Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Popraví konečně svého hrobaře? V ČSSD to vře. Bouří se už i Praha. Ochotný Chovanec, každej prd a Sobotkova primitivní pomsta

07.06.2017
Popraví konečně svého hrobaře? V ČSSD to vře. Bouří se už i Praha. Ochotný Chovanec, každej prd a Sobotkova primitivní pomsta

Foto: Facebook

Popisek: Bohuslav Sobotka, „charismatický lídr“ ČSSD

Na jednání nejužšího vedení strany ve čtvrtek bude zřejmě živo. Úterní MF Dnes si klade otázku, zda přijde na řadu také politická poprava Bohuslava Sobotky jako předsedy strany. A důvody k tomu by byly pádné: S ČSSD to nevypadá vůbec dobře. Průzkum agentury TNS Kantar přisuzuje ČSSD jen 10 procent voličských preferencí, což stranu řadí až na čtvrté místo za drtivě vítězící ANO s 31,5 procenty hlasů. Druhá je ODS s 11 procenty a třetí jsou komunisté s 10,5 procenty. ČSSD je čtvrtá a pátá je TOP 09 s 9 procenty. Jenže Sobotka se na minulém sjezdu zbavil všech svých oponentů a konkurentů a ve vedení si ponechal jen ´loajální´ straníky… Jedno je jisté. Kdyby Sobotka nadřadil zájem strany nad svůj vlastní, musel by okamžitě rezignovat, jinak oranžové čeká ne nevýhra, ale přímo drtivá volební porážka. Co se v ČSSD děje?

Strana neustále řeší vnitřní spory, což ji brzdí a neumí prodat výsledky své „mimořádně úspěšné vlády“, míní premiér Sobotka. „Řešíme nějaké zbytečné vnitřní žabomyší spory. To musí přestat, jinak ve volbách neuspějeme,“ uvedl pro deník Právo. Vážně nevidí, co se doopravdy děje, nebo to jen vidět nechce?

Nad Prahou plují černé mraky a schyluje se k bouři kvůli lídrovi.  Na pátečním a sobotním vnitrostranickém hlasování se bude hrát o první místo na kandidátce. Náměstek primátorky Petr Dolínek, který není zrovna Sobotkovým oblíbencem, nebo ministr zdravotnictví Ludvík, jenž má premiérovo doporučení? Pokud  členskou základnu více osloví Dolínek, bude platit jím připravená kandidátní listina. Ministr Ludvík by se měl tedy také předvést, pokud chce uspět. Ostatně Dolínek jej vyzval k předvolební debatě. Tu někteří členové vítají, jiní ji odmítají, jak sdělil pro Parlamentní listy člen strany Kratochvil.

Takhle ne, příteli Dolínku

Na veřejnost se v této souvislosti dostal obsah dopisu, který všem pražským členům rozeslal místopředseda KVV Jiří Bodenlos. „Právě v této době se přítel Petr Dolínek, jako jeden z kandidátů na lídra pražské kandidátky vyzývá přítele Miloslava Ludvíka k ´politickému střetnutí´ na téma -  Kdo o ČR a Praze ví víc,“ píše se v něm. Dle Bodenlose je ale výzva špatně naplánovaná vzhledem k časovému programu Ludvíka. „Přítele Dolínka si vážím za jeho práci na pražském magistrátu, ale jsem přesvědčen, že způsob, který si sám zvolil, nemá zapotřebí,“ uvedl v závěru dopisu.

Nutno však dodat, že ještě před časem chtěl sám Ludvík odstoupit. Pražská ČSSD mu neumožnila dát na kandidátku Lenku Tesku Arnoštovou, jíž nahradil právě Dolínek.

To by se líbilo Babišovi

Nejužší vedení ČSSD bude jednat ve čtvrtek. „Krajním řešením může být odvolání Sobotky z postu předsedy, tím pravděpodobnějším spíš výměna volebního lídra,“ píše MF Dnes. Vnitrostranické neshody a bitky dojem na voliče jistě neudělají a i pod premiérem se začíná třást židle. Oproti tomu ne příliš důvěryhodně zní Sobotkovo „Sociálními demokraty vedená vláda je mimořádně úspěšná, zlepšili jsme viditelně za čtyři roky stav naší země, snížili obrovsky nezaměstnanost a zvýšili lidem mzdy i důchody, splnili jsme ve vládě 90 procent našeho volebního programu,“ jak píše MF Dnes.

Nenajde-li Sobotka ve straně zastání, nahradit by ho mohl třeba Milan Chovanec. Na zprávy, že by ještě před volbami došlo k výměně stranického lídra, reagoval pro Novinky.cz po svém: „To jsou úplné kraviny. Odstřelovat si předsedu by byla definitivní sebevražda. To by se možná líbilo MF Dnes, která patří Babišovi." Chovanec tvrdí, že sociální demokracie je po vládní krizi oslabená. To ostatně potvrzují i předvolební průzkumy. „Vydělaly na tom ostatní strany. Může to být Tomio Okamura, podle mě na tom mohla vydělat i TOP 09 a pravice jako taková. Veškeří aktéři toho sporu, snad s výjimkou lidovců, na tom prostě prodělali," dodal Chovanec pro Novinky.cz.

Každej prd se bude měřit

Podle Chovance lidé chtějí odvážná gesta a strana by se ve volbách měla zaměřit na svoje vlastní témata. Ano, házet flintu do žita kvůli vnitřním sporům nemá cenu. A dopady vládní krize se musí prověřit, jak tvrdí volební manažer strany Jan Birke. „My to teď necháváme změřit,  protože já těm průzkumům moc nevěřím," sdělil pro iDnes.cz. Člen sociální demokracie Dalibor Dvořák reagoval posměšně: „Tak my ´všechno necháváme měřit'. To teď bude trendy, každej prd se bude měřit. Nezajímá mě to, zajímá mě konec levné práce, zajímá mě bydlení mladejch a takový malicherný věci jako třeba zdravotnictví," a velkoryse poradil „ČSSD prý hledá strategii do voleb. Ono by kluci stačilo projít se párkrát po náměstí menšího města."

Vedle takových „maličkostí“ jako je volba pražského lídra nebo koncepce volební kampaně tu je ještě doutnající aféra mezi sociálními demokraty v jižních Čechách. ČSSD se tu před volbami začíná rozpadat. Jako ´škatulata, hýbejte se´ to vypadá na kandidátce. Poté, co nebylo umožněno kandidovat Jiřímu Zimolovi, který je nadále předsedou krajské organizace.

Sprostá, primitivní pomsta pražského vedení

Odstoupil českokrumlovský primář Jindřich Florián, který se chtěl dle svých slov „zachovat čestně slušně“. „Úplně se mi ale nelíbí, že všichni tvrdí, že náš odchod je hlavně na podporu Jiřího Zimoly. Ono je to také na podporu Jiřího Zimoly, ale můj hlavní důvod, proč jsem odstoupil z kandidátky, je protest proti tomu, jak s námi zachází ústředí v Praze,“ řekl pro Deník.cz.  Nelíbí se mu, jak se strana zachovala, jak Zimolu „odfoukla“ a zmiňovala chalupy na Lipně. Jiří Zimola svou chybu prý uznal, odstoupil z postu hejtmana, tak proč ústředí ČSSD pošlapává demokracii uvnitř? „Voliči by přece ukázali Jiřímu Zimolovi sami, zda si ho váží nebo ne. Tento krok našeho ústředí byl zbytečný, pro mě nepřijatelný,“ vyjádřil se Florián pro Deník.cz. Podle něj se premiér Sobotka dětinsky mstí za to, že někdo zkritizoval vedení strany. „To, co se dělo potom, je podle mého názoru sprostá, primitivní pomsta pražského vedení za kritiku, kterou Jiří Zimola vůči vedení ČSSD použil,“ uvedl Florián.

Odstoupil také lídr jihočeské kandidátky Stanislav Mrvka.  „Netvrdím, že to je na podporu bývalého hejtmana. Předsednictvo strany mělo právo rozhodnout a já jsem měl právo s tím nesouhlasit. Pomlouvat ČSSD tady nehodlám,“ sdělil pro Deník.cz. Bývalý hejtman Zimola označil kroky vedení ČSSD jako likvidaci vnitrostranického kritika. Ze zákulisí strany pak prosakují i zprávy, že to mohlo být i kvůli konfliktům s Milanem Chovancem. Spolu s Mrvkou a Floriánem odešel také Josef Eigner.

Nové jedničce je to líto, ale „vezme to na sebe“

Nicméně novou hvězdou jihočeské kandidátky by se měl stát Ondřej Veselý. „Skutečně to vypadá, že jak se posunula kandidátka, tak se ocitnu na prvním místě. Nemůžu říct, že bych s tím úplně původně počítal, ale nějakým způsobem jsem s tím byl srozuměný a jsem připraven to na sebe vzít,“ řekl bývalý starosta Písku a doplnil: „Mně je samozřejmě líto, že kolegové odstoupili. Zvláště je mi líto Stanislava Mrvky, kterého jsem podporoval a doufal jsem, že to společně potáhneme do voleb.“

Volby v jižních Čechách nevidí Veselý beznadějně. „Já doufám, že pořád ještě máme šanci, pokud nedojde k nějakému dalšímu hromadnému odstupování, volby na jihu Čech vyhrát,“ uvedl a zároveň dodal, že to „samozřejmě záleží na mnoha okolnostech. A pokud by došlo k nějakému rozsáhlému exodu z jihočeské kandidátky, tak se ty šance zmenšovat rozhodně budou.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Lenka Sloupová