Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zápěstí roztřesené a seschlé dlaně, kterými žmoulá kůrku chleba, sebranou z pultu v závodce... Důchodce. Je jim čím dál hůř, Krylův song opět platí

02.06.2017
Zápěstí roztřesené a seschlé dlaně, kterými žmoulá kůrku chleba, sebranou z pultu v závodce... Důchodce. Je jim čím dál hůř, Krylův song opět platí

Foto: Youtube, repro

Popisek: Mnozí penzisté končí až jako bezdomovci; ilustrační foto

Důchodcům v České republice zrovna moc do zpěvu není. Podle údajů z Českého statistického úřadu totiž každý dvanáctý senior u nás žije pod hranicí příjmové chudoby. „V Česku bylo loni celkem 4,35 milionu domácností, z nich 1,48 milionu byly ty důchodcovské. Je to víc než třetina. Žilo v nich 2,46 milionu obyvatel, tedy 24 procent,“ uvádí ve svém článku server eurozpravy.cz.

Hlavním problémem je, že polovina seniorů s nikým domácnost nesdílí a žijí sami. Dokonce každý pátý člověk nad 65 let má problém s příjmovou chudobou. Seniorů navíc stále přibývá a tvoří už skoro jednu třetinu všech domácností v Česku.

Jak je možné, že jich je tolik? Paradoxně za to může lékařská věda. Díky kvalitě života a vyspělé medicíně se totiž věk prodlužuje. „Zatímco v roce 2000 byli muži v důchodu ani ne 17 let a ženy ani ne 23 let, v roce 2015 to bylo 19 let, respektive 27,5 roku,“ píše se v textu na serveru eurozpravy.cz.

Ale co ty důchody? Dobře, platy v Česku moc vysoké nejsou. Nevážíme si kantorů, tak proč bychom si měli vážit penzistů? My to tak na tom našem písečku holt máme. „Předčasný důchod činil v průměru 10 216 korun, běžný důchod pak průměrně 11 460 korun. Hranice příjmové chudoby podle statistiků loni pro jednotlivce odpovídala 10.691 korunám. Pro dva dospělé dosahovala 16 036 korun,“ uvádějí eurozpravy.cz.

Má tenhle problém ale nějaké řešení? Každopádně nemáme mít na co pyšní. Většina seniorských domácností musí vyjít s částkou mezi 10 tisíci a 15 tisíci korunami. Nad 20 tisíc čistého si pak přijdou jen tři procenta domácností. Opravdu ostuda.  Třeba ve Francii jsou totiž penze skoro dvojnásobné.

A jak jsou na tom prezidenti, jaký ti pobírají důchod?

„Francouzský prezident Francois Hollande může počítat s příjmem ve výši asi 15 tisíc eur měsíčně. V přepočtu na české koruny to činí zhruba 400 tisíc. Uvedl to deník Le Figaro,“ dočteme se v článku na serveru moneymag.cz. V článku dále stojí: „Částka, která se z našeho pohledu může zdát astronomická, je souhrnem čtyř dávek. Bude pobírat klasický politický důchod ve výši 5184 eur, jako bývalý poslanec mu dostane dalších 6208 eur, 3473 eur dostane jako bývalý člen auditního dvora a zbylých 235 eur mu budou vyplácet jako bývalému předsedovi rady kraje Correze.“  A když všechno sečteme, měsíčně si v důchodu přijde na tři čtvrtě milionu korun. Barack Obama si po odchodu z Bílého domu zase užívá svých 200 tisíc dolarů ročně. Prostě pohoda.

A co český prezident?

Miloš Zeman už kdysi řekl, že než nastoupil do prezidentské funkce, měl důchod ve výši 14 tisíc korun měsíčně. Václav Klaus jako vysloužilý prezident má důchod ve výši 50 tisíc korun a k tomu má ještě stejně vysokou doživotní rentu. Jde vám z toho hlava kolem? My s tím holt nic nenaděláme a kdo ví, co čeká dnešní dvacátníky. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace