Alzheimer, Parkinson… nevadí! Jste mladí? Pak budete makat ještě v osmdesáti. Experti počítali a počítali…
31.05.2017
Autor: Ilustrační foto Hans Štembera
Popisek: Tahle paní má štěstí. Kdyby byla o dvě tři generace mladší, místo přemítání o dešti by i ve svém věku nejspíš fofrem pádila do práce.
Deník MF Dnes přišel s alarmující informací. Nejmladší generace to má podle jeho článku „spočítané“. Suma potřebná na důstojné stáří by totiž v nejvyspělejších zemích světa měla do roku 2050 vzrůst na 400 bilionů dolarů. Držte si klobouky, čeká nás pořádná jízda.
Populace stárne a pracujících bude stále méně. Navíc prožíváme čtvrtou průmyslovou revoluci. Díky digitalizaci se svět do roku 2030 razantně změní. A senioři? Těch bude nepočítaně. „Například úspory Britů jsou řádově o biliony liber menší, než kolik budou potřebovat na důstojný život ve stáří, upozorňuje zpráva Světového ekonomického fóra (WEF). Hrozí proto, že občané Spojeného království v budoucnosti dočkají penze až v sedmdesáti letech,“ píše ve svém článku MF Dnes.
Kdo nás bude živit?
Průzkum Světového ekonomického fóra přináší i jedno zajímavé zjištění. Čeští a slovenští důchodci jsou na tom prý lépe, než ti ze Spojených států amerických. „Stárnoucí populace, snižující se porodnost a špatný přístup k penzijním produktům patří mezi hlavní důvody, proč naspořené peníze lidem v důchodovém věku nevystačí, tvrdí WEF. Jeho studie se zaměřila na šest zemí s největšími penzijními systémy včetně USA, Kanady, Velké Británie, Nizozemska, Japonska a Austrálie,“ uvádí MF Dnes s tím, že součástí průzkumu byly i dvě nejlidnatější země planety – Indie a Čína. „Politici musí uvažovat nad tím, jak do pracovního trhu zapojí pětasedmdesátileté, dokonce i osmdesátileté,“ nechal se slyšet představitel WEF pro finanční systémy a infrastrukturu Michel Drexler.
Do důchodu v sedmdesáti
V článku se dále dozvíme, že do roku 2050 budeme chodit do důchodu v sedmdesáti letech. Budoucí generace se prý totiž budou běžně dožívat sta let. „Výpočet WEF je založen na doporučení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), podle které by se měsíční rozpočet penzistů na živobytí měl pohybovat kolem sedmdesáti procent jejich současné mzdy,“ uvádí MF Dnes.
Co tedy dělat? Má to vůbec nějaké řešení? Podle studie je prý potřeba, aby byla populace více finančně gramotná. To je sice hezké, ale řadu pracovních pozic nahradí v budoucnu roboti a i mladší generace bude muset někdo živit. „Velký propad v rozdílu potřebných úspor a počtu pracujících na jednoho penzistu se očekává například v Číně s téměř 1,4 miliardy obyvatel. Země Středu bude mít kolem roku 2050 až 600 milionů penzistů, přičemž nedostatek v jejich měsíčních rozpočtech by mohl růst tempem až deset procent za rok. S velkými demografickými problémy se již dnes potýká například Japonsko,“ uvádí deník. Pokud podle WTE budou státy změny zavádět postupně, je prý pravděpodobné, že všechno budou ekonomiky snášet lépe a státy se časem dostanou na potřebnou hranici. Čekají nás zkrátka divoké časy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Antonín Pořízek