Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nulová tolerance vůči teroru! Izraelský generálmajor to vidí jasně: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ji uchráníte, nebo vám ji zničí

10.06.2017
Nulová tolerance vůči teroru! Izraelský generálmajor to vidí jasně: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ji uchráníte, nebo vám ji zničí

Foto: ČT

Popisek: Izraelský generálajor Amos Gilad

Brutální teroristické útoky víří debaty o bezpečnosti, Islámském státu i evropské demokracii. Jak ji ochránit, poradil v pořadu Interview ČT24 izraelský generálmajor Amos Gilad. „Musí být nulová tolerance vůči teroru. Bohužel nejhorší terorismus má kořeny na Blízkém východě, ale že by oni tolerovali teror. Nikdy!“ řekl rázně.

„Evropské demokracie jsou svým způsobem zázrak. Podívejte se na Českou republiku. Za komunistů jste byli i nepřátelé Izraele. A vaši lidé nebyli tehdy úplně šťastní. Jsem šťastný, že teď Česko kvete. Lekce je následující: Buď máte naprostou plnou demokracii bez jakýchkoli omezení, nebo se rozhodnete tu demokracii ochraňovat,“ pokračoval ve svých jasných prohlášeních muž s československými kořeny, který strávil v řadách izraelské armády a kontrarozvědky čtyřicet pět let.

Teror začíná u nás a pokračuje dál

A jaké rady tedy pro ochranu Evropy a České republiky má? „Je tu hodně lekcí z druhé světové války. Musíte zachovat alespoň nějakou infrastrukturu. Odcizení a frustrace daly vzniknout Islámskému státu. Musíte pochopit Blízký východ, ani jedna tajná služba nepochopila kombinaci téhle binární zbraně. Frustrace, vztek, náboženské vlivy, smíchané komplexy nadřazenosti i méněcennosti, to vše dalo vzniknout této entitě. Otřesné, brutální entitě,“ poznamenal Gilad.

„V Evropě byla donedávna bezstarostná atmosféra typu ´život je fajn a co budeme dělat o víkendu´. Terorismus bylo něco, co patří jen na bláznivý Blízký východ. A lekce zní: Teror začíná u nás a pokračuje dál,“ zmínil. Dodal také, že přidá-li se teď nějaký Evropan k Islámskému státu, jeho budoucnost není vůbec bezpečná. Gilad se nebál ani přirovnání k nacistické ideologii. „Ochránit demokracii tak, aby zůstala demokracií, lze tím, že vytvoříte určité limity. To se můžeme naučit z dob nacismu, Němci tehdy vyhráli v demokratických volbách,“ připomněl s tím, že demokracie pak rozhodně k vidění nebyla.

Islámský stát se rozpadá, jeho brutalita ne

Důležité podle něj je uvědomění si, že Islámský stát je nepřítel Evropy. „Pokud jej chcete porazit a ovládnout, je třeba ho prohlásit za nepřítele. A v boji s nepřítelem musíte použít všechny prostředky, i když nejsou úplně demokratické. Je to třeba použití mimořádných zákonů, využití rozvědky, abyste pokryli veškerou infrastrukturu,“ zdůraznil také důležitost zpravodajské práce a jasnou rozhodnost ochránit demokracii. „Nemůžete se prostě bránit, dokud budete ignorovat hrozbu,“ uzavřel své rady v Interview ČT24.

Islámský stát bude podle něj i tak brzy poražen. „Ta obrovská říše se brzy rozpadne. Nemůžete bojovat proti všem najednou. To bude znamenat konec jejich obrovského pseudostátu. Teď se zmenšují. Je to otázka šesti, dvanácti měsíců. To neznamená, že jejich terorismus skončí,“ dodal Gilad a varoval i před dalšími brutálními útoky.

Slušný muslim může žít všude

V rámci evropského prostoru se teroristické útoky staly intenzivnějšími. Poslední ještě víc přiživily atmosféru strachu. Jak v takovém prostředí žije praktikující muslim v České republice? Jak sám sebe vnímá v odrazu smýšlení okolních lidí? Je tou odpovědí na vymýcení teroru a radikálního islámu to, že se lidé budou v demokratickém státě víc respektovat, tolerovat své náboženské přesvědčení i původ? Na toto téma poskytl rozhovor Luboši Xaveru Veselému na XTV.cz Mohamed El Mahmoudi, praktikující muslim, který u nás žije již třicet let a se svou českou ženou vychovává dvě dcery.

Žít v České republice jako praktikující muslim podle něj není těžké. „Dobrý a slušný muslim může žít spokojeně všude,“ říká muž původem z Egypta. Teroristické útoky jsou pro něj nepochopitelné a poškozují islám i ostatní muslimy. Odsuzuje je stejně jako jeho přátelé. „Každý slušný muslim, kterého znám, to nechápe. Já sám jsem muslim a nechápu, proč to ti lidé dělají a odkud přišli. Teroristický útok je vzdálen islámu. Ten vyžaduje, aby se k sobě lidé vzájemně chovali slušně a neubližovali si,“ uvedl v rozhovoru s tím, že v Koránu jsou si všichni lidé rovni jako bratři a sestry.

Alláh by byl rád, kdyby všichni byli muslimové

Neubližovat si je také poselství této knihy stejně jako tolerance. „Alláh by byl rád, kdyby všichni lidé byli muslimové, ovšem dal každému vlastní rozum a je na každém, jak se rozhodne,“ konstatoval El Mahmoudi, který, ač sám je muslim, nepije alkohol, nehraje hazard a nejí vepřové maso, v duchu tolerantní filozofie Koránu respektuje například to, že jeho dcery nechodí zahalené a neabstinují, s tím, že je to „jejich věc“. Za celý svůj život v Čechách rasismus nepoznal. „Já tady žiji přes třicet let, devadesát procent mých známých jsou Češi a nesetkal jsem se s rasistickým útokem.“

V rozhovoru pro XTV.cz také vyjádřil svůj názor na uprchlickou krizi, chápe obě strany – jak rodiny prchající před válkou, tak obyvatele Evropy, jejichž země nejsou bezlimitní a nepojmou všechny. Zmínil také potřebu rovnovážného bodu ve snaze pomoci druhým a současně zachovat svou vlastní zem. Avšak dokud neskončí válka v Sýrii a Iráku, nepomine podle El Mahmoudiho ani migrace.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Lenka Sloupová