Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znám kolegy, kteří vyčítali seriál třeba panu Kačerovi. Ovšem jen do chvíle, než dostali stejnou nabídku, říká bývalá hvězda Ordinace a ukazuje…

13.06.2017
Znám kolegy, kteří vyčítali seriál třeba panu Kačerovi. Ovšem jen do chvíle, než dostali stejnou nabídku, říká bývalá hvězda Ordinace a ukazuje…

Foto: Facebook

Popisek: Dana Morávková

Věděli jste, že je Morávková dcerou matematika a inženýrky ekonomie? „Mě strašně baví přicházet něčemu na kloub, logikou se dobírat správné odpovědi. Myslím si, že to mám po tátovi, pro kterého byla matematika nejkrásnějším vědním oborem na světě,“ vysvětluje herečka s tím, že měla vždycky výhodu, že jí táta všechno, čemu nerozuměla, logicky vysvětlil. Dokonce jí prý naučil i šachy, které dodnes miluje. Velký, bilanční rozhovor poskytla nedávno časopisu Týden.

Jak je tedy možné, že se rozhodla pro herectví? Rodiče jí totiž vodili už jako malou do divadla. „Už ve čtyřech letech jsem v Národním divadle viděla Rusalku a rázem se zamilovala do Eduarda Hakena, který v ní zpíval Vodníka,“ vzpomíná v rozhovoru pro Týden s tím, že by jí ani ve snu nenapadlo, že se s ním po letech setká v Divadle Na zábradlí ve hře Ztížená možnost soustředění. Navíc jako malá chodila do Dismanova rozhlasového dětského souboru, kde hodně recitovali a vystupovali v rozhlasových inscenacích a tohle všechno jí moc bavilo.

Dvojnásobná mistryně republiky

Hlavní zásluhu (či vinu) na tom, že se stala herečkou, má ale baletní přípravka Národního divadla. Podle Morávkové to byla úžasná zkušenost, ale dělat by to nikdy nechtěla. Je to podle ní šílená řehole. Ale podotýká, že jí balet strašně bavil. „Tehdy jsem ještě chtěla být baletka. A zároveň i herečka a herečce se hodí každý pohyb. Vedle toho jsem se ovšem věnovala i krasobruslení a dělat závodně krasobruslení a studovat taneční konzervatoř nebylo prostě možné,“ vysvětluje v časopise Týden. Proto se rozhodla udělat zkoušky na konzervatoř, aby zjistila, zda na to má. Když jí pak přijali, tak tam nenastoupila, ale šla na sportovní gymnázium a dál se věnovala krasobruslení. Vzpomíná, jak na tenhle podle jejích slov nádherný sport koukali s maminkou na černobílé televizi. „Po letech mi přišla nabídka, abych si zahrála v Popelce, muzikálu na ledě. A já si tak mohla na bruslích zatančit na plese s princem. To jen dokládá, že člověku se i v pětačtyřiceti může hodit něco, co se naučí v patnácti.

Asi jste netušili, že se stala v kategorii tanců na ledě dvojnásobnou juniorskou mistryní republiky. Pak ale sportu nechala. Více jí totiž začalo lákat divadlo než bruslit na olympiádě. „I když na krasobruslení vzpomínám ráda, tak jsem ještě během sportovního gymplu začala docházet k Soně Pavelkové, což je maminka Ondřeje Pavelky, která mě připravila k přijímacím zkouškám na DAMU,“ podotýká herečka.

Její milovaný Petr Čepek

Rodičům její rozhodnutí prý nějak nevadlo. Tatínek už s nimi v té době nežil a maminka jí to dovolila. Bylo to prý hlavně proto, že si stejně myslela, že jí na DAMU nevezmou. O to větší pak měla radost, když se dozvěděla, že se to povedlo, a že její dceru skutečně přijali. Dodnes je Morávková za své tehdejší rozhodnutí šťastná. „Od prvního dne na DAMU jsem byla nadšená. Taky jsem měla výborné spolužáky a spolužačky, Míšu Kuklovou, Sabinu Královou či Evu Osladilovou,“ popisuje s tím, že Eva měla hodně tragický osud. Stal se jí totiž osudným trénink jízdy na koních, což bylo velmi smutné. Šéfem jejího ročníku byl Jaroslav Vostrý a Věra Galatíková, učil je Jiří Hájek a její milovaný Petr Čepek.

Martě Kubišové dala svačinu

Už od začátku studia jí to táhlo hlavně k divadlu. „My nastoupili na DAMU před rokem 1989 a v prváku nás zastihla sametová revoluce. Dodnes si pamatuji, jak jsem na škole mazala chleby pro lidi, kteří vyráželi na výjezdy mimo Prahu,“ vysvětluje v rozhovoru pro časopis Týden s tím, že právě tehdy se poprvé setkala s Martou Kubišovou. Ten den byla prý první, kdo se jí zeptal, jestli nemá hlad. Vděčně se prý na ní podívala a řekla: „Mám – a strašnej“. Vozili jí totiž pořád na nějaké mítinky a zapomněli jí dát najíst a napít. Po škole dostala angažmá v Divadle Na zábradlí. Pak nastoupila ke Karlu Heřmánkovi do Divadla Bez zábradlí. Tehdy prý byla vůbec ráda, že po mateřské sehnala angažmá. Hned první představení, ve kterém účinkovala, režíroval Jiří Menzel a byla za to vděčná. „Vrátit se po mateřské na jeviště není vůbec snadné. To vám potvrdí každá herečka. Máte velkou obavu, jestli to po té přestávce zvládnete, jestli jste nezapomněl hrát. Naštěstí zkoušení s panem Menzelem bylo velice příjemné, takže jsem se do hraní zase brzy dostala,“ vysvětluje Morávková, která je v současné době na volné noze a je tak prý mnohem spokojenější. Díky principálovi Divadla Bez zábradlí Karlu Heřmánkovi má prý štěstí na dobré role.

V Kameňáku hrála kvůli Troškovi

Redaktory Týdne proto překvapuje, proč pak hraje v různých seriálech a filmech typu Kameňák. „Kameňák jsem vzala kvůli Zdeňku Troškovi a v nekonečných seriálech hraju proto, že jsem herečka. Znám řadu kolegů, kteří to vyčítali třeba panu Kačerovi. Ovšem jen do chvíle než dostali stejnou nabídku,“ vysvětluje Morávková. Nechápe, proč se u nás odsuzují herci, kteří v takových seriálech hrají. Pokud prý totiž někdo dostane podobnou nabídku v Americe, tak je šťastný a renomé u filmových režisérů jí to prý nekazí.

Fanynka po ní chtěla, aby adoptovala holčičku

Strašně lidí jí prý neustále spojuje s jejími seriálovými postavami. Nerozlišují pak prý mezi její rolí a figurou. „Když jsem v jednom seriálu hrála velmi schopnou Andreu, obraceli se na mě s prosbami, zda bych pro ně neudělala to nebo ono, protože byli bytostně přesvědčeni, že dokážu zařídit úplně všechno,“ popisuje v rozhovoru pro časopis Týden oblíbená herečka. Vůbec nejhorší zážitek má ale kvůli jedné své postavě z nemocničního prostředí, která nemohla mít děti. „Jedna paní mi napsala, abych adoptovala její holčičku, kterou měla s nějakým Egypťanem. Vůbec jsem nevěděla, co  na to odepsat,“ popisuje s tím, že jí občas zase jiné ženy na ulici spílají, že podvádí svého seriálového partnera Honzu Čenského. Nechápou, jak je možné, že má nějakého slovenského hokejistu. „A to už vůbec nemluvím o tom, když chtějí, abych je operovala,“ směje se Morávková.

Přestup k ČT – proč?

Minulý rok ale udělala něco nečekaného. Opustila obě komerční televize a přešla do veřejnoprávní ČT. „Morávková v posledních letech přecházela od konkurence ke konkurenci. Snažila se tak vydělat co nejvíc peněz. Teď se však dostala do patové situace. Ukončila totiž své působení v novácké Ordinaci v růžové zahradě, Prima zrušila zábavný pořad Kdo je kdo? a v seriálu V.I.P vraždy jí nabídli roli jen ve čtyřech epizodách,“ psalo se v létě minulého roku na serveru ahaonline.cz. Když zjistila, že její sláva upadá, potřebovala změnu a tou byl seriál České televize Četníci z Luhačovic. Sice tam má jen malou roličku, ale to jí prý nevadí. Herečka se ale brání tím, že není ničí majetek a může si točit, pro koho chce. Vidět jí proto můžeme třeba v seriálu TV Barrandov Doktorka Kellerová.

Dana s manželem

Dana Morávková se narodila v roce 1971 v jihočeském Písku. Jak už jsme zmiňovali, věnovala se hlavně sportu. Pak už jí to ale začalo táhnout k herectví. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1993 a prošla Činoherním studiem v Ústí nad Labem, posléze Divadlem Na zábradlí a následně skončila v Heřmánkově Divadle Bez zábradlí. V současné době je na volné noze. Televizní a filmový diváci jí znají z filmů Příliš hlučná samota, Konec básníků v Čechách, z pohádek Jezerní královna či Z pekla štěstí. Zahrála si ale i v Kameňáku či Snowborďácích. Známe jí i z oblíbených seriálů Ordinace v růžové zahradě či Doktorka Kellerová. Jejím manželem je skladatel a klavírista Petr Malásek, se kterým má syna Petra.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace