Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zaorálek útočil na miliardáře – vyrobili jsme daňový ráj pro bohaté. A přiznal, že otce vyháněl na mráz. Dnes se za to stydí

17.06.2017
Zaorálek útočil na miliardáře – vyrobili jsme daňový ráj pro bohaté. A přiznal, že otce vyháněl na mráz. Dnes se za to stydí

Foto: Hans Štembera

Popisek: Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek

Sobotní programová konference ČSSD byla jasným důkazem, že odstoupení šéfa Bohuslava Sobotky z funkce šéfa strany bylo jedním z jeho mála správných rozhodnutí. Ve funkci volebního lídra strany ho vystřídal Luboš Zaorálek. Jejich projevy na konferenci byly zásadně odlišné. Zatímco Sobotka líčil úspěchy ČSSD v koaliční vládě, Zaorálek učinil pravý opak, a přiznal se dokonce, že má z některých rozhodnutí divný pocit. Několikát také mezi řádky zaútočil na koaličního partnera ČSSD, hnutí ANO, především Andreje Babiše.

Zaorálek kritizoval některé miliardáře, i když konkrétně zmiňoval pouze Zdeňka Bakalu, z několika narážek, například na Vodňanské kuře nebo koblihy, bylo naprosto jasné, že míří i na Andreje Babiše. Uvedl, že i v Česku se podobně jako Donald Trump v Americe miliardáři dušovali, že vysuší bažinu korupce, a nakonec z ní vytáhli miliardy: „Měli bychom zabránit tomu, aby se do čela postavili lidi, kteří s voliči hrají falešné hry,“ nabádal spolustraníky.

Ztráta paměti

Ovšem falešné hry s voliči hraje i ČSSD. Neustále tvrdí, že je její vláda nejspěšnější, a Sobotka ji dokonce drze prezentoval jako vládu bez politických krizí a korupčních skandálů. To, že se kvůli kauzám koaličního partnera téměř rozpadla a tento týden skončila s ohledem na dotační skandál ministryně školství Valachová, jaksi opomenul zmínit. Stejně jako fakt, že v některých krajích, například Karlovarském nebo Ústeckém, čelí podezření z dotačních podvodů bývalá i současná stranická elita ČSSD.

Ráj, nebo buzerace?

A zcela jinak než Bohuslav Sobotka, líčící sociálně demokratický ráj pro rodiny s dětmi a seniory v „dobré zemi“, hovořil Zaorálek o úspěších ČSSD v uplynulém období. Přiznal se, že má z některých rozhodnutí divný pocit. Podle něj v Česku vyrábíme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty dole. Přiznal se rovněž, že je rozpačitý i ze zákazu kouření, a vzpomínal na staré dobré zahulené hospody, kam chodíval: „Děláme věci, které nám život zplošťují.“ V této souvislosti se dokonce přiznal, že kvůli kouření buzeroval vlastního otce a vyháněl ho na mráz: „Dnes se za to stydím,“ kál se a pokračoval: „Já jsem kvůli svému otci nehlasoval. Já jsem si buzerace za socialismu zažil dost.“

Dobrá práce?

Je paradoxem, že programová konference ČSSD se příliš vlastnímu programu nevěnovala. Zaorálek, často kritizující občany, že volební program strany nečtou, proto vyzval spolustraníky, aby tak učinili. Mimochodem je to čtení z oblasti science fiction. V kapitole „Dobrá práce pro všechny“ ČSSD například slibuje v horizontu pěti let průměrný plat čtyřicet tisíc měsíčně, pět týdnů dovolené a zavazuje se třeba také k tomu, aby bylo vytvořeno přívětivé daňové a administrativní prostředí.

Zklamaní voliči

Jenže reakce tisíců lidí na tyto sny a pohádky pro dospělé jsou v drtivé většině případů negativní a výsměšné. Sociálním demokratům připomínají, že při posledních volbách slibovali zrušení církevních restitucí a tento slib nedodrželi. Také je nijak neohromuje vize, že průměrné mzdy porostou až na čtyřicet tisíc, protože dobře vědí, že většina z nich na ně stejně jako dnes nedosáhne. „Možná se domnívají, že Češi jsou úplní hlupáci,“ rozčiluje se například Jaroslav Sršeň.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace