Na jeho kecy už není manželka zvědavá. Co všechno na sebe práskl významný kardiochirurg, který zachránil život i Gottovi?
31.05.2017
Foto: TV Prima
Popisek: Profesor Jan Pirk u Krause
Show Jana Krause poctil svou návštěvou věhlasný kardiochirurg, profesor Jan Pirk. V pořadu na TV Prima a popisoval svůj pracovní den. Po ránu nejprve klidně uběhne jedenáct kilometrů, a pak jde operovat. Jak to všechno zvládne a co na jeho pracovní vytížení říká manželka?
Jana Krause hned v úvodu pořadu zajímalo, zda nikdy uprostřed své náročné práce necítí únavu. „Jeden můj kolega to vyjádřil velice hezky, když řekl – copak vás unavuje něco, co vás baví?“ podotkl lékař. „I když operujete celou noc a jdete spát třeba ve tři ráno, prospíte se dvě a půl hodiny, tak dopoledne ještě fungujete úplně normálně. A ospalost na vás padne, až když se napapáte,“ vysvětlil věhlasný kardiochirurg. „Tak to já to mám stejný, akorát že já neoperuju. Ale ten průběh máme totožný,“ dodal Kraus.
Bez manuální zručnosti by to nešlo
Na Pirkovu pozici musí být člověk manuálně zručný a musí mít velkou výdrž. „Kdo tohle nedokáže, tak si může vybrat jiný krásný obor medicíny. V kardiochirurgii musí mít člověk velký smysl pro detail. Protože ty cévy mají dva milimetry v průměru a my je musíme našít tak, aby to nekrvácelo a aby se to neucpalo, takže to je taková filigránská práce,“ popsal profesor Pirk s tím, že mimořádně důležitá je i schopnost rychlého rozhodování. „My to srdíčko zastavíme a to nejde donekonečna. Snažíme se, aby to bylo co nejrychleji. Třeba dneska jsem měl to srdíčko zastavené padesát minut.“ Velkým problémem českého lékařství je podle něj především nedostatek kvalifikovaných zdravotních sester. „Je to hlavně kvůli platům. Sestra má dneska vysokou školu a má nástupní plat o dva tisíce nižší než prodavačka v samoobsluze.“
Manželka už na jeho kecy není zvědavá
A jaký zákrok byl pro něj nejtěžší? „Zákrok dělá policie, my děláme výkony,“ opravil Jana Krause lékař. „Ta nejtěžší operace mě teprve čeká a bude to ta poslední, až půjdu do důchodu. Já jsem tomu věnoval celý život, strašně mě to baví. A vím, že budu muset skončit a bude mi to scházet.“ Nato se Kraus upřímně podivil, jak se mu při takovém pracovním nasazení vůbec podařilo udržet rodinu. „To je zásluha mé ženy, protože byla velice tolerantní. Ona je tak tolerantní, že sem ani nechtěla přijít. Protože říkala, že už na ty moje kecy není zvědavá,“ prozradil se smíchem. „Já jsem odjel na rok do Ameriky a ona tady měla na starosti naše výrostky. Jen jsem odjel na letiště, oni už stihnuli rozbít okno u sousedů.“
Na kontě má přes sedm tisíc operací srdce
Přestože příští rok v dubnu oslaví již sedmdesátiny, je profesor Pirk neustále aktivní a velmi rád běhá. „Dneska jsem si dal jedenáct kilometrů, a pak operaci. Potřeboval jsem si vyplavit endorfiny na dnešní večer,“ vysvětlil. „Já kdybych běžel jedenáct kilometrů, tak bych si pak lehl vedle toho pacienta a řekl bych mu, že se na něj podívám zítra,“ povzdychl si upřímně moderátor. To Pirka běh naopak vždy skvěle naladí. U operací srdce začal asistovat již v roce 1974 a operuje od roku 1983. Mezitím ještě operoval cévy. „Ono to trvá strašně dlouho, než můžete. Na srdci je každá operace velká,“ prozradil a Kraus se ho zeptal i na to, co dělá srdce po kafíčku. „Po kafíčku se vám zvýší krevní tlak, protože srdce dostane pokyn. Začne víc pumpovat, také se vám chce víc čůrat. Proto se v dobrých kavárnách dává ke kávě sklenice vody,“ popsal lékař.
Jan Pirk se narodil v roce 1948 v Praze a je přednostou Kardiocentra IKEM. Ročně se svým týmem provede až 250 operací srdce. Za celý život jich má na kontě již více než sedm tisíc.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Antonín Pořízek