběh skončil negativně, byli skutečně ochotni lhát.

Rodinu si užívají

To, že jsou části velké rodiny, si prý ohromně užívají. Každý jsou trochu z jiného těsta, ale podle Jáchyma Krause je prý úžasné, když se sejdou. „Všichni řvou, baví se a je to sranda. Mám pocit, že pro mě z toho neplyne ani jediná nevýhoda. Naopak, jsem za to šťastný,“ popisuje v MF DNES Jáchym. A Adam k tomu dodává, že jejich rodinná setkání jsou prý pořádný zápřah na mozek. „I když naše vztahy mohou navenek působit jako složité, uvnitř nejsou falešné. My jsme v tom vyrostli, ale možná, že pro Marka to bylo složitější,“ vysvětluje Adam.

Děda byl v Osvětimi

O krutém osudu dědečka prý Marek ještě před osudovými událostmi s DNA věděl, znal totiž knížky moderátorova bratra, Ivana Krause. Následně mu o tom vyprávěla babička. „Říkala mi, jak děda trávil válku po všemožných koncentrácích, jak ona s malým Ivanem zásobovala příbuzné a ti nastupovali do dalších transportů. Bylo to něco zcela odlišného od toho, co jsem do té doby o válce věděl. Najednou jsem o tom všem uvažoval úplně jinak. Ty jo, říkal jsem si, tak tolik příbuzných mi zplynovali,“ popisuje Marek v rozhovoru pro Magazín MF DNES. David Kraus přiznává, že když nechtěl dojíst, tak mu hned děda řekl nějakou historku z koncentráku. Děti měly prý zkrátka vtipné historky z Osvětimi. „Táta nám vždycky říkal, že po válce z padesáti lidí zbyl jeden člověk. A to byl náš děda. A že naší povinností vůči dědovi je tady být. Myslím, že ve všech z nás se ty hrůzy z války nějakým způsobem otiskly,“ přiznává David Kraus.

Marek vždycky cítil, že je jiný

Marek dále uvádí, že ve své původní rodině vždy cítil, že je jiný, že něco není v pořádku. Často se prý jako dítě vztekal a nikdo nevěděl proč. Bylo i divné, že jeho rumburská rodina byla hodně na sporty, Marek se přitom zmohl nanejvýš na rychlochůzi. Hodně ho proto překvapilo, když zjistil, že jeho děda, otec Jana Krause, byl fantastický chodec. Pro Marka bylo hromující, že našel své geny, svůj kmen. „To, že mám bráchy a znám osudy celé naší rodiny, je teď pro mě vlastně mnohem důležitější než to, že jsem zjistil, že jsem synem Jana Krause,“ dodává v rozhovoru pro magazín MF DNES Marek.

Teď si v tom uděláme pořádek…

A teď zásadní otázka: Kdo s kým a co z toho bylo? Začněme tedy u Marka Blažka. Ten se narodil už v roce 1976. Rodina se o všem dozvěděla před čtrnácti lety. Marek se živí jako počítačový odborník. Dalším ze synů je David, ten se narodil v roce 1980 a jeho matkou je herečka a výtvarnice Jana Krausová. Jak asi víte, David je hudebník a herec. A co Adam Kraus? Ten je ročník 1982 a jeho matkou je taktéž Jana Krausová. A světe div se, i Adam se potatil, živí se totiž jako herec a divadelní režisér. A co nejmladší Jáchym? Ten se narodil v roce 1998. Jeho maminkou je herečka Ivana Chýlková, se kterou Jan Kraus v současné době žije. Zatím ještě studuje, ale k herectví už také přičuchnul, hrál hlavní roli v seriálu Gympl.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace