Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S poslední típnutou cigaretou skončila svoboda a kouřící pivaři přejdou do ilegality. Budou vznikat garážové hospody?

04.06.2017
S poslední típnutou cigaretou skončila svoboda a kouřící pivaři přejdou do ilegality. Budou vznikat garážové hospody?

Foto: pixabay.com

Popisek: Zákaz kouření - ilustrační foto

A je to tady. V hospodách, barech a restauracích si už nezapálíte. Od 1. června je totiž v platnosti takzvaný protikuřácký zákon. Češi jsou ale vynalézaví. Jaké skulinky vymysleli? Slyšeli jste už třeba o garážové hospodě?

Redaktoři Hospodářských novin se podrobně na celou problematiku podívali. Ve svém článku uvádějí, že podle průzkumů bude chodit do podniků veřejného stravování asi o čtvrtinu kuřáků méně než dosud. Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací to ale tak skepticky nevidí. „Dopad na gastronomické podniky bude minimální. Hodně z nich je nekuřáckých už dnes. Hůř na tom asi budou provozovatelé menších hospod,“ řekl Hospodářským novinám s tím, že se prý nic dramatického nestane stejně jako v jiných zemích, kde už je zákaz kouření nějakou dobu v platnosti.

Kde všude si nezapálíte?

Zákaz kouření se týká i sportovních hal, zastávek, dětských hřišť, ale i koncertů, výstav a diskoték. Zkrátka všech akcí, které se konají uvnitř budov. „V zoologických zahradách bude možné kouřit pouze venku na vyhrazených místech. Na letištích a v nákupních centrech budou povolené oddělené kuřárny. V pohostinství budou mít výjimku vodní dýmky, oblíbené především v čajovnách, a elektronické cigarety. Pro ty ale budou všude jinde platit stejná pravidla jako pro klasické cigarety. Za porušení pravidel kuřákům hrozí pětitisícová pokuta,“ píší Hospodářské noviny s tím, že Česko bylo jedinou zemí Evropské unie, kde bylo kouření v restauracích, barech a hospodách povolené.

Plošný zákaz kouření má i Irsko

Protikuřácký zákon měl v poslanecké sněmovně spoustu odpůrců a rozhodně neprošel bez komplikací. „Poslanci na první pokus do návrhu prosadili ‘okliku‘, kterou by šlo obejít plošný zákaz. Ten má chránit zdraví hostů, ale i personálu, jenž se v zakouřeném prostředí pohybuje. Ve Francii se nesmí kouřit ani na zastřešených zahrádkách. První světovou zemí, která zavedla plošný zákaz kouření, bylo Irsko v roce 2004. Dva roky poté jej přijala Velká Británie. V těchto zemích je zákon nekompromisně vymáhán a tamní obyvatelé včetně kuřáků jej vesměs akceptovali,“ uvádějí Hospodářské noviny.

Dále čtenáře informují, že poslanec ODS Marek Benda měl jiný návrh. Chtěl prosadit, aby podnikatelé mohli v rámci svých restaurací zřizovat samostatné kuřárny, do nichž by nechodila obsluha. Pro úpravu hlasovalo mnoho poslanců ČSSD, naopak hnutí ANO se to moc nelíbilo. Prý by pak zákon už neměl žádný smysl. „Napodruhé už Benda neuspěl, koalice hlasovala proti kuřárnám a zákon prošel. Zdravotnický výbor se pokusil prosadit pravidlo, které by nutilo majitele restaurace k volbě, zda bude jeho předzahrádka kuřácká či nekuřácká. Sněmovna byla proti, na zahrádkách se tak bude kouřit bez omezení. Poslanci odmítli také zákaz kouření v autě, ve kterém cestuje dítě,“ uvádí se v článku.

Po republice vznikají různé kluby

Lidé se proti zákonu bouří a vymýšlejí různé fígle, jak ho obejít. Podle hospodského Jiřího Stádníka z restaurace Sokolovna v Červeném Újezdě přejdou pijící kuřáci do ilegality. „Budou vznikat garážové hospody. Tady v Újezdě už vím o dvou. Chlapi se dvakrát týdně sejdou, koupí si basu piv a budou si tam bánit do sytosti,” popisuje Stádník pro magazín Ego!. Zákonu se prý brání i pivaři z pražské Pankráce. Zřizují tu takzvaný Soukromý klub, kam budou podle HN pouštět jen členy spolku. Podle oslovených právníků tyto kluby před zákonem neobstojí.

Uvidíme, co bude dál. Podle HN se totiž ‘odbojáři‘ objevili i v moravském Zlíně, kde už majitelka ze svého baru udělala „šipkařský klub“. Vše podle svých slov projednala s právníky a má pojištěné smlouvami. Od 14 do 16 hodin bude mít v prostorách baru otevřenou prodejnu s potřebami pro šipkařský sport. „Kdybych založila jen klub, musela bych zrušit živnost, ale to jsem nechtěla. Potřebovala jsem být zaregistrovaná, abych mohla vydělávat peníze,” vysvětluje. Po čtvrté hodině odpolední do dvou do rána to bude podle paní M. fungovat tak, „jak byli dosud zvyklí”, ovšem pod názvem Šipkový klub, s přístupem pouze pro jeho členy, kteří se dovnitř dostanou jen na čipovou kartu po jejím zakoupení.

Co bude dál?

Různé spolky teď vznikají po celé republice. V jedné západočeské vesnici například najdeme Hasičský klub. „Veškerý alkohol kupujeme ‘s daní’ a zisk jde na elektriku, provoz nebo dětské akce. Nikomu cizímu z ulice nenaléváme. Děti mají v prvním patře knihovnu a hernu, aby nemusely být v kouři,” prozradila deníku žena, která je členkou spolku. Hospodářské noviny ale upozorňují, že si spolky zahrávají se zákonem. „Mnozí podnikatelé žijí totiž v mylném domnění, že zákaz kouření se bude týkat pouze provozoven, označovaných jako restaurace, hospoda, bistro a podobně. Textace protikuřáckého zákona je však mnohem širší,” stojí Hospodářských novinách, které v článku otiskly úryvek z rozboru Advokátní kanceláře Hajduk & Partners.

Podle zastánců zákona jsme prý v rámci Evropské unie ve všem poslední, takže schválení této normy bylo namístě. „Samozřejmě že se objevily i právní názory, že zřízením klubu se může hospoda působnosti protikuřáckého zákona vyhnout. Zřejmě rozhodne až první spor, v němž se provozovatel kuřáckého spolku obrátí po 31. květnu na soud, pokud mu úřady za kouření ve ‘stravovacím zařízení‘ napálí pokutu,“ dodávají Hospodářské noviny.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace