Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie má podezření, že na rozdělování sportovních dotací Peltou a Kratochvílovou se mohli přiživit i politici. Co s tím má společného Sobotkův exasistent?

19.06.2017
Policie má podezření, že na rozdělování sportovních dotací Peltou a Kratochvílovou se mohli přiživit i politici. Co s tím má společného Sobotkův exasistent?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Pelta

Jak to ve skutečnosti bylo s exšéfem Fotbalové asociace České republiky Miroslavem Peltou? Redaktoři MF Dnes se snažili celý divoký spletenec rozluštit. O rozdělování sportovních dotací totiž možná rozhodovaly výhody pro Peltu a svou roli sehrály i politické čachry. Tohle bude jízda…

Základ případu asi už znáte. Někdejší šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta kul pikle při rozdělování dotací z ministerstva školství a tělovýchovy. Pomáhala mu v tom tehdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. V odposleších, které mají detektivové k dispozici, podle redaktorů MF Dnes zaznívají i jména různých vlivných osob a dvojice spiklenců má prý na nahrávkách rozebírat jejich požadavky. V obvinění se dočteme: „Finanční podpora projektů nebyla rozdělována podle splnění předepsaných kritérií, ale podle politického zadání či podle finančního přínosu, který poskytnutí dotace na konkrétní projekt Miroslavu Peltovi a dalším vlivným osobám přinesl.“ Server Seznam.cz k tomu uvedl, že na nahrávkách jsou slyšet jména lidí z ČSSD a projednává se tam prý i dotace, kterou preferovalo hnutí ANO.

Premiér Sobotka klepal kladívkem

K pochopení celé kauzy se ještě na chvíli vraťme k základním faktům. Pelta a Kratochvílová byli policisty obviněni, že rozdělovali státní dotace v pronajatém bytě. Podle MF Dnes se tam měli domlouvat i na obsazení komise, který projekty bodovala. „Peltu policisté podezřívají, že si tak upevňoval vliv a zajišťoval i financování svého fotbalového klubu,“ píše MF Dnes. Novináři již dříve zjistili, že peníze z divoce rozdělovaných dotací šly do školy, kam chodila ministryně školství Kateřina Valachová. A kdopak získal zakázku, a tudíž i peníze z dotace? Samozřejmě firma, která sponzoruje Peltův klub.

„V Jihomoravském kraji mířila dotace i do Slavkova u Brna, odkud pochází premiér Bohuslav Sobotka. Policie při mapování údajně nezákonného dělení dotací narazila i na jméno šéfa jihomoravské ČSSD Romana Hanáka, který podle detektivů doporučoval členku do výběrové dotační komise,“ popisuje MF Dnes. Policie má tedy informace, že se dotace rozdělovaly podle zvůle politiků. Proč ale žádného neobvinila? Podle deníku je totiž možné, že o tom politici nevěděli a dvojice spiklenců se jim jen chtěla zalíbit. Ale narovinu, je to reálné? Třeba se v téhle věci ještě dočkáme nějakého rozuzlení.

Poklepával Sobotka

Teď si udělejme výlet na Moravu, konkrétně do Slavkova u Brna. Nemalé peníze šly totiž do tamního atletického stadionu. Základní kámen přestavby stadionu přišel osobně poklepat i premiér Bohuslav Sobotka. Ten navštěvoval místní školu a na jižní Moravě kandiduje ve volbách. Podle MF Dnes na místě nechyběla ani Peltova ‘kamarádka‘, náměstkyně Kratochvílová.

Deník dále uvádí, že i tento projekt za půl miliardy byl mezi těmi, které vybírali Pelta s Kratochvílovou. Takže to bychom měli Sobotku. A kdo další? „Dotaci z ‘Peltova seznamu‘ dostala i Základní škola v Brně-Žabovřeskách, kterou navštěvovala dnešní ministryně Valachová,“ popisuje překvapivě MF Dnes.

Na nahrávkách je i Sobotkův bývalý asistent

V nahrávkách, které má policie k dispozici, se ale podle deníku objevuje i jméno bývalého asistenta premiéra Soboty, Romana Hanáka. Dále se dozvídáme, že policisté zjistili, jak právě tento muž dosadil do komise, která o dotacích rozhodovala, i úřednici z Jihomoravského kraje. Ještě se v tom vyznáte? Jde prostě o to, že někdo z politiků chtěl mít zřejmě opravdu na rozdělování dotací vliv. Tahle úřednice prý ale Peltovi s Kratochvílovou moc po chuti nebyla. Ti si do komise dosazovali lidi, kteří jim zobali z ruky, a chtěli, aby jim projekty hodnotili podle uvážení naší vypečené dvojice a na ně napojených politiků a podnikatelů.

Premiér veškerá obvinění, že by byl do celé kauzy zapleten, odmítá. „Posuzování dotací do oblasti sportu nepatří do kompetence předsedy vlády a premiér do něj žádným způsobem nezasahuje,“ řekl MF Dnes mluvčí premiéra Martin Ayrer. I Sobotkův bývalý asistent Hanák odmítl, že by při dosazení jihomoravské úřednice jednal prvoplánově.

Je v tom Hanák nevinně?

Ještě se vám z toho netočí hlava? Podívejme se na další jméno. Je v tom Hanák opravdu nevinně? Podle MF Dnes zná totiž Sobotkův exasistent i předsedu představenstva firmy Prostavby Viktora Svobodu. A právě tato firma dostala zakázku na přestavbu slavkovského stadionu. Ministerstvo nakonec dalo firmě stopku, ale i tak si stihla přijít na ‘krásných‘ 36 milionů. Není se čemu divit. Jak deník zjistil, Svoboda a Hanák totiž bydlí v obci Kobeřice, což kousek od Slavkova. Hanák je tam starostou a Svoboda vede místní organizaci Sokol. Hanák ale jakákoliv nařčení odmítá. „Rekonstrukce stadionu šla mimo mě. Za zakázku pro Prostavby jsem nelobboval. Soutěžilo to město Slavkov,“ řekl MF Dnes. „Loni ale Hanák a Svoboda společně slavili otevření přístavby zdejší základní školy za 19 milionů. Zhotovitel? Opět Prostavby. I starosta Slavkova Michal Boudný (ČSSD) odmítá, že by za přidělením zakázky na stadion firmě Prostavby byly nějaké známosti,“ dočteme se v článku.

Tyto teze ale starosta Slavkova Boudný odmítá. Připouští, že Svobodu povrchně zdá, neboť dělá do mládežnického fotbalu, ale podotýká, že v okolních obcích se zná hodně lidí a s výběrovým řízením to prý rozhodně spojovat nemůžeme. Podle Boudného je teď pro obec největším problémem, že ministerstvo dotaci na stadion zastavilo. Zůstává tak nedokončený a uvidí se, co bude dál. „Poškozuje nás to. S fotbalovou asociací ani s panem Peltou nemáme nic společného,“ vysvětluje Boudný a také šéf firmy Prostavby Svoboda odmítá jakoukoliv spojitost s Peltou. Prý ho nikdy neviděl, přiznává ale, že exasistenta Sobotky Hanák skutečně zná.

A ještě Krejčíř…

Podle MF Dnes měla firma Prostavby přitom v tendru na přestavbu stadionu velkou výhodu. „Jejich ředitel Jaroslav Bubla měl ještě před vypsáním soutěže na zbudování stadionu pod perfektní kontrolou i projektovou dokumentaci, která je pro nacenění díla klíčová. Dělala ji totiž jeho druhá firma,“ popisuje deník. Byla tu tedy taktická výhoda. Radnice poté svěřila vypracování plánů a následný dozor firmě Janepa, která si za tuto činnost vzala 350 000 korun. Na dohodě pak podle MF Dnes najdeme podpis našeho dobrého známého Bubly, ten totiž v brněnské společnosti figuruje jako šéf předseda představenstva.

Bubla není na jižní Moravě neznámý. V roce 2002 si prožil divoké chvíle. V té době byl prezidentem prvoligového fotbalového klubu Zbrojovka Brno, a právě tehdy ho unesli a postřelili neznámí lidé. Podezřelým z tohoto činu nebyl nikdo jiný než gangster Radovan Krejčíř. Tato scéna se mimochodem objevuje i ve filmu Gangster Ka.

Pelta a jeho nevybíravé způsoby

MF Dnes ale ve svém článku upozorňuje ještě na další kauzu. Firma Prostavby má totiž jeden problém. Musíme se vrátit o dva roky zpět do Znojma. V roce 2013 zdejší klub postoupil do první ligy a radnice chtěla za 100 milionů zrekonstruovat stadion. Pelta městu hrozil, že pokud by do stadionu neinvestovalo, mohla by fotbalová asociace zakázat klubu vstup do první ligy. Prostě by mu nedala certifikaci kvůli tomu, že by neměl kde hrát. Město peníze nakonec odsouhlasilo, přestože vůbec nebylo jasné, z čeho to zaplatí. Proč na to tak Pelta tlačil, co myslíte? „Třicet milionů do okresního města poslalo ministerstvo školství, tehdy ještě pod vedením Marcela Chládka (ČSSD). Rekonstrukce tribun firmou Metrostav spolkla 50 milionů korun a trvala jen 57 dní,“ uvádí MF Dnes.

Byl tedy slavnostně položen základní kámen, pak se ale zjistilo, že peníze nejsou. Mládežnický spolek, který práce zajišťoval, dlužil firmě Prostavby 15 milionů korun. Ta podle deníku nechala stadion na čas uzavřít a chtěla město žalovat. Pak ale přišel hodný strýček Pelta a po jeho přímluvách dluh radnice zaplatila. „Měl jednoduchou strategii. Oháněl se tehdy dokumenty, které měly dokazovat, že pokud město zaplatí, ministerstvo školství následně do Znojma pošle dalších 30 milionů na dobudování zbytku projektu. Peníze pro Prostavby pak skutečně dorazily, zcela mimo nastavený systém rozdělování dotací,“ uvádí deník. Dohra byla ale smutná, fotbalisté spadli do druhé ligy a na stadionu se začaly objevovat praskliny. Je to konec celého příběhu, nebo snad jen špička ledovce? Uvidíme, k čemu detektivové dospějí.

Půjde nakonec někdo do vězení?

Mezitím byl Pelta na základě stížnosti u Městského soudu v Praze pro vzetí do vazby propuštěn. Koho vlastně policie stíhá? Samozřejmě jako první tu figuruje právě Pelta, pak zmiňovaná bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová a někdejší ředitel ministerského odboru Zdeněk Bříza, za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obviněna je ale i celá Fotbalová asociace České republiky jako právnická osoba. Pořád jsme ale v Čechách, takže uvidíme, jestli za tím katrem nakonec vůbec někdo skončí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek