Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Cikáni lžou a mají radost, když obelžou gadža.“ Kajínek o Pokošovi, na jehož svědectví postavila policie obžalobu, a zrůdách v kriminále

25.05.2017
„Cikáni lžou a mají radost, když obelžou gadža.“ Kajínek o Pokošovi, na jehož svědectví postavila policie obžalobu, a zrůdách v kriminále

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Jiří Kajínek dal hned po propuštění dlouhý rozhovor TV Prima

„Svazovali mě a návštěvy jsem měl přes plexisklo,“ popisuje svůj život ve vězení Jiří Kajínek. Ten v úterý opustil brány rýnovické věznice, kde si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Omilostnil jej prezident Miloš Zeman. Kajínek hned ten den poskytl exkluzivní rozhovor TV Prima.

Jiří Kajínek strávil ve vězení 23 let, vzpomíná hlavně na šikanu a buzeraci od dozorců.  „Po útěku vás dají na seznam útěkářů, tam jste až 5 let.“ Dle jeho slov ho drželi na soupisech nevyhovujících a nebezpečných osob přes 12 let. „Z cely jsem nevyšel, aniž bych nebyl svázaný,“ řekl v pořadu Krimi Zprávy TV Prima. Nelichotivě se vyjádřil také o řediteli mírovské věznice Vladimíru Langovi. Naopak o Květoslavu Jordánovi, řediteli věznice v Karviné, říká, že je to „jediný normální člověk“.

Kajínek v rozhovoru hovořil mimo jiné i o své nevině, zkritizoval přístup vyšetřujících orgánů. A zaznělo rovněž jméno bývalého policisty Jaroslava Kronďáka, jenž podle některých spekulací a svědků měl čin spáchat. „Dostal jsem nabídku od státního zastupitelství, že když řeknu, že střílel i Kronďák, změní mi trest tak, abych mohl jít domů. Samozřejmě, že to teď všichni popřou. Mohl jsem být dávno venku, kdybych řekl, že střílel on. To bych nedokázal,“ podotkl však Kajínek, že nemohl udat někoho, o kom nevěděl, zda čin spáchal.

„Čin se stal 1993, poslední neděli v květnu, ještě v říjnu byla informace, že jsem podezřelý já,“ uvedl Jiří Kajínek a pokračoval: „Od května to tak nebylo, pak až v říjnu jsem se viděl v televizním v pátrání. Zkuste si vzpomenout, co jste před 5 měsíci dělali? Když jsem to řekl policii, tak nevěděli a po mě chtěli, abych si vzpomněl, co jsem dělal. To je ten problém, nevzpomenete si. Já kdybych to věděl, tak si připravím takové alibi… Ale já jsem netušil, že mě odsoudí.“

Policie: Své matce by přece nelhal

V souvislosti s lidmi, kteří byli do případu zapojeni a na základě jejichž svědectví byl v roce 1998 doživotně odsouzen, vyjádřil Jiří Kajínek také své rozhořčení. „Jestliže Vojtěch Pokoš řekne mámě, že jsem střílel na policajty a nejde do vazby a je na svobodě, tam je ten základní problém,“ tvrdí. V souvislosti s romským původem Vojtěcha Pokoše popsal dle jeho názoru paradoxní postup policie. „Cikáni lžou a mají radost, když obelžou toho, kdo je bílý gadžo,“ řekl Kajínek, který proto nechápe, jak vyšetřovatelé mohli brát jeho svědectví v potaz.

Prý to Kajínkovi vysvětlili slovy: „Své matce by přece nelhal.“ „Nechci na nikoho házet špínu. Pravda, že Pokoš odmítl rekognici in natura.“ Dodal také, že policie tento způsob svědectví, při kterém má být podezřelý identifikovaný mezi skupinou dalších, odmítla udělat. „To my dělat nebudeme, co kdyby řekli, že to nejste vy?“ mělo údajně od vyšetřovatelů zaznít, stejně jako to, že odmítli jeho návrh na detektor lži. „Chtěl jsem na detektor lži, Pokoš to odmítl. Policajti řekli, že jsem moc chytrý, že bych to oblbnul.“

Nechci teď dělat vůbec nic

Jak se nyní Jiří Kajínek cítí s cejchem propuštěného vězně? Podle jeho slov o pracovní nabídky nemá nouzi, ale touží po klidu, chce si nejprve vydechnout a užít si života. „Nechci teď dělat vůbec nic. Co bych měl chtít dělat po 23 letech? Kopat jámu krumpáčem za 200 korun?“ sdělil v pořadu na TV Prima s tím, že ani od sociální pracovnice ve vězení nechtěl žádné pracovní nabídky.

Na svobodě ho prý nic nezaskočí. Muže, který naplánoval a uskutečnil útěk z vězení, nemůže vyvést z míry chytrý mobil. „Co mě teď může zaskočit? Může se to stát, ale nebudu mít problém, většinou jsem si poradil sám. Utéct z Mírova nebylo jednoduché, musel jsem si poradit. Muselo to být napoprvé, naplánovat, spočítat a udělat, takže snad telefon zvládnu,“ tvrdí Kajínek.

S úsměvem vzpomíná na spoluvězně, kteří ho máváním z oken vyprovázeli při cestě rýnovickou vězeňskou bránou. „Při odchodu mi všichni strašně fandili. To také o něčem vypovídá, ve vězení jsem potkal solidní lidi, ale taky…“ odmlčel se v současnosti nejslavnější český vězeň a pokračoval: „Uvědomte si, že mě drželi mezi největšími zrůdami, co tady jsou. Já je všechny znám osobně. Kdybych vypíchl největší kreaturu, zrůdu a hajzla - to je Robert Tempel. Udal mě, že chci utéct. Jde o to, že krade životy. Není hloupý, ale to, co má v hlavě, je otřesné, největší špína. Potkal ve vězení Karla Srbu a ukradl mu část jeho života.“ Kajínek zmínil i Milana Zádamského, což je prý největší přítel Tempela. „Tihle lidé mě nenávidí, protože jsem podle nich známější, což není možné, jsem přece nula,“ uzavřel na TV Prima své zkušenosti z vězení.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová