Co vystřihli z GENu Viktora Preisse? Jeho manželství s Janou Preissovou, které trvá již 47 let, přežilo nevěru, ale…
25.05.2017
Foto: ČT
Popisek: Viktor Preiss v GENu
Všemi oblíbený, charismatický herec Viktor Preiss se rozhodl pověsit herecké řemeslo na hřebík. V červnu 2016 z divadla odešel. Dnes sedmdesátiletý herec se rozhodl přehodit výhybku a po letech neustálé práce pro televizi, film i rozhlas si užívá úplně jiný život. O všem otevřeně promluvil v pořadu České televize GEN.
Pražskou DAMU vystudoval Preiss v roce 1969. A byl v šoku, když hned po škole dostal od svérázného režiséra Oty Ornesta nabídku na angažmá v Městských divadlech pražských. „Já jsem vnitřně omdlel. To byl takový závazek, že ještě dodneška s tím nejsem vyrovnaný,“ popisuje oblíbený herec a pokračuje: „Když člověk začíná a má nějakou ctižádost, styděl by se za to, kdyby neodevzdal nějakou kvalitní práci. Já si myslím, že tento pocit byl hrozně určující – patřit mezi ty lidi. Zasloužit si to, zasloužit si jejich pozornost, jejich kolegialitu a hlavně to, že si s vámi dávali ještě nějakou práci.“
Nespokojený byl v podstatě celý život
Na to, co je divadlo, co je to za profesi, neumí Preiss ani ve svých sedmdesáti letech odpovědět. Divadlo je pro něj osobní přínos, to, co do toho člověk vkládá. „Režisér ti dává jakýsi návod, určuje tvar. Ale ty do toho vkládáš svůj názor, svojí osobnost. Svůj cit, svoje srdce. V tom je tvůj tvůrčí vklad,“ říká v pořadu GEN Viktor Preiss.
Od roku 1983 Preiss působil ve skvělém souboru Divadla na Vinohradech. „Zažil jsem tam ty největší hvězdy. Dodneška tu mám úctu. Myslím si, že úcta patří ke kolegialitě,“ popisuje Preiss a přiznává, že dodnes má na jevišti velkou trému, je to prý jeho přebujelou zodpovědností. Preiss také přiznává, že nespokojený byl v podstatě celý život. Chtěl být zkrátka na jevišti za všech okolností dokonalý.
Z filmových rolí dodnes vzpomíná na roli faráře Toufara, kterého umučila STB v kauze čihošťského zázraku. „Ta zkušenost lidská se promítá do té zkušenosti herecké. A když měl člověk možnost se vžít do toho příběhu, tak to bylo velice depresivní,“ prohlašuje v GENu.
Dlouho nechápal, co vlastně profesoři na divadelní fakultě mínili tím, že vstupuje do divadelní řehole. „Ale ona to řehole je. Když chce člověk něčeho dosáhnout, tak tomu musí něco obětovat. Vyvážit to s osobním životem byla moje ctižádost. Aby to taky chvílema bylo potěšení. Aby nás ta profese nepozřela,“ myslí si.
Líbí se mu samota, ale ne osamělost
Preiss miluje přírodu a rád si do ní zajede na kole. „Pohyb mimo profesní život je důležitej. Aby se člověk vzpamatoval, nadechnul. Okysličil, a aby se zase mohl vrátit zpátky a měl tu schopnost regenerace,“ myslí si.
Herci se prý líbí samota, ale ne osamělost. „To jsou dvě rozdílné věci. Můžu existovat sám se sebou ve své samotě. Mám rád věci, které mě překvapí. Chvíli štěstí bych potřeboval, jako každý člověk. Chtěl bych vidět nějakou budoucnost. Byl bych rád, kdyby ta společnost byla otevřenější ke všemu, co je dobrý. Aby měla nějakou naději, na to bych se těšil. Aby se bylo na co těšit,“ myslí si.
Přiznává, že divadlo ho rozmazlilo, vždy bylo plno. Co bude Preiss dělat dál, myslíte, že mu nic nedělání vydrží nebo se do divadla vrátí? Fanoušci by jistě neprotestovali.
Co z pořadu vystřihli?
Jak ve svém článku uvádí blesk.cz, v pořadu promluvil i o svém manželství s Janou Preissovou. Dříve spolu hráli hodně, pak ale rozdělili. „Někomu to partnerství v herectví funguje, někomu ne. U nás je to ten druhý případ,“ podotýká herec ve vystřižené scéně GENu. „Moje žena je totiž zakletá režisérka. Ona koriguje nejen svůj výkon, ale koriguje i mě, kritizuje mě na dálku. Nějakým způsobem mě vnímá a vlastně nemá klid sama pro sebe. Takže my to setkávání před kamerou nevyhledáváme,“ podotkl Preiss. Letos už jsou spolu 47 let a povedlo se jim překonat i nevěru. I přesto jsou dodnes pořád zamilovaní.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Antonín Pořízek