Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sexy padesátnice žije jako kůl v plotě a všechnu sílu a čas věnuje synovi. Partnera by brala, jenže… Tajnosti slavných

22.05.2017
Sexy padesátnice žije jako kůl v plotě a všechnu sílu a čas věnuje synovi. Partnera by brala, jenže… Tajnosti slavných

Foto: leonamachalkova.cz

Popisek: Zpěvačka Leona Machálková

Je to neuvěřitelné – ve čtvrtek 24. května opravdu oslaví padesátiny! A neustále je v jednom kole. Koncertuje, zpívá v muzikálech, a k tomu ještě vychovává dítě. „Ve všem, co v životě děláme, je nadšení strašně důležité, až pak přichází na řadu práce, píle a úsilí,“ říká Leona Machálková. V rozhovoru pro MF Dnes zpětně ohlíží za dětstvím, studentskými léty i počátky kariéry. Vzpomíná také na Bořka Šípka, otce svého čtrnáctiletého syna Artura.

To, že jí bude padesát, Leona moc neprožívá, už dávno totiž přijala fakt, že člověk stárne. „Měla jsem možnost o tom přemýšlet od třiceti let, kdy se moje okolí vyjadřovalo v tom smyslu, jak už je to v pytli, že mi je třicet, pak čtyřicet,“ podotýká v rozhovoru. Kdysi měla o své budoucnosti úplně jiné představy – na Filozofické fakultě UK vystudovala obor čeština-dějepis. Profesionální zpěvačkou se stala až potom. „Už během studia jsem ale zpívala ve dvou kapelách a jezdila na kšeftíky do Prahy. Hráli jsme jazz rock, ale měli jsme také street band Koryto, se kterým jsme vystupovali třeba na pražském Výstavišti v rámci trhu,“ vzpomíná. Zpívala tam moravské balady a staropražské písničky. Křídla jí pak dala hlavně sametová revoluce, po níž nic nebránilo tomu žít na volné noze a zkusit se uživit hudbou.

Rodiče nevěřili, že by se mohla živit zpěvem

Už jakou malou to Leonu hodně táhlo ke zpěvu. „Chodila jsem do pěveckého sboru, recitovala poezii a měřila si síly na nejrůznějších soutěžích, jako byly třeba Wolkerův Prostějov nebo Šrámkova Sobotka. Mám sice diplom z filozofické fakulty, ale zase jsem nevystudovala konzervatoř. Jsem samouk a celý život doháním hudební vzdělání,“ vysvětluje. Toho, že nezkusila konzervatoř, už nelituje. Nebylo to jednoduché a rodiče chtěli mít klid. Kdyby totiž zkoušky na konzervatoř neudělala, musela by někam do učení.

Lepší bylo vystudovat střední školu, a pak jít na vysokou. Tak to chtěli rodiče a ona souhlasila. Jak sama říká, nikdy nevěřili, že by doma mohli mít zpěvačku, jako jsou ty z televize. I tak ale určitou pěveckou průpravu má, zpívala totiž osm let v dětském pěveckém sboru. „Když člověk opravdu má o něco zájem a nenechává si to jen pro sebe, pak má potřebu to rozvíjet. Chodí na přednášky, do divadla, schází se s nejrůznějšími lidmi… Život pak nabídne všelijaké šance i možnosti. Některé se zúročí, z jiných nic není, ale i to je zkušenost,“ konstatuje.

Se synem Arturem na premiéře novinky režiséra Guye Ritchieho, snímek Král Artuš: Legenda o meči

Se synem Arturem na premiéře novinky režiséra Guye Ritchieho Král Artuš: Legenda o meči

Syn je spíš radostný konzument

Čtrnáctiletého Artura v jeho zájmech maximálně podporuje, neumí si totiž představit, že by své dítě nutila do něčeho, co ho nebaví. Když vidí, že k něčemu inklinuje, je v tom kreativní a dokáže se pro to nadchnout, pak ho podpoří. „Ve všem, co v životě děláme, je nadšení strašně důležité, až pak přichází na řadu práce, píle a úsilí,“ říká Leona. Artura velmi baví i sport, vyzkoušel si gymnastiku, hraje tenis a od čtyř let ho Leona vede k lyžování. Od sedmi už jezdí na snowboardu a rád by zkusil i freestyle.

Přesto Leona ještě nedokáže říct, čím nakonec její syn bude. „Moc rádi cestujeme. Hodně jsme toho sjezdili ještě jako rodina s Bořkem,“ líčí zpěvačka a vzpomíná na zesnulého partnera – známého architekta Bořka Šípka. „Procestovali jsme Thajsko, Asii, Barmu, Japonsko, Čínu, ale i celou Evropu.“ A co hudba? Je její syn nějak nadaný? Tři roky prý zkoušel hrát na kytaru, nyní už ho ale nezajímá. „Ale podle mě není vyloučeno, že se k ní vrátí. Hudba ho zajímá a hlavně těší, má slušný přehled i vkus. Chodíme spolu na koncerty a jsem ráda, že Artur objevuje i tuto oblast. Nevím, jestli z něho bude někdy muzikant, spíš je radostným konzumentem,“ prozradila.

Ve výchově je důležitá důvěra a upřímnost

Dnešní doba má podle Leony i své zápory, hůř snáší, jak je všechno hektické. „Na nás i naše děti se valí množství informací a není snadné je roztřídit a zorientovat se. Také jsou na každého větší nároky,“ podotýká. Arturovi se ale snaží dopřávat mnohem více volnosti a svobody, než měla v dětství sama. „Také se mu věnuju víc, než se moji rodiče věnovali mně. Jestli je to tím, že jsem ho měla později, nebo jsem si v jedné chvíli uvědomila, že už další dítě mít nebudu, nevím,“ vysvětluje.

Rodiče jí prý vyčítají, že je k synovi až moc benevolentní, ona si ale zakládá na důvěře a k ní je podle jejích slov potřeba upřímnost a humor. Pokud Leona večer pracuje, je doma Artur sám, už se o sebe umí postarat. „Když jedu na zájezd, přijíždí babička nebo děda. Jsem jim za to vděčná. Vždycky jim navařím, aby si to užili. Občas si vypomáháme také s kamarádkami a Artur přespí u nich. Já mám zase ráda, když jeho kamarádi přijdou k nám.“

S partnerem Bořkem Šípkem, který loni 13. února podlehl zákeřné rakovině slinivky

S partnerem Bořkem Šípkem, který loni 13. února podlehl zákeřné rakovině slinivky

Od Bořkovy smrti žije sama

Jestli jí doma schází mužský element, popsat nedokáže. Artur je pro ni kluk se všemi radostmi a slabostmi, které to obnáší. „Hodně mi pomohl můj táta, který s námi jezdil na hory, na kola, pomáhal nám s chlapskými pracemi doma nebo na chalupě a často se snažil zapojit i Artura. K tomu se přátelíme se spoustou rodin, kde jsou taky muži,“ popisuje Leona, jež od smrti Bořka Šípka žije jenom se synem. „Snažím se být v pohodě s tím, co mám, ale rozhodně to není můj ideál,“ vysvětluje s tím, že ale je na partnerský život naladěná. Kdyby prý uměla odpovědět, kde a jak partnera najít, tak ho najde. Ráda se baví s nejrůznějšími lidmi a vůbec před nikým a před ničím se neuzavírá. „Občas mě rodiče pošťuchují slovy: To snad není normální. I já si to myslím, jen zatím nevím, kudy a kam vykročit. Ale jak jsem už řekla: Věřím, že co se má stát, se také stane.“

Není tajemstvím, že je jí hodně blízký buddhismus. Narodila se v ateistické rodině a do kostela chodila jenom babička, a tak si cestu k víře našla sama. Buddhismus jí prý vždy přišel zajímavý. „Ráda ho vnímám v Thajsku, uklidňuje mě i tady v Evropě prostřednictvím literatury a přednášek, na které občas zajdu. Bavím se o něm také s Thajkami, když zajdu na masáž,“ vysvětluje Leona, která v současné době hraje hlavní role v různých muzikálech a připravuje album duetů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace