Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zničili mu život; herecký idol raději přestal hrát. Obvinili ho, že pod krycím jménem Honza donášel na slavné kolegy. Zřejmě neprávem

13.06.2017
Zničili mu život; herecký idol raději přestal hrát. Obvinili ho, že pod krycím jménem Honza donášel na slavné kolegy. Zřejmě neprávem

Foto: ČT

Popisek: Jan Kanyza v Expozituře

Patří k našim populárním hercům, kteří letos oslaví sedmdesátku. Společně s Jiřím Bartoškou, Karlem Heřmánkem nebo Vítězslavem Jandákem byl Jan Kanyza součástí hvězdné party Divadla Na zábradlí a podobně jako oni hrál i v mnoha filmech a seriálech. O role a ctitelky neměl mnoho let nouzi. Jenže pak ho dohnala jeho minulost.

Před dvanácti lety se z ničeho nic objevilo v médiích podezření, že Jan Kanyza donášel Státní bezpečnosti na své slavné kolegy, například legendárního herce Pavla Landovského nebo  na svého kamaráda Vítězslava Jandáka. Podle různých  dokumentů měl pod krycím jménem Honza předat estébákům  desítky různých hlášení. Jenže Kanyza se podobně jako mnoho jiných bránil, že byl pouze opakovaně předvoláván a vyslýchán. Navíc zdůrazňoval, že  na otázky tajné bezpečnosti vždy odpovídal neutrálně a velmi opatrně a že nepodepsal žádný vázací akt. Zároveň se přiznal, že s nimi byl v kontaktu, protože  měl strach. To, že  rozhodně nesděloval nic zásadního, dokazují i některé dochované záznamy StB.

 

Drzý alibista

Z dalších dokumentů je zřejmé, že herec hrál s estébáky spíše hru na schovávanou.  Protože se nechoval podle jejich představ,  spolupráci s původně „nadějným agentem“  zcela ukončili.  Vysvětlovali to tím, že Kanyza je alibista, není seriózní,  je drzý a arogantní a stěžovali si také, že na schůzky nechodí včas. Když na něj přišlo anonymní udání, že chce emigrovat, dokonce mu na tři roky odebrali pas. Přesto však někteří jeho bývalí kolegové, například Pavel Landovský, trvali na tom, že na ně donášel.  Kdysi velmi populární herec se tohoto podezření nikdy nezbavil, i když  před sedmi lety dosáhl soudního rozhodnutí, na jehož základě muselo být jeho jméno vymazáno z internetového seznamu spolupracovníků StB.  V archivních spisech je však jako spolupracovník StB veden nadále.

 

Deset let v ústraní

Celá kauza Kanyzu tak psychicky zdecimovala, že na několik let zcela rezignoval na svoji  hereckou profesi,  věnoval se především malování a zdržoval se ve svém ateliéru ve Francii. Dokonce před časem uvažoval, že by se tam usadil natrvalo. V televizi ani ve filmu se skutečně neobjevil téměř deset let. Teprve v roce 2009 přijal roli v  kriminálce Expozitura a především v nejsledovanějším seriálu posledních let, Ordinaci v růžové zahradě z produkce televize Nova. Zato prakticky nepřerušil  práci v dabingu, svůj  zajímavý hlas propůjčuje především  George Cloonyemu. 

Život s krásnou paní

Je zajímavé, že kauza s StB je jedinou, kvůli níž se na Jana Kanyzu soustředila pozornost bulvárních médií. Téměř bez povšimnutí zůstává jeho soukromý život.    Čtyřicet let žije se svojí ženou Žofií,  bývalou herečkou, nyní majitelkou vydavatelství Krásná paní. Jeho někdejší kolegové prozrazují, že měl vždy slabost pro vysoké blondýnky. Spekulovalo se o jeho dřívějším románku s herečkou Slávkou Budínovou či zpěvačkou Věrou Martinovou. O ctitelky rozhodně nikdy neměl nouzi. Když ho před časem bulvár nachytal, jak se vede za ruce s  mladou blonďatou kráskou, posléze zjistil, že se jedná o jeho dceru Barboru. Ta se před časem provdala do Ameriky a z Kanyzy již udělala dědečka. Sám přiznává, že manželství vydrželo především díky velké toleranci jeho ženy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová