Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mandlová se kvůli němu vrátila do Prahy, její návrat ale soudruzi zakázali. Kromě ‘Streisandky‘ měly tu čest jenom ty nej…

31.05.2017
Mandlová se kvůli němu vrátila do Prahy, její návrat ale soudruzi zakázali. Kromě ‘Streisandky‘ měly tu čest jenom ty nej…

Foto: repro/archiv

Popisek: Adina Mandlová v roce 1966, když měla v Praze hrát v muzikálu Hello Dolly!

VIDEO Praha se dočkala slavného muzikálu Hello Dolly! pouhé dva roky po velkolepé newyorské premiéře a kvůli hlavní roli se dokonce vrátila domů i legendární hvězda prvorepublikového filmu Adina Mandlová. Soudruzi ji ale na jevišti nechtěli. „Když jsem roli Dolly dostala, plakala jsem radostí,“ svěřila se nezapomenutelná Laďka Kozderková. Které české hvězdy byly v této roli nejlepší?

Psala se šedesátá léta minulého století, poměry v socialistickém Československu se začaly uvolňovat a s tím přicházelo na naši kulturní scénu i nejedno hodnotné dílo ‘západní provenience‘. Mezi nimi i výpravný americký muzikál skladatele Jerryho Hermana a libretisty a textaře Michaela Stewarta Hello Dolly! Premiéru měl 19. ledna 1964 v St. James Theater na newyorské Broadwayi, o pět let později pak  byl podle něj natočen stejnojmenný film s Barbrou Streisand a Walterem Matthauem v hlavních rolích. Mimořádné dílo, které trhalo rekordy v návštěvnosti, dorazilo do Prahy jen pouhé dva roky poté a jeho uvedení se chopilo Hudební divadlo Karlín.

Velkolepý návrat nevyšel

I Praha chystala premiéru ve velkém stylu, a tak vedení karlínského divadla nejprve jednalo s nezapomenutelnou hvězdou prvorepublikových filmů Adinou Mandlovou. Muzikál se měl stát příležitostí pro její návrat na česká jeviště. Mandlová souhlasila, přijela do Prahy a zúčastnila se i zahájení zkoušek. Jenže byla nejedné ‘kolegyni‘ trnem v oku, a tak po intervenci několika rozhořčených dam odpovědní činitelé vystupování Mandlové zakázali. O to složitější měla pozici Nelly Gaierová, kterou vedení divadla nakonec do hlavní role obsadilo. S náročným úkolem se ale vypořádala s elegancí a umem profesionálky a inscenace se nakonec hrála s obrovským úspěchem celé dva roky.

 V hlavní roli Nelly Gaierová

V hlavní roli Nelly Gaierová

Překonala i ‘Streisandku‘

Postava Dolly se stala splněným životním snem pro temperamentní Laďku Kozderkovou, která na ni velmi často a ráda vzpomínala. „Když jsem dostala roli Dolly, plakala jsem radostí. Vždyť jsem ten muzikál s Barbrou Streisand v hlavní roli viděla snad stokrát. Mohla jsem se na něj dívat pořád dokola, byla to taková moje bible, a najednou jsem v něm měla hrát i já. Pokaždé, když jsem ji pak hrála, jsem se na to těšila už od samého rána,“ prozradila v jednom rozhovoru. Byla opravdu skvělá, jeviště doslova ovládla a superlativy nešetřili diváci ani odborníci. Někteří dokonce tvrdili, že je nejlepší dohazovačkou Leviovou na světě a že překonala i filmovou Barbru Streisand. Pak si ale osud na projekt zasedl. V únoru 1986 zemřel jedinečný dirigent Karel Vlach a v listopadu ho bohužel v pouhých sedmatřiceti letech následovala i Laďka Kozderková. A tak byla inscenace po 122 vyprodaných reprízách předčasně stažena z repertoáru.

Svérázný talent ze Semaforu

V roce 1996 se dalšího ‘karlínského‘ nastudování muzikálu ujal ambiciózní, tehdy mladý režisér Petr Novotný a také on samozřejmě pátral po výjimečné osobnosti, která by dokázala jako Dolly zaujmout přinejmenším alespoň jako její předchůdkyně. A do oka mu padla hvězda Divadla Semafor a herecká partnerka Jiřího Suchého Jitka Molavcová. Brzy se ukázalo, že i Novotný měl při výběru šťastnou ruku, protože je Jitka zcela ojedinělý herecký zjev. Vyniká ve zpěvu, skvěle tančí a navíc je mistryní pantomimy. A právě to živelná Dolly potřebuje. Po boku Ladislava Županiče coby Horáce Valdengeldera vtiskla Dolly tak svéráznou podobu, že za ni byla oceněna v roce 1996 Cenou Thálie za mimořádný jevištní výkon v oboru muzikálu a operety.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská