Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodal přes milion desek, a pak jakoby se propadl do země. Skončil totiž v kriminále za špionáž pro americkou CIA. Tajnosti slavných

04.06.2017
Prodal přes milion desek, a pak jakoby se propadl do země. Skončil totiž v kriminále za špionáž pro americkou CIA. Tajnosti slavných

Foto: archiv R.A.

Popisek: Král swingu Richard Adam

VIDEO Hvězdná kariéra charismatického Richarda Adama skončila doslova ze dne na den. Důkazy, že je agentem americké CIA, na něj nakonec nesehnali, a tak mu hodili na krk mezinárodní kupčení s brilianty. Navíc mu v kariéře velmi škodila jeho velká vášeň – slabost pro něžné pohlaví.

Největší slávy a popularity dosáhl na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Slavný byl také u našich východních sousedů, dokonce ještě nějaký ten rok před Karlem Gottem. Jeho vůbec nejúspěšnější písní se stala Tina Marie, které se na gramofonových deskách jen v Sovětském svazu prodalo více než milion kusů. Pak najednou zmizel veřejnosti z očí. Skončil totiž v kriminále.

Tina Marie:

Za plotem poslouchal Dvorského

Éře swingu vládla trojice Rudolf Cortés, Richard Adam a Jiří Vašíček a zdálo se, že je z trůnu jen tak někdo nesesadí. Dnes už je z nich naživu pouze jediný – bratranec herečky Jaroslavy Adamové Richard, který se narodil 14. listopadu 1930 v Praze. Tenkrát prý mezi nimi nepanovala žádná rivalita, naopak si pomáhali. Potvrdil to i Adam, který prý kdysi dokonce učil Vašíčka zpívat na mikrofon. Kromě něj a Jaroslavy se ale v rodině nikdy nikdo umění nevěnoval.

Charismatický idol swingové éry

Charismatický idol swingové éry

Zatímco Jarčin tatínek byl zaměstnancem Pražských vodáren, ten Richardův byl uzenář. „Zato strýček Antonín si vzal operetní zpěvačku Mášu Horákovou a ta si mě jednou poslechla u piana a řekla, že mám absolutní sluch a musím zpívat,“ prozradil kdysi v rozhovoru s novinářkou Blankou Kovaříkovou. Jeho školou se stal orchestr R. A. Dvorského, který v době jeho dětství hrával každou neděli na slavných Barrandovských terasách. Z rodného Žvahova to měl coby kamenem dohodil, a tak prý jen vždycky seběhl kopec a poslouchal alespoň za plotem.

Píseň pro Kristýnku:

V Německu sbíral ceny

První angažmá získal v Orchestru Jaroslava Ježka, poté zpíval s různými tanečními orchestry v kavárnách a barech. Do širšího povědomí se dostal jako stálý host Souboru J. Echtnera, s nímž nazpíval i své první hity Hašteřivá ozvěna či Nebeští jezdi. Jeho první gramofonové desky obsahovaly lidové písně a svůj sólový pěvecký debut na gramofonovém nosiči nahrál za doprovodu Orchestru J. Procházky, s nímž také nazpíval svůj první megahit Tina Marie. Celou řadu úspěšných písní natočil také s Orchestrem D. Brázdy, jako jeden z našich prvních interpretů pořádal vlastní pěvecké recitály s doprovodem malé kapely a  roce 1957 vyhrál Národní soutěž taneční písničky. V první polovině šedesátých let pracoval v NDR, kde většinou uváděl českou tvorbu s německými texty, a s písní Měsíc ve víně se stal laureátem mezinárodní soutěže Iwette-Gilbert-Preis Berlín. Němci mu dokonce udělili státní vyznamenání Za vynikající práci Německé demokratické republiky a kromě něj se stal i nositelem zlaté a stříbrné medaile VI. Světového festivalu demokratické mládeže a studentstva.

Páni kluci:

Tajný agent CIA a krásné ženy

Vystupoval s celou řadou orchestrů včetně Karla Vlacha, pak ale zakotvil na dlouhých šestnáct let na Václavském náměstí v populárním Tatran baru, který se stal v Praze jediným místem, kde bylo možno si ho poslechnout. Pro tento podnik připravoval revuální představení se svou druhou manželkou Ájou a s členy revue R. Adam často vyjížděl i na zahraniční angažmá do Německa nebo Itálie. Na svém kontě má přibližně 330 nahrávek, z nichž bylo zhruba 250 natočeno pro Československý rozhlas a osm desítek pro hudební vydavatelství Supraphon.

Richard Adam s manželkou Ájou

S manželkou Ájou

Počátkem sedmdesátých let měl dokonce v Československé televizi vlastní pořad, nazvaný Stará láska nerezaví, v němž připomínal divákům největší hity slavné swingové éry. A pak najednou zmizel. „Spolupracoval jsem s CIA. Dneska už se to dá říci. Dodával jsem jim tajné informace,“ přiznal před časem deníku Blesk s tím, že ho ale časem Státní bezpečnost odhalila. Pro jeho spolupráci s Američany se jí ale nepodařilo získat důkazy, a tak na něj hodili obvinění z mezinárodního černého obchodu s brilianty. A skončil za mřížemi. Po roce 1968 jeho sláva definitivně pohasla, neskončila ale jenom kvůli špionáži. Adam sám a docela rád otevřeně říkává, že jeho dalším celoživotním problémem byla vášeň pro příslušnice něžného pohlaví. „Přiznám bez mučení, že bych to dotáhl dál, kdyby nebylo ženských. Když mi někdo nabídl práci, a já si mohl vybrat mezi tím a nějakou dámou, tak jsem šel raději s ní,“ dodal legendární zpěvák.

Nejkrásnější průvodčí:

Žena mu utekla do Itálie

Z prvního manželství má Richard Adam dceru Zuzanu, s druhou manželkou, bývalou tanečnicí Ájou Farkašovou, se seznámil ve světlech ramp. Velmi úspěšně spolupracovali a mají dceru Moniku. Když pak Adamovi v době normalizace režim zakázal vystupovat v médiích, vymyslel revue Stará láska nerezaví, jehož hlavní hvězdou byla právě jeho manželka. Mimořádně pracovitá a krásná žena působila i v baletu Československé televize a proslula jako jedna z tanečnic Karla Gotta v jeho pořadech ze Slaného. Počátkem devadesátých let ale odcestovala pracovně do Itálie a už se nevrátila. „Když zůstala v zahraničí, domluvili jsme se, že si každý budeme dělat, co chceme, a úřední věci jsme neřešili. Vždycky když přijela na návštěvu, přivezla mně nějakou dobrou láhev… A vůbec jsme spolu vycházeli v pohodě. Zeptala se: Chceš se rozvádět? Já odpověděl, že nepotřebuju, a ona, že také ne. A tak zase odjela,“ prozradil Adam v rozhovoru pro server zena-in.cz, který poskytl u příležitosti svých šestaosmdesátých narozenin.

Adamova manželka Ája v silvestrovském pořadu 1977:

Rozvod na stará kolena

Po více než půlstoletí se ale Richard Adam rozhodl konečně rozvést. Proč najednou ta změna? „Nerad to říkám, ale moje žena se chová vůči mně majetnicky. Má pocit, že když jednou za rok na dva týdny přijede, může řídit můj život, přikazovat mi, s kým se mohu a nesmím stýkat,“ posteskl si s tím, že největší problém má se ženami, které ho občas navštíví. „Copak se domnívá, že celých třiadvacet let chodím akorát v neděli do kostela, straním se žen a utíkám od nich? Byl bych rád, kdyby pochopila, že přece nemohu žít stále sám? Zvláště teď, když jsem nemocný…“ dodal. Bývalá tanečnice ale zásadně nesouhlasí, chce se prý na stáří vrátit do vily na pražské Šmukýřce, na jejíž provoz mu prý ale Adamovi nikdo z rodiny nepřispívá ani korunu. „Přitom nemám v domě skoro žádná práva. Věřím, že rozvodem by mi zůstala alespoň polovina vily a mohl bych si o ní rozhodovat,“ povzdychl si.

To bych si přál:

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská