Odkaz „úspěšné“ Sobotkovy vlády: Vše ve prospěch státu, nic pro lidi. Premiér chtěl k moci, tak porušil zákon. Udávání a kontrolování je až hanba
16.06.2017
Foto: Vláda ČR
Popisek: Bohuslav Sobotka
Členové vlády premiéra Bohuslava Sobotky šíří navzdory dusnu, které mezi nimi panuje, mantru o tom, že je jejich vláda velmi úspěšná. Jako kolovrátek to opakují při každé možné příležitosti. Přivlastňují si přitom zásluhy, na nichž mají pramalý podíl, třeba ekonomický růst nebo rekordní nezaměstnanost. Jenže některá média dokazují, že ve skutečnosti se v Česku žije hůře než kdykoliv předtím.
Na řadě příkladů to dokazuje server Hlídací pes.org, jehož posláním je žurnalistika ve veřejném zájmu. Ńeustále deklarované úspěchy Sobotkovy vlády považuje za pouhý mediální kýč, protože pod jejím vedení se z Česka stala země poslušných ovcí a potencionálních zlodějů, které je zapotřebí hlídat. Zpochybňuje také Sobotkovu „odvahu“ odstranit z vlády zlého oligarchu Babiše. Ale ve skutečnosti to byl právě Bohuslav Sobotka, kdo vzal Andreje Babiše do vlády přesto, že neměl lustrační osvědčení. Podle autora článku Roberta Maleckého premiér dokonce nechal prohlasovat změnu lustračního zákona: „Sobotka chtěl k moci, tak porušil zákon. Celý balík problémů kolem Andreje Babiše, proti němuž se před pár týdny směšně vymezil, je jeho odpovědnost,“ myslí si.
Vše pro stát
A vzápětí se rovněž zamýšlí na tím, co po Sobotkově kabinetu zůstane. Tak například nedůvěra, podezřívání a nenávist mezi lidmi. Jako příklad uvádí EET, která zatím příliš státní kasu nenaplnila, ale udávání a kontrolování je kolem ní až hanba. Občanům navíc zmenšila možnost nakupování, především na vesnicích. Další je zákaz nakupovat o svátcích nebo protikuřácký zákon, v jehož důsledku se nyní po ulicích potulují jakési občanské gardy. Financové číhají před hospodami na lidi a loudí z nich účtenky. „Státní drábové nutí lid, aby dobrovolně udával ty, kdo mu poskytují služby, aby se stali šedým morem, agenty berní správy, jejími konfidenty. To už je přímo hnusné, tak daleko nebyla ani Státní bezpečnost v době normalizace,“ rozčiluje se autor a závěrem konstatuje: „Takový je odkaz Sobotkovy vlády: Vše ve prospěch státu, nic pro lidi.“
Vláda, nebo příliv?
Rovněž názorový deník Echo24.cz považuje mantry o úspěšnosti Sobotkovy vlády za pouhý mýtus. Podle redaktora Petra Holuba není současná prosperita zásluhou vlády, ale důsledkem pravidla, že stoupající příliv zdvihá všechny lodě. A připomíná také několik podstatných faktů. Z nich například vyplývá, že v boji proti státnímu deficitu byl víc než Andrej Babiš úspěšný bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který dokázal snížit schodek rozpočtu z pěti procent na jedno. „Výkřiky o skvělém rozpočtu a bezvadných poměrech na trhu práce plní kromě oslavy Sobotkovy vlády další úlohu: odvádějí pozornost od toho, co se děje ve skutečnosti,“ upozorňuje Holub.
Druhý nejhorší rozpočet
Tento autor také považuje připravovaný rozpočet na rok 2018 za tak špatný, jak jen může být. Obává se, že stačí málo a ze státu se stane Babišova firma, protože ve skutečnosti je štědrý plán pouze zastíracím manévrem, jak z ministerstva financí ovládnout ostatní státní úřady. Navíc je postaven na principu projíst všechno, co vydělám, a na budoucnost nemyslet. Platy státních zaměstnanců mají podle návrhu rozpočtu vzrůst o dvacet miliard a dalších deset miliard půjde na sociální dávky, bez ohledu na to, že se nečeká vyšší počet nezaměstnaných. Holub připomíná, že na sestavování prozatím nejhoršího rozpočtu České republiky se v roce 2006 podílel s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem Bohuslav Sobotka jako tehdejší ministr financí: „Dodnes vzbuzuje údiv, jak dokázali zrychlit tempo zadlužování v období, kdy ekonomika rostla o sedm procent.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová