Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teflonový Babiš může svým šíleným plánem ohrozit zdraví zákazníků a především jejich dětí. Budou kvůli autu riskovat rakovinu? Skandál, jaký u nás nemá obdoby

24.05.2017
Teflonový Babiš může svým šíleným plánem ohrozit zdraví zákazníků a především jejich dětí. Budou kvůli autu riskovat rakovinu? Skandál, jaký u nás nemá obdoby

Foto: pixabay.com

Popisek: Účtenka, ilustrační foto

Ministr financí Andrej Babiš dnes končí ve své funkci, i když ještě před pár dny tvrdil, že neodejde a raději se nechá zastřelit. Když přece jenom svůj post kvůli četným podezřením neudržel, rozhodl se dát svým spoluobčanům na rozloučenou dárek, který se jim může stát osudným. Ani přes všechny problémy, způsobené jeho vysněným projektem elektronické evidence tržeb, se nevzdal naděje na zavedení účtenkové loterie. Ta by měla být spuštěna již po prázdninách, a to i za cenu, že jedovaté účtenky mohou ohrozit zdraví zákazníků, a především jejich dětí.

A podobně jako v případě EET se Babiš snaží současné i potenciální voliče ohromit velkými čísly. Po spuštění účtenkové loterie má být každý měsíc vylosováno přes dvacet tisíc výher v hodnotě pěti a půl milionu korun, přičemž hlavními lákadly jsou milion či auto a další statisícové výhry.

Vrchol cynismu

Podle Babiše by také bylo možné díky loterii podporovat nějaký dobročinný projekt, například vybavení školních učeben. Kontroverzní záměr přitom zcela ignoruje skutečnost, že účtenky, které budou lidé shromažďovat, jsou toxické a zdraví nebezpečné. Obsahují totiž bisfenol A, což je velmi nebezpečná látka. Není od věci připomenout, že Evropská unie uznala rizika, která představuje především pro dětský organismus, a nařídila zákaz výroby a prodeje kojeneckých lahví, v nichž se bisfenol A vyskytoval. V poslední době bylo zveřejněno množství studií, dokazujících, že bisfenol A může hrát negativní roli při vzniku cukrovky, kardiovaskulárních chorob, rakoviny prsu nebo varlat a prostaty. Všechna tato rizika připouští i Státní zdravotní ústav.

Skandál, jaký u nás nemá obdoby

A právě bisfenol A je obsažen v účtenkách z termopapíru, jež jsou na základě zákona EET povinni vydávat prakticky všichni obchodníci a nezřídka se dostávají  i do rukou i dětí. Hrozí tak reálné riziko, že je budou společně s rodiči shromažďovat, aby se mohly zúčastnit zrůdné účtenkové loterie, lákající na atraktivní ceny. Před toxickými účtenkami přitom varovali již před zavedením EET členové různých ekologických organizací. Například autoři projektu Avocados dlouhodobě doporučují, aby lidé účtenky odmítali nebo si alespoň poté, co je přijmou, důkladně umyli ruce (což je prakticky téměř nemožné), a především aby s nimi nepřišly do styku děti. Stejně tak vyzývají, aby nebyly účtenky recyklovány, protože mohou kontaminovat ostatní recyklovaný papír. Totéž doporučuje ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Tato fakta však ministerstvo financí ignoruje, a dokonce tvrdí, že EET nemá žádné negativní dopady na životní prostředí. V souvislosti s tím lze plánovaný rozjezd účtenkové loterie považovat za skandál, jaký u nás nemá obdoby.

Teflonový Babiš

Ne náhodou má být účtenková loterie spuštěna měsíc před podzimními volbami. Babiš nejspíš spoléhá na to, že mu získá další body, což se u části voličů jistě podaří. Možná se však přepočítá. EET totiž stále více kritizují nejen podnikatelé, ale i veřejnost. Ta si uvědomuje, že ve svém důsledku postihuje především je samotné. Dokazují to názory mnoha z nich. Třeba čtenář serveru novinky.cz Pavel si stěžuje, že teflonový Babiš a jeho Agrofert je stále přisátý na státní rozpočet a na státní a evropské dotace. Další lidé nechápou, proč se má z vybraných daní financovat desítkami milionů korun nějaká loterie. „Deseti milionům lidí to sebere, aby to dostal jeden práskač, to tu účtenku raději nechci nebo roztrhám,“ vzkazuje Josef. Ostatně to je také s ohledem na její škodlivost to nejlepší, co s ní může udělat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová