Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výnosný byznys, nebo všelék? Bio ještě nemusí znamenat jíst zdravě. Tohle označení už dnes totiž může mít kdeco

01.06.2017
Výnosný byznys, nebo všelék? Bio ještě nemusí znamenat jíst zdravě. Tohle označení už dnes totiž může mít kdeco

Foto: PanAves

Popisek: Kuře - ilustrační foto

Jedním s trendů současné gastronomie jsou biopotraviny. Číhají na nás z regálů, ze stánků farmářských trhů. Nelze jim uniknout. Jak to s nimi ale ve skutečnosti je? Server rungo.idnes.cz zveřejnil deset mýtů, které o těchto šlechetně vypěstěných potravinách kolují. Budete se divit.

Co vlastně slovíčko bio u potravin znamená? „Každá takto označená surovina je produktem ekologického zemědělství. Při této výrobě se minimalizuje negativní dopad na okolní prostředí, pečuje se o život v půdě, její úrodnost a také kvalitu. Cílem je zajistit, aby do již tak znečištěné půdy, vody, zvířat a lidí nebyly vpouštěny další nadbytečné látky,“ řekl pro rungo.idnes.cz Jan Valeška ze spolku PRO-BIO LIGA.

Jedním z mýtů je to, že tyto potraviny musí být za každou cenu dražší než ty z velkovýroby. To ale není pravda. Pokud si je totiž koupíte přímo od zemědělců, jejich cena je pak několikanásobně nižší. Chcete si najít pěstitele ve svém regionu? Server rungo.idnes.cz radí podívat se na tuto webovou stránku www.adresarfarmaru.cz.

Na ekofarmách hnojí ve velkém

Podle serveru vlastně dodnes nevíme, jestli jsou bio potraviny zdravější. Některé studie tvrdí, že ano, další, že nikoli. „Faktem je, že v bioproduktech se vyskytuje nižší až nulová zátěž pesticidy naproti průmyslovým potravinám. To lze obecně považovat za jedno z hlavních zdravotních rizik naší civilizace,“ tvrdí Valeška. Nemyslete si, i na ekofarmách se hnojí, a to ve velkém. Zemědělci tam jen nepoužívají žádné chemikálie, ale jdou na to přírodní cestou. Používají močůvku, hnůj či kompost. Dalším mýtem je podle serveru i to, že se v ekologickém zemědělství neléčí zvířata, takže jsou plná parazitů. Není to pravda. Veterinární předpisy jsou stejné pro všechny. „Rozdíl je však v délce doby, která musí uplynout mezi podáním léčiva zvířeti a prodejem jeho masa zákazníkům,“ dodává rungo.idnes.cz.

Zdá se vám, že když přijdete do supermarketu, je bio snad všechno? Nálepku bio ale nedostanou pěstitelé a výrobci jen tak. Podléhají totiž zákonnému dohledu. „Ten zahrnuje každoroční kontrolu ekologického zemědělství, od semínka přes péči o půdu až po označení výrobku na obalu. Takovéto podmínky však platí pouze pro zemědělské produkty, a nikoliv pro kosmetiku nebo jiné výrobky. V obchodech tak můžeme nalézt biokrémy, nebo dokonce biooblečení, pro produkty, které však znak BIO nemají a neprošly tak přísnou kontrolou státu a Evropské unie,“ vysvětluje autor článku.

Slepice žije v kleci o rozměru A4

Myslíte si, že mezi vejcem z velkochovu a tím z ekologické farmy není rozdíl? Tak to se pletete. Slepice z velkochovu prožije podle serveru celý život v kleci o rozměrech papíru A4, je živená granulemi a nikdy neuvidí denní světlo. Naopak slepičky z ekofarem se volně pohybují venku, dostávají kvalitnější krmení a kvalita jejich života tak přispívá i k lepším vajíčkům. Ale chutnají biopotraviny skutečně lépe? Obsahují méně vody, takže skutečně je to tak. I proto si je oblíbila řada světoznámých šéfkuchařů.

Mýtem je ale i to, že je ekologické zemědělství levnější. Je to právě naopak. Pokud na rostliny nepoužijete chemická hnojiva, o to více péče pak potřebují. Takže místo chemie je tu ruční práce, a ta je hlavním zdrojem nákladů u biopotravin. Na ekofarmách se pěstují plodiny úplně stejně jako před staletími – tak to je jasná lež. „Skutečnost je však jiná. I když ekologické zemědělství nepoužívá průmyslová hnojiva, rozhodně nejde o nic zpátečnického. Naopak využívá vysoce moderních technologií, které umožňují pěstovat kvalitní plodiny a zároveň nezatěžovat životní prostředí,“ dodává rungo.idnes.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace