Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Bartošky udělali Boha nikotinu. Nejslavnější český kuřák se angažuje se v boji proti zákazu kouření a poslancům vzkazuje, že kouřit nepřestane

30.05.2017
Z Bartošky udělali Boha nikotinu. Nejslavnější český kuřák se angažuje se v boji proti zákazu kouření a poslancům vzkazuje, že kouřit nepřestane

Foto: kviff.com

Popisek: Jiří Bartoška

V Česku začíná platit plošný zákaz kouření. Zatímco většina politiků, ale především odborníků si od něj slibuje, že sníží závislost na nikotinu alespoň u části lidí a inspiruje je k tomu, aby s touto smrtící drogou přestali, několik známých českých osobností činí pravý opak. Patří mezi ně i jeden z nejpopulárnějších českých herců Jiří Bartoška.

Ten se objevil na titulní straně nového čísla časopisu Reflex coby Bůh nikotinu. Redakce čtenáře předem varuje, že v tomto čísle je úplně zahuleno. Sice tomu tak ve skutečnosti není (a toto vydání přináší mnohem zajímavější a závažnější články), ale vášniví odpůrci protikuřáckého zákona dostali prostor na několika stranách, aby mohli dostatečně razantně prezentovat svůj postoj. Kromě známého pražského kavárníka Martina Kotase se svou závislostí na nikotinu pochlubili i politici Saša Vondra, Karel Schwarzenberg, Marek Benda nebo Jaroslav Kubera.

Láska na první pohled

V Reflexu dostal slovo i údajně „nejslavnější kuřák Česka“, herec Jiří Bartoška. Ten se ze své lásky k cigaretám vyznal s nebývalou mírou upřímnosti. Vyprávěl, že si poprvé zapálil ve čtrnácti letech na prázdninách u babičky a že na chuť své první cigarety nikdy nezapomene. Od té doby si kupoval krabičku cigaret denně. Nepříliš věrohodně však působí jeho následující tvrzení, že by chtěl s cigaretami přestat, ale nyní prý nemůže, protože by se to líbilo těm poslancům, kteří o něm rozhodují. Kouřit totiž nepřestal, ani když se opakovaně léčil z rakoviny. Tvrdí, že mu to lékaři nedoporučili, protože jeho tělo by se prý leklo. Bude zajímavé sledovat, jak se Bartoška vyrovná s plošným zákazem kouření na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, jemuž šéfuje. V Reflexu se nechal slyšet, že ve Varech bude kouřit venku. Už tím by dokázal užitečnost protikuřáckého zákona, protože nemalý skandál vyvolal tím, že bez skrupulí kouřil v památkově chráněném objektu Lázní I, a dokonce i v přímém přenosu České televize.

Geniální pomůcka?

Zahulené číslo Reflexu se zklamaně věnuje i tomu, jak cigarety pomalu a jistě mizí už i z filmových pláten, a konstatuje, že cigarety hrály v historii kinematografie podstatnou roli. Dotvářely postavy i atmosféru a pro filmaře se staly geniální pomůckou. Autor článku Luděk Staněk připomíná filmové idoly s cigaretou, od Marlene Dietrich přes Oldřicha Nového a Adinu Mandlovou až po Jean Paula Belmonda a Alaina Delona, a stěžuje si, že pod tlakem veřejného mínění začaly cigarety z filmových pláten i fotografií mizet. Zároveň si však pochvaluje, že v poslední době se začaly do kin a televize vracet, protože se točí více historických seriálů.

Důsledný Hollywood

Nakonec ale paradoxně přiznává, že se v Hollywoodu nesmí kouřit tabák v uzavřených místnostech, tedy ani ve filmových ateliérech. A bere se to tam velmi poctivě. Jako příklad uvádí u nás právě vysílaný vynikající americký seriál Šílenci z Manhattanu, na který jsme vás několikrát upozornili. V něm hlavní hrdinové, ztvárňující postavy z reklamní branže, i jejich manželky a milenky hulí o sto šest. Herci, kteří je hrají, ale museli kvůli přísnému zákazu při natáčení kouřit cigarety z nejrůznějších bylinných náhražek. Chutnaly jim strašně, prý jako kdyby kouřili mýdlo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace