Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ti, co chtěli shodit Zemana, teď chtějí shodit Babiše, řekl reportérům Jan Z. Na stopě tajemnému Šumanovi: Všichni se ale hrozně bojí, protože...

17.06.2017
Ti, co chtěli shodit Zemana, teď chtějí shodit Babiše, řekl reportérům Jan Z. Na stopě tajemnému Šumanovi: Všichni se ale hrozně bojí, protože...

Foto: Seznam.cz / repro

Popisek: Zvláštní vyšetřování. Sabina Slonková a Jiří Kubík mluví v parku s tajemným Janem

„Nahrávky vám udělá kdokoliv, to je jen otázka peněz. Já znám kluky, co to pro nás dělali,“ zní nové svědectví k aféře Babišových nahrávek uveřejněných na Twitteru skupinou Julius Šuman. Kdo se ve skutečnosti za touto skupinou skrývá? Může být v kauze bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil nevinen? Reportéři Seznamu Sabina Slonová a Jiří Kubík pátrali po nových informacích ve svém investigativním pořadu Zvláštní vyšetřování.

Z průhonické Sokolovny, restaurace, kterou vlastní Andrej Babiš a dává si v ní své schůzky, volali reportéři Seznamu Jaroslavu Faltýnkovi, zda se nechce vyjádřit k tomu, kdo mohl celou věc připravit a prolomit bezpečnostní ochranu. „No něco o tom určitě vědět musíte, jste místopředseda partaje,“ namítala Sabina Slonková do telefonu, když jí Faltýnek řekl, že o věci nic neví. Uvedl také, že on počítá s tím, že je nahráván, neustále, a tomu odpovídá i jeho vyjadřování. Ale reportérka se nedala odbýt. „Hele a posílili jste nějak bezpečnost? Pan Veselý, šéf bezpečnostní divize Agrofertu vždycky říkal, že on je přes ty salámy, a teď se ukazuje, že ty volby nebudou o tom, jestli někdo v závodech Agrofertu krade salámy, ale jsou spíš o té špinavý kampani.“  Překvapený Faltýnek v klidu odpověděl, že informace z bezpečnostní divize Agrofertu opravdu nemá, a tím hovor skončil. „Nic novýho, viď?“ smál se Kubík.

Ten musí mít strach jako blázen

Do Kubíkova smíchu však vstoupil manažer restaurace a stručně je požádal, aby kameramani přestali natáčet hosty restaurace. „Pan Babiš tady je?“ přerušil ho Kubík. Manažer mu vysvětlil, že on se zajímá o svou restauraci a o místě pobytu předsedy ANO nemá tušení. Poté, co se oba redaktoři v Průhonicích vydali k Babišovu bytu, kde neuspěli a marně zkoušeli zvonit u dveří, se vydali za bývalým novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem, druhým aktérem z kompromitujících nahrávek, který o nich sám říká, že byly zmanipulované.  

„Ten musí mít strach jako blázen,“ podotkla Slonková, poté co novinář plánovanou schůzku v restauraci zrušil. Dvojice reportérů na Marka Přibila nenarazila ani v jeho bytě, avšak zvedl jim alespoň telefon a jako vysvětlení toho, proč je nedostižný, řekl, že mu může hrozit i fyzická likvidace. Proč se Přibil rozmyslel? „Mohl ohrozit Babiše i socany,“ uvažovala Slonková. Následně oba reportéři zjistili, že Přibil se naivně ocitl uprostřed hry, které nerozumí, když Slonkové bez obav přeposlal svou e-mailovou komunikaci se skupinou Julius Šuman, přičemž tvrdil, že s nahrávkami a jejich zveřejněním neměl vůbec nic společného.

Ti, co chtěli shodit Zemana, tak chtějí shodit i Babiše

A k dovršení podivnosti Kubík vytáhl historku, že se mu nedávno ozval muž, který založil twitterový účet Skupina Šuman. Odmítl však, že by do něj vkládal protibabišovské nahrávky. „Vyprávěl mi story, že to založil vloni v listopadu a následně mu to někdo ukradl. A teď má obavu, že na něj budou chtít policajti hodit ty nahrávky,“ vyprávěl Slonkové, oba se pak shodli, že tato verze je „zvláštní“. Jiřímu Kubíkovi mělo také přijít od zakladatele Šumanova Twitteru, že nahrávky po technické stránce zajištuje skupina „Paralelní Polis“. „To je ta skupina lidí kolem Ztohoven,“ vysvětlil Kubík.  

Novináři se v parku potom sešli s mužem, jehož tvář zůstala skrytá pro diváka a který byl představen jako Jan Z. „Kluci z analytiky“, jak označuje tajné analytiky, které prý mají ve skupině, měli také potvrdit, že Marek Přibil neměl s nahráváním rozhovorů s Babišem nic společného. „Je to politická záležitost Babiš–Zeman. Ti, co chtěli shodit Zemana, tak chtějí shodit i Babiše.“ „Ti, co dělali ty trenky?“ zeptala se Slonková a muž souhlasil. Jednoznačný důkaz vedoucí ke skupině Paralelní Polis však prý není. „Mají zdroj, který jim to sype,“ řekl Jan Z., ale nesdělil, o jakou tajnou službu se jedná. On sám prý proti Babišovi nic nemá a účet Julius Šuman založil jako nápad ve chvíli, kdy se mluvilo naopak o nahrávkách Bohuslava Sobotky a Radka Pokorného kvůli privatizaci OKD. Nakonec však k tomuto účelu účet využit nebyl. „Já to tak dělám běžně,“ dodal Jan Z.

Přibil může být nevinný, ale čeho se pořád tak bojí? Kdo mu dýchá za krk?

Rozhovor pokračoval výklady o skrytých identitách a praktikách kybernetických bojů; k otázce, zda je to stoprocentně Paralelní Polis se však odmítl vyjádřit. „Nahrávky vám udělá kdokoliv, to je jen otázka peněz. Já znám kluky, co to pro nás dělali,“ vysvětloval neznámý mladík, nechtěl ale podat jasnou informaci, která by vedla k Paralelní Polis. Jména lidí, kteří nahrávky pořizovali, prý zná. „Já jsem je prodal jednomu klientovi,“ přiznal. „Babiše nemaj rádi z principu, že jim tam posílá to EET,“ jméno klienta nesdělil, ale uvedl, že i on sám byl placen ze zahraničí. Nyní prý má hezkou práci v jedné velké firmě.

Prý je možné, že někdo na dálku hacknul Přibilův telefon a udělal z něj nahrávací zařízení, takový člověk by ale musel být velmi zkušený. Sdružení Paralelní Polis bylo v reportáži představeno jako „sdružení kryptoanarchistů, kteří se zabývají technologickými inovacemi a neuznávají dnešní fungování státu“. Bylo založeno v roce 2014 jako projekt skupiny Ztohoven. Skupina tímto rozvíjí předchozí politicky orientovaný projekt o myšlenkový základ hackerského hnutí, který je založen na maximální ochraně svobody a soukromí člověka a vzdoru autoritářským tendencím státní moci. Zakladatel Pavel Lupták reportérům řekl, že je podle něj fajn, že někdo může anonymně prezentovat svá zjištění. Pak předložil teorii, že zatímco soukromé osoby by měly mít chráněné soukromí, veřejné osoby, například ministr financí, tak ty by měly být totálně transparentní a je správné cokoliv, co přispěje k jejich kontrole. Takoví lidé by měli prý počítat s tím, že jsou odposlouchávaní neustále.

Co se stává Babišovým protivníkům

Teorie zainteresovanosti skupiny Ztohoven v kauze nahrávek vyvolala spekulativní komentáře na internetu. „Pokud by za nahrávkami stála skupina Ztohoven, tak před měsícem měl jeden z jejích členů nehodu na motorce a teď je mrtvý. Tyto náhody se Babišovým protivníkům občas dějí“.  Úvahy Slonkové o tom, že by za nahrávkami mohla stát také agentura najatá ministrem vnitra Milanem Chovancem, nakonec ztratily na váze, protože lidé z rozvědky by tím příliš riskovali, že se to všichni dozvědí, pokud by volbách připadl resort hnutí ANO. V závěru se reportérům podařilo domluvit schůzku s novinářem Přibilem, na kterou skutečně přišel, ovšem znovu si v přítomnosti kamer vše rozmyslel a dal se na odchod. „Marku, čeho se bojíte? Vyhrožoval vám někdo?“ volali za ním…

Co nového by se dalo zjistit příště? Zatím ve vzduchu visí až moc otazníků. Svědectví jakéhosi Jana Z., který chce zůstat neodhalen a několik nepodložených teorií. Světlo do celé věci by jistě vnesl Marek Přibil, když Andrej Babiš k tomu nemá co říct. Jenže bývalý novinář je ochromený strachem, jak se zdá. Proč, to reportéři slíbili v pořadu pro příště.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace