Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po hlavě do pr... Kdo nemá ten správný názor, ten se buď zbláznil, jak soudí ´svobodný pražský kavárník´, anebo je blbý, což ´dokazuje´ časopis. ´Vědecky´

26.05.2017
Po hlavě do pr... Kdo nemá ten správný názor, ten se buď zbláznil, jak soudí ´svobodný pražský kavárník´, anebo je blbý, což ´dokazuje´ časopis. ´Vědecky´

Foto: Pixabay

Popisek: Demokracie, ilustrační foto

Dva novináři, představitelé ´aktivistické´ žurnalistiky (tím míním, že akcentují názor, který fakta jen futrují, nikoliv naopak, ostatně, řadím se tam také), bývalý šéfredaktor MF Dnes, nynější zakladatel webového Svobodného fóra Pavel Šafr a dlouholetý novinář Reflexu Jiří X Doležal, též známý jen jako JXD. Pochybuji, že spolu v něčem souhlasí, ale, aniž by to měli v úmyslu, sešli se v jednom výchozím bodě. Jak se zbavit názorových oponentů, aniž byste se museli obtěžovat argumenty? Easy. Vždy je po ruce nálepka. V případě Šafra názorovou opozici pošleme do Bohnic, u JXD do pomocné školy.

No, nejsou jediní, kdo místo argumentů používají nálepky. Protože říci ´domnívám se, že se mýlíte, protože věci se mají tak a tak, a ne jak vy tvrdíte, onak a onak…´ je rozhodně pracnější a náročnější na mozek, než zařvat jak lev: ´Vy fašisto, blbe, komunisto…´A tak dále. To dělávali komanči, komunisté. Zjednodušeně řečeno. Protože to většinou nebyli komunisté, ale exponenti minulého režimu, který se komunismem slovně zaštiťoval. Ano, ty věci nejsou tak jednoduché. Nálepky ano. 

Kamarádi se zbláznili, bojují proti islámu a EU

„Moji kamarádi se zbláznili. Bojují proti islámu a Evropské unii,“ píše tentokráte nikoli hystericky rozhořčený, což je pokrok, ale smutný dopis šéfredaktor Svobodného fóra.cz Pavel Šafr. A pokračuje: „Mám dva milé kamarády. Mám je rád a trápí mě, po jakých temných pustinách bloudí jejich kdysi tak milé a radostné duše. Moji kamarádi totiž teď bojují s islámem. Bojují s ním udatně a dennodenně,“ píše. „První se jmenuje Marek a dělá šéfredaktora jednoho týdeníku. Bojuje s islámem a s Evropskou unií na stránkách svého časopisu a pak ještě na sociálních sítích radostně lajkuje celkem drsné příspěvky mého druhého kamaráda, který se jmenuje Zbyněk a který dělal léta starostu vesnice. Zbyněk bojuje s islámem a s Evropskou unií zejména na Facebooku. A také s Angelou Merkelovou, která je pro něj tou pravou strůjkyní nepořádku. Nikoli třeba Vladimír Putin, který okupuje části sousedního suverénního státu.“

Marek je mimochodem Marek Stoniš, nynější šéfredaktor Reflexu, kde vycházejí články Jiřího X Doležala, což je ten, ´co bojuje s islámem´ a v jednom má se Šafrem více společného, než by se mu líbilo (o tom ale později)… Kdo je Zbyněk, netuším. Mohla bych se podívat na facebookový profil pana Šafra, koho má mezi kamarády a celkem bez problémů Zbyňka identifikovat, kdyby mne pan Šafr již před časem neonálepkoval jako nepřítele svobody a těch správných hodnot, spjatého s temnými silami z Parlamentních Listů.cz, a z přátel mne na FB nevyhodil. Na tom nesejde, neboť ať Marek a Zbyněk, nebo Franta a Jarda, jde tu o princip.

Moji imigranti jsou beránci

„Jsou to již dva roky, co jsem zjistil, že Marek i Zbyněk žijí v jiném světě než já. Do jejich světa především proudí masy nebezpečných migrantů, kteří mají v sobě hluboko zakódovanou nenávist k naší kultuře. A Evropská unie nám podle Marka i Zbyňka poroučí, nutí nás přijímat uprchlíky podle stanovených kvót a ze všeho nejhorší je Angela Merkelová, která vpustila milion uprchlíků do Spolkové republiky Německo,“ píše Šafr dále a konstatuje: „Můj svět je jiný.“

Zde se zastavím. Pane Šafre, žijeme ve stejném světě, jen na něj máme jiný názor. To je celé. A ano, do Evropy proudí masy běženců, z nichž jen malá část jsou váleční uprchlíci, většina jde prostě za lepším. A ano, pocházejí z jiné kultury, která je s tou naší nekompaktibilní. Zmíním jen lidská práva, ku příkladu. Práva žen. Práva dětí. Práva gayů. A co více, většina z těch imigrantů sice chce ekonomickou prosperitu, ale očividně se nechce do naší společnosti integrovat. A ano, Angela vpustila do Německa, nejbohatší a tudíž nejatraktivnější evropské země, více než zmíněný milion běženců. A Evropská unie, jíž jsem přívržencem, si s tím pod vedením neschopného úřednického kariéristy Junckera zjevně neví rady. To vše se dá snadno dokázat. Čísly, statistikou.   

Spolehlivě slepý poutník Fučík / Šafr

Takže vy, který píšete, že jste ještě téměř neviděl žádného uprchlíka, a to jste prakticky celý rok jezdil po různých zemích Evropy, připomínáte Julia Fučíka po návštěvě Sovětského svazu. „Respektive, viděl jsem je, ale jen v televizi. Ani v Německu jsem neviděl masy běženců. Zato v saském Švýcarsku jsem viděl vlka. Vím, že na konkrétních místech žije v nepěkných podmínkách značné množství uprchlíků, a je mi jasné, že jich do Evropy přišly statisíce, což se odrazilo i na zvýšení počtu různých deliktů. Ale to mě nevede k nenávisti vůči uprchlíkům. Je mi jasné, že naprostá menšina muslimů má sklony k násilným zločinům, k terorismu a k fanatismu. Ale mám přátele muslimy, kteří jsou z těchto zločinů zděšeni přesně stejně jako my.“ No, aspoň tak, pane Šafre.  Jen si dovolím poznamenat, že to ´zděšení´ by měli ti umírnění muslimové dát tak nějak více najevo.

Šafr končí: „Česká republika je evropská země a měla by jí zůstat. Na východ je Asie. A to je svět, který mě děsí. Islám mě ničím neohrožuje. A Marka a Zbyňka také ne. Kluci, naše úkoly jsou opravdu jinde.“ Ano, pane Šafre. ČR je evropská země. Není třeba se děsit. Ani Asie, i když vy máte spíše na mysli Rusko, ani islámu. Ohrožuje nás totiž i Rusko, i islám. Ale zděšení není program. A zatím máme kliku z p… Mezi Ruskem a námi jsou další dva státy, takže i když není pochyb o tom, že tato země vždy měla, má a patrně bude mít imperialistické choutky (od cara přes bolševika po Putina), zatím je klid. Nakonec, USA nejsou o moc jiné, jen používají měkké, ekonomické metody, i sousedi Číny by mohli vyprávět, že (prostě velké země). A islám, přesněji jeho salafistická odnož je zatraceně nebezpečná, naposledy jsme se o tom mohli přesvědčit v Manchestru. 

Gaussova křivka podle JXD

Zde se jedná již o něco starší článek Jiřího X Doležala, který vyšel na Reflex.cz: „Agentura Kantar TNS na zakázku Práva uspořádala výzkum (mimo jiné) i postojů populace k osobě pana velkouzenáře Babiše v pozici příštího premiéra. Osmačtyřicet procent oslovených občanů nechce, aby byl Babiš po volbách premiérem. Přestože už měsíce doutná aféra kolem dluhopisů, přestože už týdny zuří aféra kolem odposlechů, tak skoro 41 procent oslovených občanů by Babiše za premiéra naopak chtělo. Takže po všech těch strašných faulech a sviňárnách, jež jsou na Babiše k dispozici, pořád ještě imponuje jedenačtyřiceti procentům národa do té míry, že by jej chtěli mít za premiéra,“ píše JXD.

A pokračuje: „Je samozřejmě možné a legitimní emigrovat do Mali, Eritreje nebo Demokratické republiky Kongo — tam mají politickou kulturu zhruba na stejné úrovni vyspělosti jako u nás, ale je tam mnohem tepleji. Takže pokud se část občanů, kteří by Babiše nevolili, v blízké budoucnosti přemístí do zahraničí, lze to jen chápat. Ale to je jen obrana před skutečností — jaké je však její vysvětlení? Pokud očekáváte nějaký vtip, přejděte na jiný článek, následuje odstavec suché matematické nudy. Inteligence je v populaci rozšířena podle normálního nebo též Gaussova rozložení.“ Dále pak JXD vysvětluje princip tak zvané Gaussovy křivky. Jednoduše řečeno, inteligence (ale i leccos jiného, gaussovka prostě platí) je v populaci rozložena tak, že nejvíce lidí se pohybuje kolem průměru, jen minimum pak na obou stranách grafu. (A zas je to složitější, protože inteligencí je mnoho druhů a my je neumíme pořádně změřit.)

Když si sečteme úplně blbé a hloupější hloupé…

„No a když si sečteme úplně blbé a hloupější hloupé, dostáváme se k hodnotám kolem čtyřiceti procent. Takže ano — počet sympatizantů kobliháře je totožný s počtem pitomců v českém národě. I podle normálního rozložení. Jeho sympatizanti jsou lidé, kteří slyší na heslo Prostě to vyřešíme a nevšimli si, že to heslo vlastně zní Prostě to nezdaníme,“ vytvořil JXD úderný závěr článku. Kdo volí Babiše, je podle něj pitomec.

No, Jiří, to si opravdu nemyslím. Proč? Tak jen letem světem, aby se nám ten článek nekontrolovatelně nerozlezl. Protože mnozí mají za to, a já je plně chápu, že velké, staré strany nepředvedly ani jedna nic dobrého (ČSSD, ODS, TOP 09 mám na mysli a plně se s tímto názorem ztotožňuji). A tak za prvé nemají moc jiných možností, za druhé unaveni skandály a nepříliš funkčním státem zkoušejí dát příležitost někomu jinému, za třetí je Babiš marketingově rozhodně nejlepší, za čtvrté běžný občan této země, který to nemá v popisu práce, má na hrbu tolik starostí, že politiku, na rozdíl od nás, profíků, sleduje jen koutkem oka. A ani tomu se fakt vůbec, ale vůbec nedivím.

Nejhorší, ale jediný možný způsob vlády...

Je demokracie, jak praví bonmot. Má svá úskalí, pánové Šafre a Doležale. Je postavena na ustavičném kompromisu, který vzniká střetem mnoha názorů. Názorově ´jednotná´ je jen diktatura. A na druhém konci zmíněné gaussovky je občanská válka, kde se za názory bojuje puškami, létají kulky, střílejí děla a teče krev. Takže zas pěkně hupky šupky do středu, kde budeme všichni nudně a zdlouhavě pilovat kultivovaný, nenásilný střet názorů a argumentů a následné smíření se s kompromisy.

Demokracie je k uzoufání pomalá, postupuje dva kroky kupředu a jeden zpátky. Kde kdo sní o tom, že by jedním nařízením vyřešil problém, o němž se dlouze diskutuje a ne a ne dojít ke shodnému stanovisku. Nedoporučuji. To už se zkoušelo a nikdy to dobře nedopadlo. Moudrý král má obvykle neschopného syna, co takový Karel IV. a jeho syn Václav IV.? A tak dále…

A demokracie je pro všechny. V dějinách se zkoušelo mnohé. Volební právo měli jen svobodní muži. Nebo jen bílí muži. Nebo muži s pozemkovým majetkem… Opět, nedoporučuji. Nebo snad, Jiří, navrhuješ, aby volební právo bylo vázáno na výsledky testů inteligence? Don´t panic, jak napsal klasik Douglas Adams. Ono se to nějak porovná. A vyrovná. Jen nesmíme zapomenout ten ručník.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová