Pět způsobů, jak začít spořit aneb Termínované vklady a stavební spoření stále vedou
22.05.2017
Foto: pixabay.com
Popisek: Spoření - ilustrační foto
Spořit lze mnoha způsoby, pokud se řadíte mezi konzervativní střadatele a jde vám především o bezpečí vašich peněz, pak máte na výběr hned z pěti možností. Které dáte přednost?
-
1. kasičky házejte jen drobné a spořte krátkodobě
Spořit si doma do prasátka je klasika, která vám peníze nezhodnotí. Naopak kvůli inflaci dochází ke znehodnocení financí. Pokud si ale do kasičky každý den házíte pár drobných z peněženky, které na konci měsíce využijete na velký nákup, pak má šetření svůj smysl. Rozhodně ale není vhodné schovávat si doma v hrníčcích tisíce až desetitisíce jako železnou zásobu. Nejenže doma dochází ke znehodnocení peněz, ale peníze vystavujete i riziku krádeže.
2. Spoření na běžném účtu je bezpečné, ale nevyplatí se
Spoření na běžném účtu není o moc výhodnější než spoření do prasátka. Osobní konta banky většinou neúročí ani minimálními sazbami. Přeci jen šetření na běžném účtu má proti penězům doma pod polštářem jednu výhodu, a to, že finance v bance jsou pojištěny. Ze zákona jsou pojištěny vklady až do výše 100 000 eur. Limit je platný pro všechny vklady jednoho klienta u jedné banky.
3. Spořicí účty prohrávají boj s inflací. Vhod přijdou pro uložení finanční rezervy
O něco lepší alternativou, než je spoření do kasičky a na běžném účtu, je spoření na spořicím účtu. Avšak ani tento způsob šetření není ideální. Úrokové sazby, které se pohybují od 0,05 % až do 1,00 %, spolkne 2% inflace. Spořicí účet tak není tím pravým řešením, co se dlouhodobého a velkého šetření týká. Na druhou stranu se ale jedná stále o likvidní formu spoření, a tak je možné na účtu mít k dispozici finanční rezervu, kterou je možné kdykoliv v případě nenadálých výdajů použít.
4. Termínované vklady jsou výnosnější, avšak jednorázové
Jestliže hledáte bezpečné spoření, které vám i nějakou tu korunu vynese, pak vsaďte na termínovaný vklad. Jeho velkou výhodou je, že ho lze sjednat na pár měsíců i několik let. Podle doby vázanosti se odvíjí úroková sazba. Čím déle necháte peníze na termínovaném vkladu, tím více je zhodnotíte. Nevýhodou je, že není možné spořit pravidelně, zapotřebí je peníze vložit najednou. Z vkladů nelze ani peníze vybírat.
5. Stavební spoření je stále nejlepším konzervativním spořicím produktem
Poslední konzervativní možností je stavební spoření. Aktuálně produkt nabízí zhodnocení kolem 4,00 %, a to především díky státní podpoře, která činí 10 % z roční úložky (maximálně 2000 korun ročně). Velkou výhodou 'stavebka' je, že je možné spořit pravidelně. Peníze lze zasílat měsíčně i ročně. Po dvou letech je možné zažádat o výhodný úvěr ze stavebního spoření. Nevýhodou je, že je produkt sjednáván na dobu 6 let. V případě dřívějšího vypovězení přichází klient o státní podporu, a navíc musí zaplatit nemalé poplatky.
Komerční tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
- Do kasičky házejte jen drobné a spořte krátkodobě.
Vložil: Redaktor KL