Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké mýtné šachy v rukou politiků startují. Ministerstvo je připraveno vypsat tendr, koaliční ČSSD chce ale ještě předtím informace pro vládu

13.06.2017
Velké mýtné šachy v rukou politiků startují. Ministerstvo je připraveno vypsat tendr, koaliční ČSSD chce ale ještě předtím informace pro vládu

Autor: ČT

Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Stát se chystá vyhodit miliardy za mýto. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) vypíše zřejmě už tento týden velký tendr na provozovatele mýtného systému. Parametry ale tají, což kritizují sociální demokraté. Podle nich by měla zadávací dokumentace ještě projít vládou a výborem odborníků. S tím ministerstvo nepočítá.

Předpokládaný cenový strop kontraktu by podle spekulací měl být 27 miliard, ministerstvo částku nerozporovalo. Podle informací deníku E15 by mohlo ministerstvo dopravy vypsat soutěž ještě tento týden. „Ministerstvo dopravy splní usnesení vlády a vypíše technologicky neutrální výběrové řízení na provozovatele mýtného systému po roce 2019. Všechny parametry zakázky a údaje o tendru budou veřejně představeny,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Jenže podle představ sociálních demokratů by mělo soutěži předcházet jednání ve vládě, s čímž ministerstvo, vedené ANO, nepočítá. Argumentuje tím, že plní již schválené vládní usnesení. „Určitě by dokumentace měla jít do vlády, alespoň pro informaci. A měl by se jí zabývat také řídicí výbor k mýtnému. V koalici budeme ty informace požadovat,“ řekl místopředseda a dopravní expert ČSSD Jan Birke. Kritizuje skutečnost, že už více než rok se nesešel takzvaný řídicí výbor k mýtnému, kde byly zastoupeny koaliční strany a odborníci. To vadí i někdejšímu členovi výboru, profesorovi Dopravní fakulty ČVUT Petru Moosovi. „Takovéto dokumenty, které mají ryze odbornou podstatu, by měly projít odbornou oponenturou. Ministerstvo jako koordinátor nefungovalo,“ doplnil Moos.

Půjde současný systém do šrotu?

O samotné podobě tendru se toho ví málo. Největší vášně zřejmě budí pravděpodobné rozšíření zpoplatněné sítě o 900 kilometrů silnic, které vzala vláda v lednu na vědomí a které odpovídá usnesení kabinetu z loňského listopadu. K nápadu se dnes nikdo nehlásí, nejásá nad ním ani ministr dopravy Dan Ťok. Podle některých pozorovatelů naruší zmíněnou technologickou neutralitu, neboť zvýhodní satelit proti dnes užívané mikrovlně. „Je to nesmysl, znamená to poslat do šrotu celý systém, který se tu deset let ladil,“ říká mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Mikrovlnu ovšem zase zvýhodňuje podle ministerských dokumentů její dlouholeté užívání. Výhrady z jiného soudku má i Moos. Ministerstvo totiž mluví o soutěži na jediného provozovatele mýtného systému, podle profesora je ale třeba splnit požadavky Evropské unie a oddělit výběrčího mýta a poskytovatele mýtných dat. Tím prvním by bylo Ředitelství silnic a dálnic, poskytovateli dat by ale mohlo být více firem najednou.

Kdo si chce 'uloupnout' část miliard?

Ministerstvo dopravy ale fakticky počítá s výstavbou nového systému na zelené louce a znehodnocením toho stávajícího, který je průběžně modernizován a bude plně funkční minimálně dalších deset let. Někdo zřejmě moc stojí o to, aby si 'uloupnut' část z těchto miliard a pomohl své prázdné stranické kase.

Takové chování ale může nést trestně právní důsledky, protože takhle se politik nemůže starat jako dobrý hospodář o státní majetek. Pražští radní by mohli potvrdit, že za daleko menší 'prohřešky' v souvislosti s Opencard se k soudu dostali a tresty je neminuly. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace