Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nulová tolerance vůči teroru! Izraelský generálmajor to vidí jasně: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ji uchráníte, nebo vám ji zničí

10.06.2017
Nulová tolerance vůči teroru! Izraelský generálmajor to vidí jasně: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ji uchráníte, nebo vám ji zničí

Foto: ČT

Popisek: Izraelský generálajor Amos Gilad

Brutální teroristické útoky víří debaty o bezpečnosti, Islámském státu i evropské demokracii. Jak ji ochránit, poradil v pořadu Interview ČT24 izraelský generálmajor Amos Gilad. „Musí být nulová tolerance vůči teroru. Bohužel nejhorší terorismus má kořeny na Blízkém východě, ale že by oni tolerovali teror. Nikdy!“ řekl rázně.

„Evropské demokracie jsou svým způsobem zázrak. Podívejte se na Českou republiku. Za komunistů jste byli i nepřátelé Izraele. A vaši lidé nebyli tehdy úplně šťastní. Jsem šťastný, že teď Česko kvete. Lekce je následující: Buď máte naprostou plnou demokracii bez jakýchkoli omezení, nebo se rozhodnete tu demokracii ochraňovat,“ pokračoval ve svých jasných prohlášeních muž s československými kořeny, který strávil v řadách izraelské armády a kontrarozvědky čtyřicet pět let.

Teror začíná u nás a pokračuje dál

A jaké rady tedy pro ochranu Evropy a České republiky má? „Je tu hodně lekcí z druhé světové války. Musíte zachovat alespoň nějakou infrastrukturu. Odcizení a frustrace daly vzniknout Islámskému státu. Musíte pochopit Blízký východ, ani jedna tajná služba nepochopila kombinaci téhle binární zbraně. Frustrace, vztek, náboženské vlivy, smíchané komplexy nadřazenosti i méněcennosti, to vše dalo vzniknout této entitě. Otřesné, brutální entitě,“ poznamenal Gilad.

„V Evropě byla donedávna bezstarostná atmosféra typu ´život je fajn a co budeme dělat o víkendu´. Terorismus bylo něco, co patří jen na bláznivý Blízký východ. A lekce zní: Teror začíná u nás a pokračuje dál,“ zmínil. Dodal také, že přidá-li se teď nějaký Evropan k Islámskému státu, jeho budoucnost není vůbec bezpečná. Gilad se nebál ani přirovnání k nacistické ideologii. „Ochránit demokracii tak, aby zůstala demokracií, lze tím, že vytvoříte určité limity. To se můžeme naučit z dob nacismu, Němci tehdy vyhráli v demokratických volbách,“ připomněl s tím, že demokracie pak rozhodně k vidění nebyla.

Islámský stát se rozpadá, jeho brutalita ne

Důležité podle něj je uvědomění si, že Islámský stát je nepřítel Evropy. „Pokud jej chcete porazit a ovládnout, je třeba ho prohlásit za nepřítele. A v boji s nepřítelem musíte použít všechny prostředky, i když nejsou úplně demokratické. Je to třeba použití mimořádných zákonů, využití rozvědky, abyste pokryli veškerou infrastrukturu,“ zdůraznil také důležitost zpravodajské práce a jasnou rozhodnost ochránit demokracii. „Nemůžete se prostě bránit, dokud budete ignorovat hrozbu,“ uzavřel své rady v Interview ČT24.

Islámský stát bude podle něj i tak brzy poražen. „Ta obrovská říše se brzy rozpadne. Nemůžete bojovat proti všem najednou. To bude znamenat konec jejich obrovského pseudostátu. Teď se zmenšují. Je to otázka šesti, dvanácti měsíců. To neznamená, že jejich terorismus skončí,“ dodal Gilad a varoval i před dalšími brutálními útoky.

Slušný muslim může žít všude

V rámci evropského prostoru se teroristické útoky staly intenzivnějšími. Poslední ještě víc přiživily atmosféru strachu. Jak v takovém prostředí žije praktikující muslim v České republice? Jak sám sebe vnímá v odrazu smýšlení okolních lidí? Je tou odpovědí na vymýcení teroru a radikálního islámu to, že se lidé budou v demokratickém státě víc respektovat, tolerovat své náboženské přesvědčení i původ? Na toto téma poskytl rozhovor Luboši Xaveru Veselému na XTV.cz Mohamed El Mahmoudi, praktikující muslim, který u nás žije již třicet let a se svou českou ženou vychovává dvě dcery.

Žít v České republice jako praktikující muslim podle něj není těžké. „Dobrý a slušný muslim může žít spokojeně všude,“ říká muž původem z Egypta. Teroristické útoky jsou pro něj nepochopitelné a poškozují islám i ostatní muslimy. Odsuzuje je stejně jako jeho přátelé. „Každý slušný muslim, kterého znám, to nechápe. Já sám jsem muslim a nechápu, proč to ti lidé dělají a odkud přišli. Teroristický útok je vzdálen islámu. Ten vyžaduje, aby se k sobě lidé vzájemně chovali slušně a neubližovali si,“ uvedl v rozhovoru s tím, že v Koránu jsou si všichni lidé rovni jako bratři a sestry.

Alláh by byl rád, kdyby všichni byli muslimové

Neubližovat si je také poselství této knihy stejně jako tolerance. „Alláh by byl rád, kdyby všichni lidé byli muslimové, ovšem dal každému vlastní rozum a je na každém, jak se rozhodne,“ konstatoval El Mahmoudi, který, ač sám je muslim, nepije alkohol, nehraje hazard a nejí vepřové maso, v duchu tolerantní filozofie Koránu respektuje například to, že jeho dcery nechodí zahalené a neabstinují, s tím, že je to „jejich věc“. Za celý svůj život v Čechách rasismus nepoznal. „Já tady žiji přes třicet let, devadesát procent mých známých jsou Češi a nesetkal jsem se s rasistickým útokem.“

V rozhovoru pro XTV.cz také vyjádřil svůj názor na uprchlickou krizi, chápe obě strany – jak rodiny prchající před válkou, tak obyvatele Evropy, jejichž země nejsou bezlimitní a nepojmou všechny. Zmínil také potřebu rovnovážného bodu ve snaze pomoci druhým a současně zachovat svou vlastní zem. Avšak dokud neskončí válka v Sýrii a Iráku, nepomine podle El Mahmoudiho ani migrace.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace