Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bělobrádek se prohlásil ´mužem budoucnosti´, na rozdíl od Babiše a Kalouska. Odvážná slova od šéfa lidovců, který se možná nedostane do sněmovny

25.05.2017
Bělobrádek se prohlásil ´mužem budoucnosti´, na rozdíl od Babiše a Kalouska. Odvážná slova od šéfa lidovců, který se možná nedostane do sněmovny

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Bělobrádek

Teprve čtyřicetiletý šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vytáhl po posledních parlamentních volbách svou stranu zpět do sněmovny. Nikam se moc necpe, mluví málo a věcně. Sám o sobě v rozhovoru pro Deník říká, že je politikem budoucnosti. Je to skutečně tak jednoznačné?

Redaktorce Deníku přiznává, že pro něj bylo příjemné, když mu před setkáním s prezidentem Zemanem v Liberci lidé při demonstraci tleskali. „Atmosféra byla nabitá energií. Považoval jsem za správné jít mezi lidi a pozdravit je. Chtěl jsem se jich zeptat, proč přišli. Z transparentů, které si přinesli, jasně vyplývalo, že jim jde hlavně o dodržování ústavy. Zároveň tam byli i tací, kteří chtěli vyjádřit své politické názory,“ popisuje šéf KDU-ČSL.

To, že lidé vyšli do ulic, ho těší. „Ukázalo se, že lidé jsou ochotni jít na shromáždění a vyjádřit své znepokojení nad tím, jak tady funguje politika. Ve standardní zemi by k něčemu podobnému nemohlo dojít. Měli jsme tu bavorského premiéra a ten nám říkal, že nerozumí tomu, proč padá vláda, která je úspěšná,“ podotýká pro Deník s tím, že v Německu by nebylo možné, aby ve vládě zůstával ministr financí, který je podezřelý z daňových úniků.

Ve vyjádřeních je krotký

Bělobrádek je ale opatrný a na otázku, zda důvěru v politiku ohrožují prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, odpovídá vyhýbavě. „Ano, demonstranti měli na transparentech tato dvě jména a vymezovali se proti nim. Já to ale personifikovat nechci. Politici mají především pečovat o principy, o funkčnost systému brzd a protivah, které se mají navzájem kontrolovat, aby držely celý organismus v rovnováze,“ tvrdí Bělobrádek.

Politikovi také vadí to, že se pořád otáčíme do minulosti. A ve sněmovně prý pořád slyšíme to samé. „Kalousek je největší zloděj, Sobotka ukradl něco v OKD, Babiš podváděl. Neustále se vracíme k něčemu, co se stalo dávno,“ tvrdí pro Deník předseda KDU-ČSL a pokračuje: „S Petrem Gazdíkem a hnutím STAN jsme se dali dohromady též proto, že nás nic podobného dohnat nemůže, protože v 90. letech minulého století jsme nebyli ani v politice, ani jsme nepodnikali. Je to i generační otázka.“

Redaktorka se ho zeptá i na to, zda si dokáže představit, že by po příštích parlamentních volbách skončil znovu v koalici s hnutím ANO. „Pokud jsem tomu dobře rozuměl, pan Babiš řekl, že si nedovede představit, že by v příští vládě seděl se mnou a Marianem Jurečkou. Tím je to trochu dáno. Doufám, že uspějeme ve volbách tak, aby těch možných kombinací bylo více a my si mohli vybrat, koho jako koalice KDU-ČSL a STAN do vlády vezmeme,“ vysvětluje Bělobrádek. Pokud by vyhráli příští volby, byl by prý šéf KDU-ČSL rád premiérem. Byl by to podle něj logický krok.

Pro Zemanovu cestu do Číny nehlasoval, zdržel se

V Deníku také popisuje svůj krok, proč se zdržel hlasování ohledně proplacení Zemanovy cesty do Číny. „My jsme hlasováním vyjádřili svůj názor, že existují určité priority. Chápu, že v nějaké situaci by zablokování cesty bylo komplikované, ale tady nešlo o rušení. Chápu, že Miloš Zeman se chce setkat s čínským a ruským prezidentem, ale dění v České republice by nemělo zůstat stranou. Hlasování jsem se zdržel proto, že to bylo v mnoha směrech symbolické, nicméně jednoznačné upozornění na to, že prioritou je řešení situace ve vládě,“ vysvětluje pro Deník.

Bělobrádek se vyjadřuje i k volbě prezidenta. Předpokládá, že asi nebudou stavět vlastního kandidáta, ale ještě se také uvidí, koho podpoří. Chytřejší prý budou po sjezdu strany. Favorita prý Bělobrádek má, ale ještě čeká, jestli se neobjeví, nějaký „superman“, který by stoprocentně odpovídal jeho kritériím. Rozhodně ale odmítá, že by volil současnou hlavu státu Zemana. A znovu opakuje, že jsou potřeba noví lidé v politice. „S Petrem Gazdíkem, ale i našimi místopředsedy Marianem Jurečkou a Vítem Rakušanem představujeme novou generaci, je nám mezi 37 a 42 lety, prošli jsme občanským zaměstnáním, ať už jako učitelé, veterináři, manažeři, to nejsou marginální věci. Petr Gazdík, Vít Rakušan i já jsme šli do celostátní politiky přes komunální a krajskou. Myslím, že tak je to správné, ne spadnout na ministerstvo hned po prvních volbách.“ tvrdí v rozhovoru pro Deník.

Máme více členek než členů

Jednou z priorit lidovců je prý i postavení žen ve společnosti. „My máme víc členek než členů. Domníváme se ale, že pro výchovu dětí je tím nejlepším úplná rodina. Samozřejmě to v životě nemusí vyjít. Nejsou to jednoduché situace, třeba když máte postižené dítě a partner vás opustí. Takového rodiče ale stěží můžeme dát na roveň dámám, které si pořídí potomka s ženatým mužem a pak požadují, aby jim stát jako samoživitelkám pomáhal,“ říká Bělobrádek s tím, že rodina je zkrátka základ státu a vztah mezi ženou a mužem je potřeba neustále rozvíjet a udržovat. „My jsme si se ženou vlastně až na týdenním manželském setkání na sebe udělali čas a sdělili si spoustu věcí, které jsme předtím nevyslovili. Nikdy jsem manželce neřekl, proč si jí vážím a mám ji rád. Jistě věděla, že to tak je, jinak bychom spolu nezačali chodit a nevzali se, ale žena to asi chce i slyšet,“ uzavírá Bělobrádek pro Deník.

Pavel Bělobrádek se narodil v roce 1976 v Náchodě. Od listopadu 2010 je předsedou KDU-ČSL. Vystudoval veterinární hygienu a ekologii na Farmaceutické univerzitě v Brně. Později si na té samé škole doplnil ještě doktorandské vzdělání. Politik je ženatý a s manželkou Janou mají dcery Anežku a Marii a syna Josefa. Lidovci kandidují v těchto volbách v koalici se Starosty, musejí tedy přesáhnout ne 5, ale rovnou deset procent, aby se do sněmovny dostali. Pokud se jim to ale povede, budou patrně velice koaličním partnerem a budou si moci diktovat…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Antonín Pořízek