Komárek ven; ve službách Andreje Babiše je teď mnohem prominentnější novinář. Dostává to parádně sežrat, on ale…
01.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Jan Macháček
Komentátor Jindřich Šídlo si pro rozhovor do Seznam Zpráv vybral publicistu, hudebníka (léta hraje ve skupině Garage) a někdejšího signatáře Charty 77 Jana Macháčka. Tento zkušený novinář pracoval v Respektu, MF Dnes či v Hospodářských novinách. Byl i šéfem správní rady Knihovny Václava Havla. Toho osobně znal a byli přáteli. Od roku 2015 pracuje v Lidových novinách a blízko má i k Andreji Babišovi. Co vidí na šéfovi hnutí ANO pozitivního, že se dal do jeho služeb, což mu mnozí předrevoluční kamarádi nemohou zapomenout?
Právě jeho přechod do Lidových novin, které v té době patřily Andreji Babišovi, hodně lidí překvapil. Macháček je navíc i šéfem Institutu pro politiku a společnost – což je think tank blízký hnutí ANO.
Novinář Lidových novin se v rozhovoru otevřeně vyjadřuje i k nahrávkám Andreje Babiše. „Je to vážný problém, on sám se k tomu tak postavil a je to podle mě hlavní důvod odchodu z vlády. Asi bude teď opatrnější, nebo to bude muset řešit nad rámec toho, že jeho firmy jsou v svěřenském fondu,“ vysvětluje novinář a podotýká, že za stejně vážné ale považuje i to, že někdo nahrává ministra financí. Dál to prý ale nechce nějak rozpitvávat.
Protisíly chtěly Babiše kriminalizovat
Nedávno se Macháček Babiše zastal na serveru lidovky.cz. V komentáři uvádí, že smyslem vládní krize bylo to, aby všichni ministři z hnutí ANO odešli. Protisíly prý chtěli ovládnout policii a státní zastupitelství a kriminalizovat Andreje Babiše. „Internet snese trochu spekulativnější psaní. Je to provokativní a spekulativní text, ale v kuloárech se mluví o tom, že pokus kriminalizovat Andreje Babiše proběhne,“ popisuje Macháček pro Seznam Zprávy.
Vládní krize? Možná šlo jen o peníze
V komentáři dále uvádí, že během krize se prý vážně mluvilo o menšinové vládě ČSSD a KDU-ČSL a o tom, že sociální demokraté chtěli mít hlavní slovo v oblasti dostavby jaderné elektrárny v Počeradech, na kterou by pak mohli zadávat gigantické zakázky Číňanům a Rusům. Podle redaktora Jindřicha Šídla by to ale přece za čtyři měsíce nešlo stihnout. Macháček mu ale oponuje: „Dá se stihnout leccos, dají se udělat smlouvy a smlouvě budoucí. Řekněme, že u elit, intelektuálů teď premiér Bohuslav Sobotka nějakým způsobem bodoval. Tak já si myslím, že ty preference se i tak moc měnit nebudou. Takže ČSSD bude mocensky mnohem slabší, než byla po dlouhá léta zvyklá. Je tedy jasné, že bude chtít udělat nějaká důležitá rozhodnutí, dokud ještě může,“ podotýká Macháček v rozhovoru Seznam Zpráv.
Babiš brzdil to, co by sociální demokracie utrácela
V textu na serveru lidovky.cz Macháček dále rozvádí tezi, že hypotetický ministr financí za ČSSD by mohl „rozdávat plnými hrstmi, a že mu v tom pomůžou komunisté. Dá se předjednávat rozpočet. Abstraktní ministr financí by mohl navrhnout zákon, podle kterého se mohou zvyšovat třeba důchody rychlejším tempem,“ myslí si novinář Macháček a pokračuje: „Tady vycházím z toho, že předseda vlády Sobotka řekl, že nevylučuje vládnutí s komunisty.“ Když se podle Macháčka podíváme na to, kdo udržoval utěšitelný stav veřejných financí, tak to nebyla zrovna ČSSD, ale Andrej Babiš jako ministr financí, který prý brzdil to, co by sociální demokracie utrácela v daleko větší míře.
Hnutí ANO je součástí proevropských liberálních sil
Macháček se v rozhovoru zmiňuje i o nahrávkách, na kterých je Babiš zachycen s dnes už bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem. „Za vážnější považuji to, že Babiš veřejně říkal, že novináře nikdy ovlivňovat nebude. Ale zase s ním souhlasím, že stejně vážná věc je, to, kdo nahrává ministra financí,“ myslí si Macháček a pokračuje: „Já sám to neberu tak, že bych pracoval pro Andreje Babiše. Pro mě je strašně důležité, že hnutí ANO je zaintegrováno do tradičních proevropských liberálních struktur. Pracuje v něm řada velice slušných lidí, kterých si vážím,“ popisuje pro Seznam Zprávy.
To, že prezident Miloš Zeman uzavřel s Andrejem Babišem spojenectví, nevidí Macháček jako dobrý krok. „Asi jsem jeden z lidí, kterému to vadí. Uvidíme, jak se to vyvine v nejbližších týdnech a měsících,“ uzavírá novinář Lidových novin.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Antonín Pořízek