Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez něj by Gott, Vondráčková či Neckář byli namydlení. Věřte-nevěřte, za proměnou toporných loutek v roztančené hvězdy stál magistrátní úředník. Tajnosti slavných

24.05.2017
Bez něj by Gott, Vondráčková či Neckář byli namydlení. Věřte-nevěřte, za proměnou toporných loutek v roztančené hvězdy stál magistrátní úředník. Tajnosti slavných

Foto: repro ČT

Popisek: Frank Towen s Helenou Vondráčkovou

Český Astaire se vypracoval na světovou taneční špičku, doma mu to ale někteří nedokázali odpustit. Závist je prostě jed. Přesto by bez jeho kumštu možná dodnes stáli naši zpěváci na pódiích jako solné sloupy.

Traduje se, že u velké proměny zpěváků české pop music stálo v šedesátých letech minulého století stál nápad, s nímž přišlo legendární trio Golden Kids, tedy Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář. Stát na pódiu jako tvrdé Y, to už ve třech přece jenom vypadalo prapodivně. Připadali si toporní, a tak oslovili známého tanečníka a choreografa, aby s tím něco udělal. Oním zázračným kouzelníkem, který rozhýbal české zpěváky, nebyl nikdo jiný než někdejší magistrátní úředník František Novotný. Svět ho ale poznal jako mimořádného tanečníka a choreografa Franka Towena.

Český Fred Astaire v mládí

Český Fred Astaire v mládí

Chtěl se stát českým Astairem

Narodil se 27. října 1912 ve velmi dobře situované pražské rodině a podle přání rodičů se měl stát obchodníkem. A tak poslušně odmaturoval na obchodní akademii a pustil se i do studia na Vysoké škole ekonomické. Ta však nedokončil a léta se pak živil jako magistrátní úředník. Již v dětství ale propadl tanci, který se stal jeho celoživotní vášní. Základy klasického baletu si osvojil pod vedením slavného Remislava Remislavského, absolventa carské baletní školy ve Varšavě, který stanul počátkem 20. let jako první Polák v čele baletního souboru našeho Národního divadla. U významné choreografky, tanečnice a pedagožky Marie Aubrechtové se naučil základy tap dance, tedy stepování. Dál se zdokonaloval u amerického stepaře Boba Parkera, který hostoval v pražské Alhambře. A mimořádně ho inspirovaly i slavné americké hudební filmy, především ty s Fredem Astairem a Ginger Rogers. Poté ke svému umění přidal ještě výrazový tanec.

Manželé amatéři

Ve třicátých letech se ještě jako František Novotný probojoval v páru s manželkou Annou Romlerovou na samotnou špičku evropských tanečníků. Vítězili v mnoha domácích i zahraničních tanečních soutěžích, během sedmi let posbírali na čtyři desítky významných ocenění, vždy ale jako amatéři. Na profesionální dráhu se František vydal až z donucení během druhé světové války. Po osvobození se stal členem tanečního souboru Hudebního divadla Karlín a působil i v operetním Tylově divadle v Nuslích. Když přesídlil do Alhambry, stal se šéfem tamního baletu, kromě toho ale vystupoval i ve Varieté Praga, s nímž projezdil celou republiku. V padesátých letech se stal zaměstnancem Hudební artistické ústředny, která mimo jiné připravovala všechny profesionální artisty pro cirkusy a varieté, a s artisty pak spolupracoval prakticky až do konce života. Příležitostně působil také jako choreograf a taneční poradce v řadě a nejrůznějších tanečních souborů, dokonce krátce působil jako externí taneční pedagog a choreograf u Uměleckého souboru ministerstva vnitra.

...a takhle stepoval ve svých šestasedmdesári letech:

Zrodil se Frank Towen

Mezinárodně uznávaný tanečník zasedal v porotách různých mezinárodních soutěží společenského tance a stepu, o tanci přednášel i psal do odborných publikací, novin a časopisů. Přispěl i do Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby. Kvůli zahraničí a z lásky k americkým kořenům tap dance v té době přijal jméno Frank Towen. Působil v polské televizi, pro televizi NDR se podílel na přípravě berlínského revuálního pořadu Ein Kessel Buntes, které pravidelně vysílala i Československá televize. Samozřejmě spolupracoval i s naší televizí a filmem, podílel se na choreografii módních přehlídek… To všechno stihl díky neúnavné píli, pracoval s plným nasazením klidně i dvanáct hodin denně. Na přelomu padesátých a šedesátých let se ani jemu nevyhnul zákaz činnosti, a tak vystupoval v estrádních programech s orchestry Karla Vlacha, Gustava Broma či Jiřího Procházky a často bývala jeho partnerkou americká tanečnice Jacquelin Ward, která žila v Praze.

Stepující Helena

Frankův velkolepý úspěch v zahraničí budil doma závist, a tak byl obrovský problém natočit s ním či o něm dokument. Přesto několikrát stanul i před kamerou. V roce 1972 si zahrál ve snímku Zpívající film s Waldemarem Matuškou a Helenou Vondráčkovou, která právě jemu vděčí za své stepařské umění, což mu nikdy nezapomněla. Několikrát byl hostem její show, naposledy v roce 1988 v televizním pořadu Miliónová Helena, v němž si s ní navzdory svému pokročilému věku i mistrně zastepoval. Jeho rukama ale prošla řada dalších hvězd populární hudby, od Karla Gotta a Jiřího Korna přes Janu Kratochvílovou a duo Kamélie až po Václava Neckáře či Josefa Laufera. Dvacet let vedl v Klicperově divadle v Praze-Kobylisích taneční kurzy pro dospělé i děti a právě na této scéně působila jeho věhlasná Experimentální skupina, zaměřená na jazz dance.

Při tréninku

Při tréninku

Láska až za hrob

Právě v ‘Klicperáku‘ potkal také svoji druhou manželku Evženii Tomkovou-Towenovou, která se stala jeho dobrou vílou. Po sérii infarktů, po nichž se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil, musel v roce 1988 profesionální dráhu definitivně ukončit, život bez tance ho ale vůbec netěšil. Nad vodou ho držela jenom Evženie, která s ním jako jediná zůstala až do konce. Frank Towen zamřel 27. prosince 1991, bylo mu devětasedmdesát let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace