Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle si zarytí příznivci pěstounské péče za rámeček nedají. Ve 4 letech jí máma nechala v taxíku; 16 let v děcáku byla šťastná. Miss to prostě vidí jinak

28.05.2017
Tohle si zarytí příznivci pěstounské péče za rámeček nedají. Ve 4 letech jí máma nechala v taxíku; 16 let v děcáku byla šťastná. Miss to prostě vidí jinak

Foto: Facebook

Popisek: Veronika Kašáková

Martin Veselovský v internetové televizi DVTV zpovídal finalistku soutěže Česká Miss a také zakladatelku nadačního fondu pro podporu dětí a mladistvých z dětských domovů Veroniku Kašákovou. Osmadvacetiletá dívka to v životě neměla zrovna jednoduché. V dětském domově byla 16 let a předtím musela podstoupit život plný drog a násilí…

Dětství prý bylo úžasné a vychvaluje si hodně přátel a kamarádů. Pořád si prý bylo s kým hrát. „To horší bylo před dětským domovem, ale dětský domov mi dal nejhezčí dětství, co jsem mohla mít,“ podotýká Kašáková, která byla v zařízení od 4 do 12 let. „Po materiální stránce jsem měla úplně všechno a troufám si říct, že jsem se měla mnohem lépe než u svých vlastních rodičů. Bylo nás tam 15 dětí, měly jsme velkou ložnici, měli jsme velkou hernu, velkou jídelnu. Byla to opravdu škola v přírodě,“ usmívá se Veronika. To, že je něco jinak, prý viděla až z televize, že fungují rodiny, a že by měla být u maminky a u tatínka.

Byla jsem jak zvířátko ze zoo

V pořadu promluvila i o tom, když najednou dětský domov opustila. „Já vám to řeknu úplně upřímně, jak to popisuji i v dětských domovech, které navštěvuji. Protože dítě v zařízení je opravdu omezeno skrz informace, nechodí s maminkou k doktorovi, na úřad a nevyplňuje s ní složenky. Ale samozřejmě se ty tety v dětském domově snaží předávat tyto informace. Ale jako teenager to neposloucháte a máte docela jiné zájmy,“ popisuje modelka a aktivistka a pokračuje: „V devatenácti letech, když jsem opouštěla dětský domov, bylo to 16 let po pobytu v dětském domově. Troufám si říct, že jsem byla jak zvířátko ze zoo, které vyšlo do divočiny, protože těch nástrah a povinností vůči státu bylo najednou nějak moc. Byl o mě obrovský nezájem. Když jsem vyšla z dětského domova, tak jsem si myslela, že jsem mistr světa. S odstupem času, osm let po odchodu z dětského doma říkám, že prvních pět let bylo opravdu kritických a poslední tři roky si myslím, že žiju normální spokojený klasický život,“ popisuje Kašáková v DVTV.

Kde je toaletní papír a pasta?

I dnes se v dětských domovech podle ní pedagogické pracovnice snaží. Dětský domov je povinen dát dětem dvě formy podpory, a to je praktický balíček. Na cestu z domova dostala prý pračku, pánvičky i žehlící prkno. „A druhá možnost, že dostanou finanční příspěvek. To vše je ale nedostatečné. Pronajala jsem si byt v Praze. Když jsem přišla do koupelny, byla jsem v šoku, že součástí koupelny není toaletní papír a pasta. Když jsem pochopila, že si to musím koupit, tak to nebylo jednoduché. Měla jsem spolubydlící, které rodiče všechno platili, dali jí na nájem a ještě jí naplnili ledničku,“ podotýká v DVTV. Absolutně prý neuměla hospodařit s věcmi i se svým životem. Přemýšlela, co si raději koupí, jestli toaletní papír a jídlo, nebo antikoncepci, aby neměla miminko, na které v té době nebyla připravená.

K těmto balíčkům musejí ještě pracovníci domova podat během prvních dvou let po opuštění domova poradenství. Ale většina dětí se prý za všechny ty pády stydí. „Teď, když to studuji, zabývám se dětskými domovy, až dnes vím, že děti se mohou získat jednorázovou finanční podporu. I kdybych to v 19 letech věděla, tak bych to nevyužila,“ popisuje.

Pomáhá ostatním

Kašáková založila nadační fond, který se stará právě o děti v tomto těžkém období. „Nadační fond Veroniky Kašákové vznikl minulý rok v květnu, jsme na začátku a plánuji toho hodně. Děti si celý život nesou traumata z doby před dětským domovem. Já konkrétně jsem zažila před dětským domovem velkou autonehodu, byla jsem svědkem požívání drog, násilí a to vše se ve vás ukládá,“ podotýká.

Rozhodla se, že navštíví všechny dětské domovy v republice. Sestavila metodiku a pracuje s emocemi - snaží se odbourávat traumata. Těší ji, že zvedne zájem i o ten život po odchodu z domova a má ohromnou výhodu, že jí kvůli její zkušenosti věří. Je v kontaktu s odborníky a někteří z nich už jezdí do dětských domovů a připravují děti na odchod ze zařízení. Je ráda, že vyvolala o toto téma zájem, protože 70 procent dětí, které z dětských domovů vyjdou, skončí jako bezdomovci.

Dnes je tváří Oriflame...

Tak tohle je hodně drsné

Na svůj facebookový profil napsala Veronika Kašáková takový krátký, zato hodně drsný souhrn svého dosavadního života: „Ve 4 letech jí máma nechala v taxíku. V 5 jí vítali kamarádi v děcáku. V 18 se hlásila do České miss, nedostala se ani do prvního kola castingu. V 19 vyšla z děcáku. V 19 chtěla zpátky do DD. Ve 20 se zadlužila čtvrt milionu korun. Ve 20 letech se znova přihlásila do České Miss, odmítli jí. Ve 21 jí lékaři předepsali antidepresiva. Ve 22 popsala své dětství do knihy a všechna nakladatelství odepsala - nemáme zájem. Ve 23 nechtěla žít. Ve 24 se dostala do finále České Miss. V 25 vydala knihu s názvem ,,Zpověď z děcáku až na přehlídková mola". Ve 25 založila Nadační fond Veroniky Kašákové, který podporuje děti v dětských domovech. V 26 dostala ocenění v kategorii dobrý skutek v anketě Osobnost roku Ústeckého kraje. V 27 se stala tváří kosmetické značky Oriflame.“ Její život je zkrátka na román, což si sama dobře uvědomuje: „Vím už teď, že vydám za svůj život několik knih, natočím film o životě v DD a udělám maximum pro děti a tety z dětských domovů.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace