Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani Němcová, ani předčasné volby. Prezident chce vládu úředníků

24.06.2013
Ani Němcová, ani předčasné volby. Prezident chce vládu úředníků

Foto: www.zemannahrad.cz

Popisek: Prezident Miloš Zeman

AKTUÁLNĚ Prezident Miloš Zeman v neděli v Hovorech z Lán naznačil a dnes definitivně potvrdil, že chce jmenovat úřednickou vládu. Odmítl přitom, že by takový krok byl v rozporu s ústavou. V případě předčasných voleb podle něj bude kabinet odborníků, v němž by prý měli zasednout i zástupci tripartity, vládnout asi tři měsíce. Jako o novém premiérovi se nejčastěji spekuluje o poradci hlavy státu a bývalém ministru financí Jiřím Rusnokovi, to ale Zeman nepotvrdil.

„Osobně jsem přesvědčen, že ona vláda odborníků, ať bude mít jakkoliv dlouhý mandát, v případě předčasných voleb to bude mandát asi tříměsíční, může tuto otázku minimální mzdy řešit," odpověděl dnes Zeman na jednu z otázek po jednání tripartity. Potvrdil tím, že právě toto řešení preferuje.

Hlava státu chce nového premiéra jmenovat v úterý v 15:00. Zda jím bude Rusnok, který resort financí vedl právě v Zemanově vládě, dnes prezident odmítl říci. „Ujišťuji vás, že Pavel Rusnok zcela určitě nebude premiérem," sdělil.

Zeman svůj plánovaný krok nepovažuje za protiústavní. Kritiku některých ústavních právníků, kterým vadí, že uvažuje o jmenování úřednického premiéra bez podpory v Poslanecké sněmovně, odmítl s tím, že si stačí přečíst ústavu, podle níž prezident jmenuje ministerského předsedu a není přitom nijak omezen, a to ani předběžným souhlasem Sněmovny.

„Na druhé straně vám mohu sdělit, že jsem se mnohokrát sešel s ústavními právníky a dospěl jsem k názoru, že když debatujete s třemi z nich, dostanete čtyři různé názory, protože minimálně jeden z nich je schizofrenik," zavtipkoval.

Složení vlády je na premiérovi

Výběr ministrů a dalších spolupracovníků je pak plně v rukou ministerského předsedy. „Podle ústavy předseda vlády si vybírá své spolupracovníky a pevně věřím, že ve vládě odborníků by přímo nebo nepřímo opravdu měli být zastoupeni zástupci obou důležitých stran sociálního smíru," uvedl Zeman, který se jednání tripartity zúčastnil jako první prezident.

Dva ze Zemanových poradců jsou členy tripartity – předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jedním z poradců hlavy státu je také bývalý sociální demokrat Rusnok, který má v expertním týmu na starosti finanční otázky. Dvaapadesátiletý muž, který dříve ve vládě působil i ve funkci ministra průmyslu a obchodu, pracoval po skončení své politické kariéry ve finančním sektoru. Nyní vede ING Penzijní společnost a je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Parlament je ostře proti

Otázkou ale je, zda se úřednické vládě podaří v Poslanecké sněmovně získat důvěru. Vyjádření hlavních politických stran tomu nenasvědčují. ODS, TOP 09 a LIDEM se snaží obnovit dosavadní koaliční vládu, opozice požaduje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Pro úřednickou vládu se zatím žádná se stran jasně nevyslovila.

Usnesení grémia ODS totiž zní takto: Na základě výstupů jednání parlamentních stran s prezidentem republiky je jasné, že ani jedna strana nedeklarovala prezidentovi ochotu podpořit úřednickou vládu. Případný pokus o její jmenování v této situaci by ODS považovala za zjevnou snahu obejít parlament, na jehož důvěře má podle Ústavy České republiky být vláda postavena. Byla by to první úřednická vláda sestavovaná proti vůli všech parlamentních stran. ODS trvá na tom, že takovou vládu nepodpoří. Nadále trvá podpora koaličních stran k nominaci Miroslavy Němcové do čela koaliční vlády.

Zeman jde na hranu parlamentního systému. Demokracie je v sázce, tvrdí pro změnu neparlamentní Strana zelených:  Téměř by se zdálo, že úřednický kabinet Jana Fischera vyléčil Čechy z obliby kabinetu odborníků. Miloš Zeman má pro nás ale ještě horší dárek než pověstné želé. Povede-li snaha současného prezidenta ke jmenování úřednické vlády založené na Zemanových lidech z okolí SPOZ, dojde k destrukci demokratického systému. Pokud by vládu řídila Zemanova klika napojená na neparlamentní stranu s temným pozadím, kořeněným jmény z minulosti jako jsou Šlouf, Grégr nebo Pecina, může domácí ekonomika zapomenout na oživení založené na moderních impulsech, jako je například podpora energeticky šetrného stavebnictví či investice do kvalitního vzdělávání. Nejen z těchto důvodů je jediným možným řešením rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Voliči musí dostat právo znovu rozdat karty podle vlastních preferencí!

Právník Koudelka obhajuje Zemana: Vládu jmenuje prezident

Doktor Zdeněk Koudelka píše: S možností, že prezident Miloš Zeman jmenuje vládu, která nebude mít oporu politických stran, se ozývá kritika tohoto kroku. Podle ústavy vládu jmenuje prezident. Je to jeho pravomoc a jeho odpovědnost. V parlamentní republice není vláda výborem parlamentu jako v systému jakobínské vlády shromáždění, který uplatňovala i marxistická teorie státu. V parlamentní republice musí vláda získat podporu prezidenta a následně důvěru parlamentu, u nás Poslanecké sněmovny. Trvale nemůže vládnout vláda bez parlamentní důvěry, ale parlament si nemůže nadiktovat vládu proti prezidentovi. Pokud se prezidentem jmenovaná vláda nelíbí parlamentu, má možnost vyslovit ji nedůvěru a směřovat k rozpuštění Poslanecké sněmovny. Volby pak umožní občanům nově rozdat politické karty.

Prezident Miloš Zeman nezpůsobil pád vlády Petra Nečase. Bylo věcí vlády, že demisi premiéra nechala vyložit jako demisi celé vlády. Pokud koaliční strany nechaly svou vládu padnout a jejich kandidáti prohráli prezidentské volby, nemohou se divit, že prezident využívá pravomoci podle svých politických představ. Miloš Zeman jedná v rámci ústavy. Užívá své pravomocí a nevstupuje do pravomocí jiných orgánů. Řešení politických krizí předčasnými volbami je klasickým řešením v parlamentní republice, pokud se prezident s většinou v Poslanecké sněmovně nedohodne na jmenování vlády, která získá důvěru. Až do jmenování vlády vzešlé z parlamentních voleb může zemi spravovat vláda jmenovaná prezidentem i bez důvěry rozpuštěné Poslanecké sněmovny.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

 

Vložil: Anička Vančová