Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiérská sesle = poukázka na rozvod? Topolánek, Paroubek, Nečas… A Sobotkova paní Columbová? Ta vyměnila premiéra za showbyznys

12.06.2017
Premiérská sesle = poukázka na rozvod? Topolánek, Paroubek, Nečas… A Sobotkova paní Columbová? Ta vyměnila premiéra za showbyznys

Foto: FTV Prima

Popisek: Manželé Olga a Bohuslav Sobotkovi

Ač to tak na první pohled rozhodně nevypadá, vysoké postavení v české politice je zřejmě mimořádně eroticky inspirativní. Bohuslav Sobotka totiž není první, a nejspíš ani poslední český premiér, jehož manželství na funkci ‘dojelo‘. Nebo že by sehrála roli další cílevědomá asistentka?

Zatímco na západ od našich hranic zpravidla politici důsledně dbají o svoji dobrou pověst a prezentace harmonické rodiny bývá důležitou součástí každé volební kampaně, u nás zřejmě patří vysoká politika k rizikovým prostředím, v němž se obzvlášť daří mimomanželským vztahům. A pokud už nevypluje na scénu nějaká ta sexy asistentka či tlumočnice, zaúřaduje časová zaneprázdněnost. Obojí je logické. Ve společnosti kolegů a spolupracujících totiž český premiér stráví nesrovnatelně více času než se svými nejbližšími, a tak partnerské vztahy zákonitě procházejí dlouhodobou zátěžovou zkouškou. Z českých premiérů se nikdy nerozvedl pouze někdejší prezident a premiér Václav Klaus, ministr ve dvou ‘oranžových‘ vládách Jiří Rusnok a bývalý guvernér České národní banky Jan Fischer. Všichni ostatní už měli s rozpadem manželství tu ‘čest‘. Nyní nevydržel další – na sklonku svého funkčního období oznámil rozchod s manželkou i Bohuslav Sobotka.

Svatba na Hluboké

Svatba na Hluboké

Na počátku byla asistentka

O deset let mladší slečna Olga Pekárková z jihočeských Měšic začala po maturitě na táborské zemědělské škole pracovat jako asistentka sekretariátu poslaneckého klubu ČSSD. Později se stala osobní asistentkou předsedy klubu Bohuslava Sobotky, aby mu v dubnu 2003 řekla ‘ano‘ na romantickém jihočeském zámku Hluboká, v místech, kde se později konečně dočkala své vytoužené svatby i tragicky zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová. Důvod ke sňatku byl nasnadě – ještě téhož roku totiž Olga porodila syna Davida, k němuž o šest let později přidala ještě druhého Martina. V době sňatku byl už Sobotka ministrem financí a prvním místopředsedou vlády. Šťastná maminka se svým dětem plně věnovala na mateřské dovolené, v mezičase mezi oběma porody pak dál pracovala jako asistentka a sekretářka.

Česká paní Columbová

Právě tuto přezdívku si vysloužila svým přístupem k veřejnosti Sobotkova životní partnerka během manželova působení v nejvyšší politice. Sobotka totiž svoji rodinu držel důsledně stranou pozornosti médií, a přestože se ho v minulosti členové strany několikrát snažili přimět k tomu, aby do volební kampaně zapojil i svou ženu, manželé trvali na tom, že je to pro jejich soukromí nepřijatelné. Olga se objevovala při oficiálních příležitostech po manželově boku velmi sporadicky. Nechodila s ním na plesy, neúčastnila se veřejných akcí ani nestála za svým mužem v pozadí, když na stranických sjezdech promlouval k národu. Za celou dobu Sobotkova premiérování ho doprovodila jenom na novoroční obědy s prezidentem republiky, i v tomto případě si ale dopřála dvouletou pauzu. Další výjimkou byly pouze vybrané zahraniční cesty, například na jaře 2014 do Berlína či do Rakouska. Loni na jaře pak paní Olga vyrazila s premiérem na několikadenní návštěvu do amerického Texasu, po celou dobu ale měla zvláštní program. Slavnostní večeře v Bílém domě se sice zúčastnila, jinak ale většinu času trávila nakupováním a návštěvami muzeí. Tiskové oddělení dokonce tehdy požádalo novináře, kteří byli součástí premiérovy delegace, aby Olgu Sobotkovou pokud možno nekontaktovali ani se nesnažili zachytit ji v soukromí.

Na sjezdu ČSSD v roce 2011

Na sjezdu ČSSD v roce 2011

Rodinný výlet na státní útraty?

Rozruch premiérova rodina způsobila v listopadu 2015, když si ji Sobotka celou ‘přibalil‘ s sebou na oficiální cestu do Číny. Když pak svoji čínskou misi bilancoval v rozhovoru pro deník Právo, zákonitě se na závěr dočkal i šťouravé otázky, jak se Čína líbila jeho rodině. „Příliš času jsme neměli, ale myslím, že je důležité, aby děti viděly místo, které výrazně ovlivňuje a bude ovlivňovat svět, v němž budou vyrůstat a žít,“ uvedl tenkrát Sobotka stručně a oficiální řečí, jak je koneckonců jeho zvykem. Tiskový mluvčí Úřadu vlády ČR Martin Ayrer vzápětí serveru blesk.cz účast celé rodiny potvrdil. „Manželka předsedy vlády byla součástí oficiální delegace. Vícenáklady, spojené s pobytem dětí, hradil předseda vlády,“ uvedl v oficiální odpovědi.

Krok do showbyznysu

V říjnu 2016 média přinesla zprávu, že se premiérova manželka hodlá rázně postavit na vlastní nohy, a tak požádala o rozšíření živnostenského listu. K dosavadním asistentským pracím přidala podle deníku MF Dnes jako předmět podnikání výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. I tentokrát byl v odpovědi médiím premiér skoupý, když na dotaz odpověděl: „Jde například o filmovou produkci.“ Prozatím zůstává otázkou, zda se Olga Sobotková objeví na seznamu zaměstnanců některé z produkčních společností, nebo snad hodlá sama riskovat našetřené rodinné prostředky do některého z jistě převratných scénářů tuzemských tvůrců. Deník Blesk si dal tu práci, aby ‘prolustroval‘ veškeré starší informace, a zjistil, že Olga Sobotková pronesla za dlouhých jednačtyřicet měsíců manželova působení v čele vlády oficiálně jednu jedinou větu. „Je to má první cesta a těším se, jaké to bude,“ prohlásila v roce 2014 před odletem do Berlína, a pak už nikdy ani muk. Nyní tedy paní Sobotková definitivně mizí ze scény, přestože Sobotka před nástupem do funkce doufal, že ho osud předchozích premiérů nepostihne. „Řada z nich si dokázala manželství udržet i během výkonu této velmi náročné funkce a to chci i já,“ prohlásil. Co se tedy stalo?

Novoroční oběd v Lánech 2. ledna 2014

Novoroční oběd v Lánech 2. ledna 2014

Plachá blondýnka

Bohuslav Sobotka vždy tvrdil, že je pro něj rodina velmi důležitá a nemá problém jí obětovat čas, který si zaslouží. O manželích se říkalo, že na rodinnou dovolenou klidně vyrazí bez ohledu na jakoukoli politickou krizi. Ty jsou totiž podle Sobotky v Česku skoro pořád. A pak před pár dny přišla zpráva, která zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Dne 8. června 2017 oznámili manželé Sobotkovi, že se rozcházejí. „Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších,“ napsali v netradičním prohlášení pro média s tím, že nyní budou hledat jiné uspořádání svého života. „Oba k sobě nadále chováme hluboký respekt a přátelství, jež nám umožňují naši situaci řešit se vzájemným pochopením. Naším hlavním společným cílem je vytvořit pro naše děti takové prostředí, jež jim umožní nadále vyrůstat spokojeně a s účastí obou rodičů,“ uvedl premiér v tiskovém prohlášení, které minulý čtvrtek vpodvečer rozeslal médiím mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer. Rozhodně se prý nejedná o unáhlený krok, který by byl motivován účastí nějaké třetí osoby. Se spolustraníky prý Sobotka rozhodnutí nekonzultoval, protože se jedná o zcela soukromou věc, která nemá s ČSSD ani s nadcházející volební kampaní pranic společného.

Manželské karamboly

V rozvodovosti se drží čeští premiéři relativně vysoko nad celospolečenským průměrem. Zatímco v současnosti se rozpadá zhruba padesát procent manželství, z jedenácti polistopadových šéfů vlády neměli v dokladech založen rozvodových rozsudek pouze tři, Josef Tošovský, Jiří Rusnok a Václav Klaus. Premiérská rozvodovost je tudíž téměř sedmdesátiprocentní. První manželství prezidenta Miloše Zemana se spolužačkou ze střední školy Blankou, s níž má syna Davida, se rozpadlo již v roce 1978. Podruhé ženatý je i Jiří Špidla, který má syny Kryštofa a Šimona z prvního manželství a další dvě děti vyženil. Zesnulý Stanislav Gross se poprvé ženil hned po vojně. Sám říkával, že tak učinil z mladické nerozvážnosti, a manželství vydrželo pouhého půl roku. Jan Fischer, který má z prvního manželství se zdravotní sestrou Ivanou syna Jakuba a dceru Kateřinu, se po patnácti letech rozvedl, aby se vzápětí oženil se svou asistentkou Danielou.

Rodinný výlet do Číny

Rodinný výlet do Číny

Rozvody až poté

Další dva expremiéři se sice rozváděli až po odchodu z funkce, jejich manželství se ale rozpadala již během funkčního období. Se vztahem Jiřího Paroubka a jeho ženy Zuzany, s níž prožil osmnáct let a která mu porodila syna Jiřího, pořádně zamávala půvabná, o jednadvacet let mladší slovenská tlumočnice Petra Kováčová. Ještě napínavější byly informace o soukromí Mirka Topolánka, který udržoval milostný vztah s kolegyní ze sněmovny Lucií Talmanovou tři roky, přestože měl doma manželku Pavlu a tři děti – dcery Petru a Janu a syna Tomáše. I když mu Talmanová porodila již v roce 2007 syna Nicolase, definitivně bylo manželství rozvedeno až v únoru 2010 a v červnu se Topolánek podruhé ženil. O bezesporu největší mediální show se ale postaral Petr Nečas se svou asistentkou Janou Nagyovou. Ta je ale natolik známá, že jistě už není třeba jednotlivé detaily aféry, která položila celou Nečasovu vládu, znovu opakovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská