Soudruh Štěch, bývalý normalizační kádr, vyvolává třídní nenávist. Vzdejte se funkce a nechte se zaměstnat u živnostníka, vzkazují mu
19.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Milan Štěch
Reakce na skandální výroky předsedy Senátu Milana Štěcha, týkající se živnostníků, nejenže neutichají, ale ještě nabývají na intenzitě. Ostré vyjádření nyní zveřejnila na svém Facebooku Asociace živnostníků. Za velmi závažné považuje, že druhý nejvýše postavený politik v zemi bezprecedentním způsobem vyvolává třídní nenávist.
Rozhořčení členové Asociace upozorňují, že Milan Štěch je jedním z normalizačních kádrů sedmdesátých let a rozhodně ne jediným, skrytým pod oranžovou barvou ČSSD (jenom v Senátu jich působí osm). Proto naléhavě varují: „Komunisté vždy potírali občanské svobody, protože občané pro ně byli a stále jsou pouze pracovní silou, vhodnou k dosahování socialistických cílů, k národohospodářskému růstu, bez ohledu na občana a právo na uspokojení jeho vlastních potřeb.“
Normalizační kádr
Není od věci připomenout minulost Milana Štěcha, na kterou mnozí již zapomněli nebo o ní vůbec nic netuší. Profesí bývalý strojní zámečník to dotáhl na odborového předáka. Začátkem devadesátých let působil jako místopředseda Odborového svazu Kovo, poté byl místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů a nakonec jejím předsedou. Právě díky této funkci byl katapultován na post senátora. Členem normalizační KSČ byl až do roku 1989, pak, podobně jako mnoho jiných soudruhů, otočil a vstoupil do Občanského fóra. Do třetice se rozhodl angažovat v ČSSD. Svoje členství v KSČ nebere ani dnes jako omyl. V rozhovoru pro MF Dnes se před časem přiznal, že do strany vstoupil kvůli funkci: „Bez té knížky to tehdy nešlo.“ Ve stejném rozhovoru odmítl, že KSČ byla zločineckou organizací. Podle něj byla pouze stranou monopolní, která bránila vzniku pluralitního systému.
Efektivita politiků ČSSD
Štěchův životopis prozradil, proč na živnostníky zaútočil právě na sjezdu odborového svazu Kovo, byl totiž mezi svou krevní skupinou. Jeho úspěšnou politickou kariéru však může skandální nápad, jak nahnat OSVČ do pracovního poměru a vyřešit tak nedostatek zaměstnanců ve fabrikách, značně ohrozit. Vyvolal totiž obrovskou vlnu negativních reakcí. Samotná Asociace živnostníků vyzývá celou ČSSD a Milana Štěcha, aby ukončili veškerá svá politická angažmá, nechali se zaměstnat živnostníky a přispěli tak ke zvýšení vlastní „efektivity využití z národohospodářského hlediska“, protože efektivita využití je u všech politiků ČSSD naprosto nulová.
Kolik nás stojí peněz?
A to si myslí i tisíce občanů na sociálních sítích. Podle nich je drzost tohoto „bolševického netáhla“ bezbřehá a zajímalo by je především, kolik již on a jeho parta stáli daňové poplatníky peněz. Jan Hurych si stěžuje: „Bohužel, takoví lidé o nás rozhodují. Žádný přínos do státní kasy, berou neúměrně vysoké platy. Jen nás omezují, vymýšlejí stále větší odírání občanů, aby mohli populisticky rozhazovat.“ Někteří lidé si všímají zajímavého faktu, že také asistenti poslanců a senátorů pracují na živnostenský list.
Rezignaci Štěcha žádají i členové další Asoaciace, tentokrát malých a středních podniků a živnostníků ČR. Jejich požadavek je podložen řadou zásadních argumentů. Podle analýzy u nás v současné době podniká 971 tisíc OSVČ, přičemž 58 procent ji provozuje jako hlavní a 42 procent jako vedlejší. Velmi intenzívně narůstá počet žen, které podnikáním řeší svojí sociální situaci. OSVČ dávají do pojistného dvakrát více, než jej využijí. Minimálně například čerpají nemocenské pojištění a nemají nárok na ošetřovné. Pojistné musí platit i za období, v němž nemají žádné příjmy, tedy na příklad po dobu nemoci, volna, či ošetřování člena rodiny.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová